Przygoda z kajakiem

2008-05-21 11:00

Spływ z dzieckiem to wielka atrakcja i wyjątkowe wrażenia. Trzeba się jednak do niego solidnie przygotować. Jeżeli chcesz przeżyć wspaniałą przygodę i popływać bezpiecznie, zorganizuj spływ razem z nami! Co prawda, szczególnie młodsze dzieci mogą chwilami być znudzone wielogodzinnym siedzeniem w kajaku, ale za to na biwaku będą w swoim żywiole. Jednak by spływ był udany, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przygoda z kajakiem
Autor: Jupiterimages

Pływanie na miarę

Najważniejsza z nich to dostosowanie planów do wieku i temperamentu dziecka.
Nie ustalajcie sztywnych godzin podróży i dziennego kilometrażu - nigdy nie wiadomo, kiedy i z jakiego powodu legną one w gruzach. Dlatego zawsze należy zostawiać sobie w zapasie nieco czasu na nieprzewidziane wypadki (np. dodatkowe postój z powodu bólu brzuszka). Musicie też liczyć się z tym, że dużo częściej będziecie robić postoje dla rozprostowania nóg i nóżek i potaplanie się w wodzie.
Gdy pociecha ma mniej niż 4-5 lat, najlepszym rozwiązaniem jest kajak składany czy kanadyjka, pakowne i stabilne, w których płyną oboje rodzice z dzieckiem. Wtedy jedno z was wiosłuje, a drugie zapewnia rozrywkę dziecku - pokazuje owady, rośliny, drzewa, opowiada zajmujące historię. Przy odpowiednim zapakowaniu bagaży znajdzie się w nim również miejsce na poobiednią drzemkę dla malucha.
Na aktywny udział dziecka w spływie możesz liczyć dopiero gdy ukończy ono 8-10 lat.

Torby i tobołki

Każda podróż z dzieckiem, także kajakiem, to dodatkowe bagaże. Ich upchnięcie w kajaku trzeba dobrze przemyśleć, bo inaczej jedno z was będzie musiało trzymać pociechę cały czas na kolanach - a to nie dość, że jest niebezpieczne, to jeszcze niewygodne.
Najlepiej jest płynąć z pełnym zestawem sprzętu biwakowego - dzięki temu, w razie nieprzewidzianych wypadków (np. oberwania chmury) nie będziemy musieli za wszelką cenę dopłynąć do wyznaczonego miejsca.

W grupie lepiej

Pod warunkiem, że wszyscy lubią dzieci i akceptują ich specyficzne wymagania. Im więcej osób, tym bezpieczniej i tym większe szanse na to, ze uda się rodzicom znaleźć więcej niż 10 minut dla siebie.

Bezpieczeństwo

Trasa spływu powinna przebiegać po bezpiecznych wodach i być dobrana do umiejętności dorosłych uczestników. Nie dla was szlaki uciążliwe, ze zwalonymi drzewami czy obrośnięte trzciną - trzeba często wysiadać z kajaka, a to zawsze zwiększa niebezpieczeństwo wpadnięcia dziecka do wody.
Jeśli do tej pory nie pływaliście kajakami - zrezygnujcie w ogóle z pomysłu spływu z dzieckiem.
Dziecko powinno przez cały czas w kamizelce ratunkowej - nigdy nie asekuracyjnej!
Unikaj pływania z dzieckiem w upały i gdy słońce jest w zenicie.
Przed wyjazdem przygotuj odpowiedni zestaw leków i umieść go w wodoszczelnej apteczce.
Pamiętaj o ochronie dziecka przed słońcem - częstym smarowaniu kremem z fitrem, czapeczce lub chustce, okularach przeciwsłonecznych. Przydadzą się luźne, przewiewne koszulki z długim rękawem. Warto pomyśleć o parasolce czy baldachimie dającym cień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza