Jak wybrać rodziców chrzestnych? Podpowiadamy, kto może nimi zostać zgodnie z przepisami Kościoła

2022-03-25 7:48

Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziny. Podobnie jak wybór chrzestnych, którzy nie tylko podają dziecko do chrztu w czasie ceremonii kościelnej, ale w późniejszych latach powinni dbać też o duchowy rozwój swojego chrześniaka.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?
Autor: Getty images Podpowiadamy, kto może nimi zostać zgodnie z przepisami Kościoła

Spis treści

  1. Jak wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka?
  2. Kto może być chrzestnym?

Rodzice chrzestni są nimi przez całe życie - dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając chrzestnych dla swojego dziecka. W końcu będą mu towarzyszyć całe życie - nie tylko podczas chrztu - i dbać o jego rozwój duchowy.

Czytaj również: Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice dziecka muszą mieć ślub?

Jak wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka?

To istotne, by rodzice chrzestni nie byli osobami przypadkowymi. Dobrze więc przemyślcie swój wybór, zanim pojawicie się w kancelarii kościelnej, by wybrać termin chrzcin. Wtedy bowiem będziecie poproszeni o podanie danych chrzestnych dziecka.

Wybierając chrzestnych, pamiętajcie, że to wybór na całe życie. Lepiej więc nie szukać chrzestnych wśród znajomych czy kolegów z pracy, bo kontakt z nimi może się urwać z różnych przyczyn. Lepiej wybrać kogoś z rodziny, krewnego lub bardzo bliskich przyjaciół, aby mieć pewność, że będą uczestniczyć w życiu dziecka przez wiele lat.

I nie chodzi tu tylko o kupno prezentów na gwiazdkę czy urodziny, ale o wspieranie rodziców w jego wychowaniu. Bo taka jest idea (dziś niestety często pomijana) bycia chrzestnym - ma dbać o rozwój wiary dziecka i pomagać rodziców w jego wzrastaniu na dobrego chrześcijanina.

Dlatego warto wybrać osobę, która jest, tak jak wy, również osobą wierzącą i wyznającą te same wartości. według Kodeksu kanonicznego: "Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki".

To wiąże się z kolejnymi warunkami. Wybierając chrzestnych sprawdźcie, czy spełniają oni wymogi kościelne. Nawet jeśli będą wymarzonymi chrzestnymi, ale z przyczyn formalnych nie będą mogli zostać chrzestnymi, będziecie musieli szukać nowych osób. 

Czytaj równieżChrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka

Przesądy związane z chrzcinami - czy warto w nie wierzyć?

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Kto może być chrzestnym?

Według przepisów kościelnych (Kodeks Kanoniczny Księga V) matką chrzestną i ojcem chrzestnym może być osoba:

  • wyznaczona przez rodziców dziecka albo przez tego, kto ich zastępuje,

  • która ukończyła szesnaście lat,

  • która jest katolikiem, bierzmowanym, 

  • prowadzi życie zgodne z wiara i odpowiadające funkcji, jaka ma pełnić (czyi np. nie żyje w związku niesakramentalnym),

  • nie jest ojcem lub matka dziecka przyjmującego chrzest.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza