Brak rodziców chrzestnych stanie się normą? 3-letni eksperyment Kościoła

2021-10-18 15:06

W związku z tym, że instytucja rodziców chrzestnych straciła swój duchowy wymiar, Kościół na Sycylii zdecydował, by przez najbliższe 3 lata nie wybierać rodziców chrzestnych.

Brak rodziców chrzestnych
Autor: Getty images Brak rodziców chrzestnych

Instytucja rodziców chrzestnych znana jest nam od lat, zwłaszcza we Włoszech, gdzie więzi rodzinne mają ogromne znaczenie. Dlatego wiadomość o tym, że począwszy od października 2021 przez najbliższe 3 lata, rodzice chrzestni w ogóle nie będą wybierani, wiele osób zszokowała. 

Tymczasem wikariusz generalny Katanii na Sycylii, ks. Salvatore Genchi, twierdzi, że to eksperyment, któremu wcale się nie dziwi. Sam ma 15 chrześniaków i doskonale czuje się w tej roli, za to twierdzi, ze 99% rodziców chrzestnych niestety nie powinno nimi być.

Zobacz też: Potrzebne zaświadczenia i dokumenty do chrztu dziecka

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

3-letni zakaz wybierania rodziców chrzestnych na Sycylii

Zdaniem przedstawicieli Kościoła na Sycylii, instytucja rodziców chrzestnych straciła na znaczeniu. Zauważono, że na rodziców chrzestnych wybierano osoby dobrze sytuowane i takie, które miały powiązania z lokalną mafią, tym samym tracąc duchowy wymiar swojej roli.

W dużej mierze rodzicom dzieci miało chodzić o względy materialne - drogie prezenty dla dzieci czy możliwość załatwienia czegoś w przyszłości.

Rodzice chrzestni byli wybierani z nieodpowiednich pobudek, często spośród osób niewierzących i jawnie żyjących w grzechu. To dlatego rzymskokatolicka diecezja Katanii zdecydowała się wprowadzić 3-letni zakaz wybierania rodziców chrzestnych. 

W ten sposób powtarzane czasem stwierdzenie, że bycia rodzicem chrzestnym nie wypada odmówić, traci na znaczeniu.

Zobacz też: Kto nie może być rodzicem chrzestnym? Zobacz co mówi Kościół

Zakaz wywołał niemałe poruszenie w lokalnej społeczności, a zdania - jak zwykle - są podzielone. W ostatnią niedzielę w jednym z kościołów odbył się ostatni chrzest z udziałem ojca chrzestnego, który został dopuszczony warunkowo, ponieważ sakrament miał odbyć się przed wprowadzeniem zakazu, jednak musiał zostać odroczony z uwagi na śmierć w rodzinie.

Polecamy: Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

Sonda
Czy ochrzcisz swoje dziecko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza