10 rocznica ślubu: jak się nazywa i jak jest jej symbolika. Jaki kupić prezent na 10 rocznicę?

2021-04-23 15:47

10 rocznica ślubu to pierwsza „okrągła” rocznica, dlatego wymaga specjalnej oprawy. Jak świętować 10 rocznicę ślubu, która nazywana jest cynową rocznicą ślubu, i czym obdarować swoja drugą połówkę?

10 rocznica
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Urok 10 rocznicy ślubu
  2. Cynowe prezenty na 10 rocznicę ślubu
  3. Jak uczcić 10 rocznicę ślubu?

Urok 10 rocznicy ślubu

10 rocznica ślubu nazywana jest najczęściej rocznicą cynową, chociaż w niektórych źródłach pojawia się określenie, iż jest to rocznica aluminiowa. Bez względu na nazwę to uroczystość, która nie może zostać zapomniana. Wspólnie przeżyta dekada to nie byle co!

Wiele par, które obchodzą 10 rocznicę ślubu ma już spory dorobek: własne, urządzane z pieczołowitością mieszkanie, gromadkę dzieci, a przede wszystkim ogromny bagaż doświadczeń, które pozwalają im inaczej patrzeć na instytucję małżeństwa.

Partnerzy mają za sobą przecież 10 lat treningu pielęgnowania miłości, zażegnywania sporów, godzenia się, negocjowania, dzielenia obowiązków, planowania wydatków itd.

Po wspólnie przeżytej dekadzie małżonkowie znają już doskonale swoje słabości i mocne strony, dlatego stanowią naprawdę zgrany i dobry zespół.

Zobacz: Prezent dla męża: co kupić ukochanemu?

Prezent dla żony: jaki prezent wybrać żonie?

M jak Mama: Torty na rocznicę ślubu

Cynowe prezenty na 10 rocznicę ślubu

Nazwy rocznic ślubu mają długą tradycję, choć ich źródła trudno dziś wskazać. Podobno para obchodząca daną rocznicę, powinna kupić sobie prezenty związane z nazwą. Oznacza to, że małżonkowie na 10 rocznicę ślubu powinni obdarować się czymś... cynowym. To dalekie echa tradycji, która przed wiekami, nakazywała małżonkom obdarować się w tym dniu cynowymi łyżkami, co symbolizowało dostatek i dobrobyt.

Cyna to metal, jeden z najstarszych używanych przez człowieka – pierwsze naczynia i przedmioty cynowe pochodzą sprzed 3,5 tys. lat p.n.e. Z cyny wyrabiano naczynia i przedmioty domowe, rzadziej biżuterię.

Od XIX wieku cyna wykorzystywana jest do produkcji puszek do przechowywania żywności. Konserwa to jednak słaby prezent na rocznicę ślubu, na szczęście cyna nadal wykorzystywana jest do produkcji przedmiotów użytkowych, które mogą być atrakcyjnym podarunkiem.

W serwisach internetowych można znaleźć cynowe: dzbanki, cukiernice, figurki, talerze, płaskorzeźby, kufle, lampy i wazony. Wśród cynowych przedmiotów można znaleźć również te naprawdę cenne – to antyki, czyli przedmioty mające wartość historyczną i zabytkową.

Dobrze, jeśli prezent będzie w jakiś sposób nawiązywał do dziesiątki: można kupić żonie 10 cynowych figurek aniołków, a mężowi 10 cynowych kubków do wina.

Jak uczcić 10 rocznicę ślubu?

Okrągłe rocznice obchodzone są zazwyczaj bardziej uroczyście niż pozostałe. Pamiętają o nich nie tylko małżonkowie, ale i rodzina oraz znajomi, którzy poszukują oryginalnych pomysłów na prezenty i życzenia na rocznicę ślubu.

Sami jubilaci zresztą chętnie zapraszają ich na przyjęcie czy chociaż na drinka z tej okazji. Ponieważ cynowe pary mają zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, dlatego rocznicę ślubu obchodzą zwykle w domu, zapraszając rodziców, teściów, rodzeństwo oraz świadków, którzy 10 lat temu byli razem z nimi w tym ważnym dla nich momencie.

Pary, które mają możliwości finansowe, mogą zorganizować też imprezę w restauracji, klubie lub innym lokalu, tylko dla znajomych: 10 wspólnych lat to wystarczające usprawiedliwienie dla takiego wydatku. Wtedy dzieci trzeba odstawić do dziadków i można zaszaleć na parkiecie!

Zobacz: Życzenia na rocznicę ślubu dla męża

Życzenia na rocznicę ślubu dla żony

5 rocznica ślubu: nazwa, symbol, życzenia

10 najpiękniejszych aforyzmów o miłości

QUIZ Tradycje na polskich weselach. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Gdzie odbywa się błogosławieństwo pary młodej?