Jak składać życzenia świąteczne?

2013-12-02 7:00

Niedługo święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji składamy bliskim życzenia świąteczne. Czasem składanie życzeń jest źródłem stresu, jeśli nie wiemy, jak je składać i czego życzyć. Dlatego warto znać zasady savoir-vivre’u dotyczące składania życzeń.

Jak skladac zyczenia swiateczne
Autor: _photos.com|photos.com Jak składać życzenia świąteczne?

Życzenia świąteczne składamy osobiście, telefonicznie lub wysyłając kartkę. Jeśli decydujemy się na wysyłanie życzeń pocztą, napiszmy na niej kilka słów od siebie – nawet, gdy na kartce świątecznej są już wydrukowane życzenia. Najpiękniejsze kartki to te wykonane samodzielnie, najlepiej przez dzieci. Wysyłanie kartek i układanie życzeń pokazuje, że rzeczywiście myślimy o osobach, które są dla nas ważne. Życzenia składajmy rodzinie i przyjaciołom, osobom bliskim, które tego oczekują, a nie „wszystkim”: dalekim znajomym, współpracownikom, których ledwo znamy. Unikajmy wysyłania SMS-ów z życzeniami, to nieeleganckie i irytujące dla odbiorcy, który tego samego dnia dostaje kilka identycznie brzmiących życzeń. Gdy nie mamy czasu ani ochoty, żeby do kogoś zadzwonić, lepiej nie składać życzeń w ogóle. Ktoś bliski, tak potraktowany, może poczuć się dotknięty. Jeśli już musisz wysłać SMS, unikaj szablonowych wierszyków wysyłanych hurtowo do osób z całej listy kontaktów, zwłaszcza tych „dowcipnych” – to dowód lekceważenia, a nie pamięci.

Życzenia świąteczne: czego życzyć bliskim?

Łamanie się opłatkiem to w niektórych rodzinach chwila pełna stresu i przykrości. Dzieje się tak, gdy życzenia brzmią: „Życzę ci, żebyś wreszcie odmalował mieszkanie”, „Żebyś w tym roku obronił pracę magisterską”, „Żebyś w końcu sobie kogoś znalazła”. Osoby, które składają takie życzenia, chcą dobrze, ale myślą o tym, co same chciałyby dla bliskich, a nie o tym, czego rzeczywiście te osoby chcą. Dlatego przed składaniem życzeń zastanówmy się, co lubią bliscy, jakie są ich pasje, o czym marzą, z czego są dumni. Dzięki temu atmosfera podczas łamania się opłatkiem na pewno będzie lepsza.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza