Obowiązki MATKI CHRZESTNEJ

2014-02-26 12:50 Anna Kuliberda

Bycie matką chrzestną to przede wszystkim przywilej i powód do dumy. Jednakże oprócz satysfakcji płynącej z tej ważnej roli, istnieją również obowiązki, którym przyszła mama chrzestna musi podołać.

Przed podjęciem decyzji o zostaniu matką chrzestną warto wiedzieć na czym będzie polegać nasza nowa rola i jak właściwie się do niej przygotować.

Formalności, czyli co trzeba załatwić przed chrztem

By zostać matką chrzestną, należy posiadać odpowiednie zaświadczenie wydane przez parafię, na której terenie mieszkasz. Takie zaświadczenie można otrzymać, jeśli matka chrzestna ma co najmniej 16 lat, należy do wspólnoty kościoła katolickiego i przyjęła najważniejsze sakramenty jak chrzest, komunia święta i bierzmowanie. Matką chrzestną nie może być matka dziecka.

Niektóre parafie dodatkowo wymagają poświadczenia spowiedzi świętej. Jeśli będziesz mieć wymagane dokumenty, dodatkową formalnością, jaką trzeba dopełnić jest złożenie podpisu na akcie chrztu świętego. W zależności od reguł panujących w parafii, która udziela chrztu świętego, akt chrztu podpisuje się tuż przed mszą albo zaraz po niej.

Dokumenty i zaświadczenia potrzebne do chrztu dziecka >>

Jak przygotować się do roli matki chrzestnej

Jeśli chodzi o zaangażowanie matki chrzestnej w przygotowania do chrztu, są one raczej umowne. Z pewnością spotkaliście się z zasadą, że matka chrzestna ubiera dziecko do chrztu i kupuje specjalną szatkę. Nie jest to jednak wymóg, a tradycja, której niektórzy hołdują. Nie zawsze przyszłą mamę chrzestną stać na zakup nowych ubrań do chrztu, dlatego warto to najpierw uzgodnić z rodzicami dziecka i zasugerować im, że nie będziecie w stanie spełnić tego warunku.

Czasem zresztą sami rodzice proponują przejęcie tej roli i nie chcą narzucać rodzicom chrzestnym dodatkowych wydatków. W zupełności wystarczy, jeśli matka chrzestna zakupi szatkę do chrztu jako symbol obejmowania nowej roli. Jeżeli jednak mimo wszystko, chcesz sprostać tej tradycji i ubrać dziecko do chrztu, warto skonsultować swój wybór z rodzicami albo po prostu wybrać się z nimi na zakupy.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Na czym polega rola chrzestnej?

Symbolem objęcia roli chrzestnej jest złożenie podczas mszy wyznania wiary i przysięgi. Następnym symbolem, w jakim uczestniczy matka chrzestna jest nałożenie dziecku szatki. To między innymi oznaka błogosławieństwa, jakie otrzymuje małe dziecko. Uczestniczenie w tym wydarzeniu przez chrzestną jest wprowadzeniem przez nią dziecka do rodziny kościoła.

Bycie chrzestną to odpowiedzialność za wprowadzanie i pogłębianie wiary u dziecka oraz wychowanie w zgodzie z zasadami religii chrześcijańskiej. Od momentu chrzu świętego, matka chrzestna staje się wsparciem dla rodziców dziecka, a gdy ich zabraknie - przejmuje ich rolę w kwestii duchowej. Rola chrzestnej nie kończy się na samej mszy. Istotą jest utrzymanie ze swoim chrześniakiem bliskich więzi, by ten wyrastał w świadomości, że może liczyć zawsze na nasze duchowe wsparcie.

Kto nie może być rodzicem chrzestnym?

Polecamy wideo: Jak zorganizować chrzest dla dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE