Zabiegi rehabilitacyjne na stawy

2007-05-18 2:56

Rehabilitacja przy wielu chorobach i urazach stawów bardzo przyspiesza powrót do zdrowia. Zabiegów rehabilitacyjnych na stawy jest wiele, ale ich skuteczność zależy od stanu pacjenta i rodzaju dolegliwości. Dlatego wyboru zabiegu, który będzie odpowiedni dla twoich stawów, powinien dokonywać lekarz.

Zabiegi rehabilitacyjne na stawy
Autor: Thinkstockphotos.com Rehabilitacja przy wielu chorobach i urazach stawów bardzo przyspiesza powrót do zdrowia.

Spis treści

 1. Na chore stawy: rozluźniające właściwości prądu
 2. Natryski dla chorych na reumatyzm
 3. Lecznicze właściwości światła
 4. Na stawy: rozgrzewające okłady fango
 5. Kąpiele lecznicze na chore stawy
 6. Elektroterapia pomaga leczyć stany zapalne stawów
 7. Na stawy ultradźwięki i jonoforeza
 8. Krioterapia, czyli leczenie zimnem
 9. Laseroterapia, czyli leczenie światłem
 10. Łaźnie parowe, sauna, okłady poprawiają ruchomość stawów
 11. Magnetoterapia uśmierza ból, rozluźnia mięśnie

Rehabilitacja to dla wielu pacjentów cierpiących na choroby stawów najlepszy sposób leczenia. Zabiegi rehabilitacyjne dla cierpiących na ból stawów dobiera się biorąc pod uwagę rodzaj choroby i stan jej zaawansowania. Przedstawiamy zabiegi, które między innymi rozluźniają, poprawiają ukrwienie tkanek, zwiększają napięcie skóry i przynoszą ulgę w bólach.

Na chore stawy: rozluźniające właściwości prądu

 • Diatermia krótkofalowa

W okolice stawu przykłada się elektrody. Przepływający prąd rozgrzewa, łagodzi ból, rozluźnia. Zabieg trwa 5 - 20 minut.

Wskazania: Bóle, przewlekłe i podostre zapalenie stawów oraz ich okolic, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania: nowotwory, zaburzenia krążenia, gruźlica, ciąża, miesiączka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wylewy krwawe, stany zapalne, ropne zapalenie ucha środkowego i pęcherzyka żółciowego, ropień nerki, wątroby, obrzęki, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, metalowe implanty, wiek dziecięcy.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie. Ciało powinno być suche, trzeba zdjąć wilgotną bieliznę, np. gdy się spociliśmy. Zdejmujemy też wszystkie metalowe przedmioty: spinki, zegarki itp.

Ile to kosztuje: Stosuje się serię do 15 zabiegów. Za jeden zapłacimy ok. 10 zł.

 • Galwanizacja
 • W okolicy chorego stawu przykłada się dwie elektrody, przez które przepływa prąd o małym natężeniu. Zabieg trwa 15 - 20 minut. Przerywa się go, jeśli chory odczuwa pieczenie.

  Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, nerwobóle, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych.

  Przeciwwskazania: Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski.

  Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie. Ile to kosztuje: Zaleca się serie 10 - 20 zabiegów, codziennie lub co drugi dzień. Jeden zabieg kosztuje ok. 12 zł.

 • Kąpiel czterokomorowa
 • Chory zanurza w wanienkach najpierw nogi, potem ręce. Po włączeniu prądu (o zmiennym kierunku) terapeuta zwiększa jego natężenie do pożądanej wartości. Zabieg trwa od 10 do 20 minut.

  Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów.

  Przeciwwskazania: podciśnienie tętnicze, znaczne nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, niewydolność krążenia.

  Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie od specjalisty.

  Ile to kosztuje:  Stosuje się serie po 10 - 15 zabiegów. Kąpiel kosztuje ok. 12 zł.

 • Diadynamik
 • Przyspiesza wchłanianie wysięków, krwiaków. Działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie. Zabieg trwa od 1 do 8 minut.

  Wskazania:  zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, choroba zwyrodnieniowa  i urazy stawów.

  Przeciwwskazania: między innymi ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, gorączka, porażenia spastyczne. Zabiegu nie stosuje się w okolicach serca ani u osób z rozrusznikiem serca.

  Jak się przygotować: wymagane jest skierowanie. Warto założyć takie ubranie, by łatwo było odsłonić chore miejsce i założyć elektrody.

  Ile to kosztuje: Trzeba wziąć serię 8-15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

  Natryski dla chorych na reumatyzm

  Pacjent staje ok. 3 m od stanowiska terapeuty, ten w zależności od zaleceń zrobi odpowiedni natrysk: ciepły, zimny, ruchomy, biczowy, wachlarzowy itd. Zabieg może trwać 3-10 minut.

  Wskazania: różne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, bóle wywołane wzmożonym napięciem mięśniowym.

  Przeciwwskazania: niewydolność krążenia, choroba nadciśnieniowa, choroba wieńcowa, stany padaczkowe, stany wyniszczenia, zapalenia nerwów i nerwobóle w ostrym stadium choroby oraz zaawansowana nerwica serca.

  Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie, trzeba mieć ręcznik.

  Ile to kosztuje: seria powinna składać się przynajmniej z 10 zabiegów. Za jeden zapłacimy około 8 zł.

  Lecznicze właściwości światła

  • Promienie podczerwone

  Penetrują ciało do głębokości ponad 4 cm. Skutkiem tego jest zwiększenie przepływu krwi oraz lepsze ukrwienie tkanek. Do naświetlań miejscowych stosuje się tubus ograniczający wiązkę promieniowania. Zabieg trwa 10-20 minut.

  Wskazania: przewlekłe i podostre stany zapalne stawów, zapalenia okołostawowe.

  Przeciwwskazania: między innymi gorączka, niewydolność krążenia, gruźlica płuc, skłonności do krwawień, zaburzenia w ukrwieniu obwodowym, ostre stany zapalne skóry i tkanek miękkich, stany wyniszczenia.

  Jak się przygotować: konieczne jest skierowanie. Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać. Tylko w przypadku naświetlania twarzy i klatki piersiowej powinno się wziąć ze sobą ciemne okulary.

  Ile to kosztuje: zwykle zaleca się serię 10-15 naświetlań. Jedno kosztuje ok. 5 zł.

  • Promienie nadfioletowe

  Zwiększają napięcie i elastyczność skóry, wytwarzają witaminy z grupy D, poprawiają przyswajanie wapnia i fosforu, wzmagają przemianę materii, działają bakteriobójczo. Emituje je lampa kwarcowa. W zależności od schorzenia lampa skierowana jest miejscowo lub na całe ciało.

  Wskazania: choroba zwyrodnieniowa dużych stawów, rekonwalescencja.

  Przeciwwskazania: Nowotwory, gruźlica, choroby skóry, zwiększona wrażliwość na światło, gorączka, nadczynność tarczycy, cukrzyca, skłonność do krwawień z dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, miażdżyca połączona z nadciśnieniem, obniżone ciśnienie krwi, zakażenia ogniskowe, niedokrwistość złośliwa, reumatoidalne zapalenie stawów w okresie leczenia preparatami złota, padaczka.

  Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie od lekarza. Należy usunąć ze skóry resztki maści albo leków, które mogą działać uczulająco. Dobrze także mieć okulary słoneczne.

  Ile to kosztuje: zabiegi najczęściej wykonuje się w seriach, a ich ilość oraz długość naświetlań zależy od rodzaju choroby.

  Cena jednego zabiegu wynosi 5 zł.

  Na stawy: rozgrzewające okłady fango

  • Fango

  To rozgrzewające okłady kojące ból i poprawiające ukrwienie. Masa parafinowa z odpowiednimi dodatkami jest rozgrzewana w specjalnym urządzeniu do ok. 50 st. C. Potem rozkłada się ją na folii, a następnie przykłada na chore miejsce. Zabieg jest bezbolesny i zwykle trwa od 20 do 45 minut.

  Wskazania: Chroniczne oraz ostre stany zapalne stawów, stany reumatyczne, degeneracyjne schorzenia stawów kręgosłupa, a także sportowe urazy stawów.

  Przeciwwskazania: Nadciśnienie, choroby serca (stenokardia), zapalenia wsierdzia, gruźlica, żylaki, egzemy, ostre zapalenie nerwów, ostre zapalenie stawów.

  Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie.

  Ile to kosztuje: W serii powinno być 10 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 15 zł.

  Kąpiele lecznicze na chore stawy

  Woda rozluźnia mięśnie, zwiększa ruchomość stawów i zmniejsza ich obciążenie w czasie ćwiczeń a jednocześnie masuje. Do leczniczych kąpieli stosuje się wodę ciepłą, natryski zaś mogą być i ciepłe, i zimne. Godna polecenia jest też gimnastyka w basenie.

  • Kąpiel wirowa - woda ma temperaturę 32-40 st.C. Przy masażu częściowym w wirującej wodzie zanurza się tylko chore części ciała. Zabieg trwa 15-20 minut. Przeciwwskazania: Nie ma. Należy wziąć ręcznik i - przy zabiegu obejmującym całe ciało - kostium kąpielowy. Ile to kosztuje: potrzebna jest zwykle seria 10-15 zabiegów. Zabieg całkowity kosztuje 12 zł, częściowy 10 zł.

  Elektroterapia pomaga leczyć stany zapalne stawów

  To zabiegi, w których wykorzystuje się prądy impulsowe małej i średniej mocy lub prąd stały - pobudzają system immunologiczny, dzięki czemu leczenie stanów zapalnych przebiega sprawniej.

  • Jonofereza

  Pozwala wprowadzić lek przeciwzapalny bezpośrednio do zmienionych chorobowo tkanek. Okolicę chorego stawu pokrywa się maścią, przykłada elektrody i przepuszcza prąd o niskim natężeniu. Zabieg trwa 15 - 20 minut.

  Przeciwwskazania: Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski. Trzeba mieć skierowanie. Na tydzień przed terapią nie stosować na skórę maści, plastrów, żeli itp. Cykl leczenia to 10 - 20 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

  • Prądy interferencyjne

  To prądy średniej częstotliwości. Pobudzają mięśnie szkieletowe, powodują przekrwienie tkanek. Zabieg trwa 6-15 minut.

  Przeciwwskazania: Stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski. Zabiegu nie stosuje się w okolicach klatki piersiowej i rąk u osób z rozrusznikiem serca. Wymagane jest skierowanie od lekarza. Potrzebne są 2 - 3 serie po 10 - 15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 6 zł.

  To zabiegi, w których wykorzystuje się prądy impulsowe małej i średniej mocy lub prąd stały - pobudzają system immunologiczny, dzięki czemu leczenie stanów zapalnych przebiega sprawniej.

  • Jonofereza

  Pozwala wprowadzić lek przeciwzapalny bezpośrednio do zmienionych chorobowo tkanek. Okolicę chorego stawu pokrywa się maścią, przykłada elektrody i przepuszcza prąd o niskim natężeniu. Zabieg trwa 15-20 minut.

  Przeciwwskazania: Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski. Trzeba mieć skierowanie. Na tydzień przed terapią nie stosować na skórę maści, plastrów, żeli itp. Cykl leczenia to 10 - 20 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

  • Prądy interferencyjne

  To prądy średniej częstotliwości. Pobudzają mięśnie szkieletowe, powodują przekrwienie tkanek. Zabieg trwa 6-15 minut.

  Przeciwwskazania: Stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski. Zabiegu nie stosuje się w okolicach klatki piersiowej i rąk u osób z rozrusznikiem serca. Wymagane jest skierowanie od lekarza. Potrzebne są 2-3 serie po 10-15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 6 zł.

  Ważne

  Specjalne ćwiczenia oddechowe pomagają zwiększyć ruchomość stawów klatki piersiowej. Fizykoterapeuta może też nauczyć kaszlu i odkrztuszania. Czasem ćwiczenia wykonuje się z pomocą przyrządów. Może to być np. przedmuchiwanie płynu z jednego plastikowego woreczka do drugiego. Jeden zabieg kosztuje 7 zł.

  Na stawy ultradźwięki i jonoforeza

  To oddziaływanie drganiami powyżej 20 000 Hz. Zmniejszają one napięcie mięśni, łagodzą ból, rozszerzają naczynia krwionośne i hamują procesy zapalne.Terapeuta nakłada na skórę specjalną substancję (np. parafinę) i przykłada głowicę urządzenia wytwarzającego ultradźwięki. W ultrafonorezie do parafiny dodaje się dodatkowo odpowiedni lek. Zabieg trwa od 1 do 15 minut. Przeciwwskazania: Nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu, ciąża, gruźlica, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, rozrusznik serca, zakrzepowe zapalenie żył, ostre procesy zapalne, stany gorączkowe, ciężki stan ogólny. Trzeba mieć skierowanie od specjalisty. Potrzebna jest seria od 12 do 20 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

  Krioterapia, czyli leczenie zimnem

  Wzmacnia mięśnie szkieletowe, powoduje przekrwienie tkanek, przyspieszając leczenie stanów zapalnych i znacznie łagodząc ból. Chore miejsce poddawane jest działaniu bardzo niskiej temperatury (od -10 st. C do - 60 st. C). Uzyskuje się ją przy użyciu oziębiających żeli, lodu, dwutlenku węgla czy zimnego powietrza. Krioterapia - metoda, która wykorzystuje chłodzące właściwości azotu. Zabieg punktowy polega na ochładzaniu okolicy chorego stawu oparami azotu o temp. od -120 st. C do -140 st.C. Natomiast w kriokomorze jest ok. -160 st. C. Jeśli pojawi się szczypanie, pieczenie, zasinienie albo ból, należy zabieg przerwać. Ale następny może odbyć się zgodnie z harmonogramem. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na zimno, odmrożenia, choroby serca i układu krążenia, nowotwory, przerwanie ciągłości skóry, zespół Raynauda, Sudecka, zapalenie miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, stany wyniszczenia, zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył. Na zabieg miejscowy potrzebne jest skierowanie, do kriokomory nie, choć lepiej poradzić się lekarza. Do kriokomory trzeba założyć skarpety, chodaki, skąpe bawełniane ubranie, czapkę lub wełnianą opaskę, rękawiczki i maseczkę ochronną na twarz. Prywatne ośrodki zwykle dają odpowiedni strój. Zwykle należy skorzystać z serii 10 - 15 codziennych zabiegów. Płacimy 8 -15 zł za zabieg punktowy i ok. 20 - 30 zł za kriokomorę. Po wyjściu z kriokomory konieczna jest gimnastyka.

  Laseroterapia, czyli leczenie światłem

  Światło w naturalny sposób stymuluje regenerację na poziomie komórkowym. Promienie podczerwone działają rozgrzewająco. Natomiast promienie nadfioletowe dodatkowo mają właściwości bakteriobójcze.Laseroterapia - wykorzystuje się w niej lasery niskoenergetyczne zwane biostymulacyjnymi. Bardzo słaba wiązka światła widzialnego lub podczerwonego generowana przez laser wywołuje drgania atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Polega na naświetlaniu laserem określonej powierzchni.  Poprawia krążenie, odżywianie i regenerację komórek, stymuluje syntezę białka, regeneruje naczynia krwionośne, powoduje wzrost fibroblastów i włókien kolagenowych oraz komórek nerwowych. Jednocześnie działa przeciwzapalnie i likwiduje ból. Zabieg jest bezbolesny. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Zdarza się, że po kilku naświetlaniach dolegliwości nasilają się. To normalne, nie świadczy o nieskuteczności czy szkodliwości zabiegu. Przeciwwskazania: aktywny nowotwór. Trzeba mieć skierowanie. Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Zwykle zaleca się serię 8 - 10 zabiegów. Jeden kosztuje 12 - 30 zł.

  Łaźnie parowe, sauna, okłady poprawiają ruchomość stawów

  Pod wpływem ciepła przemiana materii ulega pobudzeniu, rozszerzają się naczynia krwionośne, krew szybciej krąży. Wyższa temperatura sprawia, że rozluźniają się mięśnie, co łagodzi ból i poprawia ruchomość stawów. Ciepło jest dostarczane poprzez kąpiele, saunę, łaźnie parowe, okłady (także przez maści oraz tabletki, które podwyższają temperaturę ciała od wewnątrz).Borowina - bogaty w kwasy organiczne i sole mineralne torf leczniczy ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Używa się go do kąpieli i okładów. Podgrzaną do ok. 45 st. C papkę terapeuta nanosi na chore miejsce i wokół niego. Potem nakłada folię, by utrzymać temperaturę kompresu. Zabieg trwa 20 - 30 minut. Przeciwwskazania: Niewydolność krążenia, zaawansowana miażdżyca, uszkodzenie mięśnia sercowego, tętniaki, skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego, schorzenia miąższu nerek,ciąża powyżej trzech miesięcy, podejrzenie choroby nowotworowej, wiek poniżej 7 lat. Konieczne jest skierowanie od lekarza. Stosuje się serie od 10 do 15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 15 zł.

  Magnetoterapia uśmierza ból, rozluźnia mięśnie

  Jego wpływ na organizm w wielu szczegółach jest jeszcze niewyjaśniony. Wiemy, że przenika ono przez wszystkie struktury ustroju i stymuluje reakcje biochemiczne. Usprawnia krążenie krwi, poprawia zaopatrzenie tkanek w tlen. Powoduje to uśmierzenie bólu, zapobiega stanom zapalnym, rozluźnia mięśnie. Specjalny aparat wytwarza pole magnetyczne wokół chorego stawu. Zabieg nie daje żadnych odczuć, trwa od 5 do 30 minut. Przeciwwskazania: Ciąża, choroba nowotworowa, poważne zaburzenia ukrwienia kończyn, czynna gruźlica płuc, młodzieńcza cukrzyca, tyreotoksykoza, krwawienia z przewodu pokarmowego, ostra niewydolność wieńcowa, niestabilna dusznica bolesna, ciężkie infekcje, obecność elektronicznych implantów. Nie wolno stosować zabiegu również w okresie naświetlania promieniami jonizującymi, a także badań rentgenowskich. Potrzebne jest skierowanie od lekarza. Zwykle stosuje się serię 5 -15 zabiegów. Cena jednego - ok. 10 zł.

  miesięcznik "Zdrowie"