Dzień mamy to Twój dzień. Wiesz, dlaczego Twoja rola jest tak wyjątkowa?

2022-05-25 9:06

Dzień Mamy obchodzony jest na całym świecie. W Polsce święto mam przypada 26 maja i powinno być najważniejszą datą dla wszystkich dzieci. Podziękujcie swoim mamom za miłość, czułość i ciepło, które od nich otrzymaliście i nie zapominajcie, że mama to najważniejsza osoba w Waszym życiu.

Dzień mamy to Twój dzień.
Autor: Getty images Wiesz, dlaczego twoja rola jest tak wyjątkowa?

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. W kalendarzach wszystkich dzieci data ta powinna być podkreślona na czerwono, żeby zapamiętały, kiedy przypada najważniejszy dzień w roku. Miłość powinno się okazywać mamie codziennie, ale w Dniu Mamy szczególnie. 26 maja podarujcie swoim mamom najpiękniejszy prezent, jaki mogą otrzymać - wasz czas.

Spis treści

  1. Podaruj mamie swój czas
  2. Mama to miłość i zaufanie
  3. Opiekunka i pocieszycielka, która nigdy nie odtrąci
Malowana filiżanka na Dzień Matki

Podaruj mamie swój czas

Zagonieni i przejęci codziennymi sprawami nie zawsze pamiętamy o tym, aby szczerze i spokojnie porozmawiać z mamą, często nawet nie możemy znaleźć chwili, żeby do niej zadzwonić. A ona tęskni i się martwi, chciałaby wiedzieć, czy jesteśmy szczęśliwi czy smutni i jak się czujemy.

Dlatego postarajcie się spędzić ten dzień ze swoimi mamami, zabierzcie je na spacer albo do restauracji czy kawiarni. I znajdźcie czas na rozmowę - długą, bliską, taką, jaką można przeprowadzić tylko z mamą. Nie zapominajcie, że to ona była i pozostanie najważniejszą osobą w waszym życiu.

Mama to miłość i zaufanie

Od 1. minuty po narodzinach na linii mama-dziecko tworzy się wyjątkowo silna i specyficzna więź, która nie wygaśnie już nigdy. Mama odgrywa olbrzymią rolę w życiu każdego dziecka, ponieważ to ona obdarowuje je miłością i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, bez którego nie umiałoby prawidłowo funkcjonować.

Brak mamy w pierwszych miesiącach życia powoduje poważne konsekwencje u dziecka i zwykle kończy się chorobą sierocą.

To mama uczy dziecko właściwych zachowań, wpaja poczucie własnej wartości oraz szacunek do innych osób. Uczy je poznawać świat i odkrywa przed nim jego kolejne elementy. Jest dla dziecka autorytetem - jeśli mama jest szczęśliwa i z radością podchodzi do ludzi, dziecko zapewne będzie zachowywało się tak samo.

Naśladuje ono zachowania mamy, przenosząc je później na grunt dorosłego życia. Dotyczy to wszystkich sfer życia, również uczuciowej - mama jest dla dzieci wzorem kobiecości.

Czytaj również: Czym jest syndrom pustego gniazda i jak go przezwyciężyć?

Dlaczego dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku mamy?

Opiekunka i pocieszycielka, która nigdy nie odtrąci

Mama to także opiekunka, u której przestraszone czy smutne dziecko zawsze znajdzie pocieszenie. Bardzo ważne jest okazywanie dziecku miłości przez dotyk (przytulanie go, ściskanie, całowanie) - i mamy intuicyjnie to wiedzą.

Nie muszą uczyć się macierzyństwa, naturalnie wyczuwają potrzeby dziecka i wiedzą, jak do niego dotrzeć i jak z nim rozmawiać. Rozmowa z mamą pełni zresztą ogromną rolę, ponieważ słowa, które ona wypowiada, są dla dziecka wyjaśnieniem tego, co się dzieje dookoła. Mama jest zatem narratorem, który objaśnia dziecku otaczający je świat.

Pomóż dziecku zrobić laurkę na Dzień Matki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza