Ile kosztuje chrzest dziecka? Cena mszy i przyjęcia

2021-01-05 8:55
Chrzest dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Chrzest nie jest tak kosztowny jak ślub, ale i tak, przygotowując się do tej uroczystości, musisz liczyć się z wydatkami. Sumując koszty trzeba wziąć pod uwagę cenę mszy oraz cenę przyjęcia lub obiadu organizowanego po chrzcie dziecka. Zobacz, ile kosztuje chrzest dziecka!

Ile kosztuje chrzest? W skład kosztów związanych z chrztem dziecka tak naprawdę trzeba wziąć pod uwagę opłaty w kościele oraz urządzenia przyjęcia, czyli chrzcin. W obecnym czasie pandemii może to być jedynie skromne przyjęcie dla bliskich w domu, co znacznie obniża koszty imprezy.

Inne wydatki, jak te na akcesoria chrzcielne, ograniczają się jedynie do kupna ubranka, ponieważ biała szata i świeca są tradycyjnie kupowane przez rodziców chrzestnych.  

Spis treści

  1. Ile kosztuje chrzest w kościele?
  2. Przyjęcie z okazji chrztu w domu w czasie pandemii
  3. Cena przyjęcia na chrzciny dziecka

Ile kosztuje chrzest w kościele?

Zaczynając od opłat za chrzest w kościele trzeba podkreślić, że udzielanie sakramentów jest bezpłatne (zarówno w kościele katolickim, jaki i prawosławnym). Zwyczajowo pobierana jest jednak ofiara – taką sama jak ta, którą składamy na tacę czy w czasie kolędy.

Dlatego, na pytanie zadane księdzu, jaka jest cena za mszę, odpowie on „co łaska”. Oznacza to, że opłata wynosi tyle, ile możesz dać i na ile cię stać – może to być zarówno 1000, jak i 20 zł. 

Warto przy tym pamiętać, że wszystkie ofiary pieniężne składane przez wiernych, idą na utrzymanie księży (pensje dostają tylko ci kapłani, którzy pracują w szkołach jako katecheci) oraz potrzeby parafii (ogrzewanie, światło sprzątanie itd.). W dużych miastach ofiary związane z sakramentem chrztu to zwykle 200-500 zł, w mniejszych ośrodkach – 50-100 zł. 

Czytaj: Najpopularniejsze przesądy związane z chrzcinami

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Przyjęcie z okazji chrztu w domu w czasie pandemii

Najtańszą wersją jest zorganizowanie przyjęcia na chrzest w domu. Koszty są nieporównywalne, jednak trzeba pamiętać, że przygotowanie wszystkiego wymaga nie tylko umiejętności, ale i czasu, którego przy małym dziecku czasem brakuje. 

Obecnie jednak to jedyna dopuszczalna forma uczczenia chrztu swojego dziecka. Jeśli więc zamierzasz chrzcić malca w czasie pandemii, po pierwsze zrób selekcję gości - zaproś tylko najważniejsze w tym dniu osoby (chrzestnych, dziadków), aby ograniczyć liczbę osób z zewnątrz w domu, a także, aby ułatwić sobie zadanie. Dalsza rodzina zrozumie, że z powodu sytuacji epidemicznej, większa uroczystość nie jest możliwa. 

Zastanów się też, czy chcesz ugościć bliskich obiadem, czy tylko ciastem i tortem. Taka wersja jest skromniejsza, ale tańsza i łatwiejsza go zorganizowania.

O tym, jak przygotować przyjęcie chrzcielne w domu, przeczytasz tutaj

Cena przyjęcia na chrzciny dziecka

Dużo poważniejszym kosztem jest zorganizowanie przyjęcia z okazji chrztu dziecka, o ile jest możliwe - obecnie restauracje i domu weselne, w których organizowane są uroczystości rodzinne są zamknięte z powodu pandemii, ale z czasem to się zmieni.

Jeśli jednak planujesz chrzciny za kilka miesięcy, kiedy sytuacja epidemiczna będzie opanowana, musisz liczyć się z kosztami. Jakimi?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy organizujemy je w domu, czy w restauracji oraz od tego, ile osób zaprosimy na chrzciny. Koszt imprezy w lokalu określany jest zwykle na podstawie ceny za jedna osobę. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 60 do 150 zł.

Zwykle w menu znajdują się przystawki, zupa, drugie danie oraz ciasta i napoje. Za tort i ewentualnie alkohol trzeba zapłacić oddzielnie. Oznacza to, że przyjęcie dla 15 osób to wydatek od 900 do 2250 zł.

Podobna jest cena cateringu, czyli jedzenia zamawianego i przywożonego do domu. Koszt dań jest niższy, jednak zazwyczaj firma dolicza koszt obsługi (jeden kelner to od 15-30 zł za godzinę), a także opłaty za zastawę i obrusy, czy nawet krzesła, jeśli nie masz wystarczającej liczby własnych.

Talerze i szklanki to koszt od 30 gr do 3 zł za sztukę, sztućców – 50 gr, a krzeseł i obrusów – od 7 do 40 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza