Ile kosztuje chrzest dziecka? Sprawdź najczęstszą wysokość ofiar za mszę i opłat za przyjęcie

2022-05-20 14:45

Chrzest nie jest tak kosztowny jak ślub, ale i tak, przygotowując się do tej uroczystości, musisz liczyć się z wydatkami. Sumując koszty trzeba wziąć pod uwagę cenę mszy oraz cenę przyjęcia lub obiadu organizowanego po chrzcie dziecka. Zobacz, ile kosztuje chrzest dziecka!

Ile kosztuje chrzest dziecka?
Autor: Getty images Sprawdź najczęstszą wysokość ofiar za mszę i opłat za przyjęcie

Ile kosztuje chrzest? W skład kosztów związanych z chrztem dziecka tak naprawdę trzeba wziąć pod uwagę opłaty w kościele oraz urządzenia przyjęcia, czyli chrzcin. W obecnym czasie pandemii może to być jedynie skromne przyjęcie dla bliskich w domu, co znacznie obniża koszty imprezy.

Inne wydatki, jak te na akcesoria chrzcielne, ograniczają się jedynie do kupna ubranka, ponieważ biała szata i świeca są tradycyjnie kupowane przez rodziców chrzestnych.  

Spis treści

  1. Ile kosztuje chrzest w kościele?
  2. Cena przyjęcia na chrzciny dziecka

Ile kosztuje chrzest w kościele?

Zaczynając od opłat za chrzest w kościele trzeba podkreślić, że udzielanie sakramentów jest bezpłatne (zarówno w kościele katolickim, jaki i prawosławnym). Zwyczajowo pobierana jest jednak ofiara – taką sama jak ta, którą składamy na tacę czy w czasie kolędy.

Dlatego, na pytanie zadane księdzu, jaka jest cena za mszę, odpowie on „co łaska”. Oznacza to, że opłata wynosi tyle, ile możesz dać i na ile cię stać – może to być zarówno 1000, jak i 20 zł. 

Warto przy tym pamiętać, że wszystkie ofiary pieniężne składane przez wiernych, idą na utrzymanie księży (pensje dostają tylko ci kapłani, którzy pracują w szkołach jako katecheci) oraz potrzeby parafii (ogrzewanie, światło sprzątanie itd.). W dużych miastach ofiary związane z sakramentem chrztu to zwykle 200-500 zł, w mniejszych ośrodkach – 50-150 zł. 

Czytaj również: Najpopularniejsze przesądy związane z chrzcinami

O tym, jak przygotować przyjęcie chrzcielne w domu, przeczytasz tutaj

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Cena przyjęcia na chrzciny dziecka

Dużo poważniejszym kosztem jest zorganizowanie przyjęcia z okazji chrztu dziecka, o ile jest możliwe - obecnie restauracje i domu weselne, w których organizowane są uroczystości rodzinne są zamknięte z powodu pandemii, ale z czasem to się zmieni.

Jeśli jednak planujesz chrzciny za kilka miesięcy, kiedy sytuacja epidemiczna będzie opanowana, musisz liczyć się z kosztami. Jakimi?

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy organizujemy je w domu, czy w restauracji oraz od tego, ile osób zaprosimy na chrzciny. Koszt imprezy w lokalu określany jest zwykle na podstawie ceny za jedna osobę. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 150 do 300 zł.

Zwykle w menu znajdują się przystawki, zupa, drugie danie oraz ciasta i napoje. Za tort i ewentualnie alkohol trzeba zapłacić oddzielnie. Oznacza to, że przyjęcie dla 15 osób to wydatek od 2250 zł. do 4500 zł.

Podobna jest cena cateringu, czyli jedzenia zamawianego i przywożonego do domu. Koszt dań jest niższy, jednak zazwyczaj firma dolicza koszt obsługi (jeden kelner to od 25-50 zł za godzinę), a także opłaty za zastawę i obrusy, czy nawet krzesła, jeśli nie masz wystarczającej liczby własnych.

Talerze i szklanki to koszt od 1 zł do 5 zł za sztukę, sztućców – 2 zł, a krzeseł i obrusów – od 15 do 80 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza