Jakie imię do bierzmowania wybrać i czym się kierować przy wyborze?

2021-06-28 15:25

Faustyna, Agata, Jan Paweł czy Franciszek? Jakie imiona wybierają kandydaci do bierzmowania, jakie są ich motywacje? Zobacz, jakie imię do bierzmowania wybrać i czym się kierować przy wyborze?

jakie imię do bierzmowania wybrać i czym się kierować przy wyborze?
Autor: Getty images jakie imię do bierzmowania wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Jeśli twoje dziecko przystępuje do bierzmowania, zastanawia się pewnie, jakie imię do bierzmowania wybrać? Pozwól mu na samodzielną decyzję, ponieważ sakrament bierzmowania to przepustka w chrześcijańską dorosłość. Tak jak matura nazywana jest egzaminem dojrzałości, tak jak dowód osobisty to dokument potwierdzający pełnoletność, tak przyjęcie bierzmowania w zamyśle Kościoła ma być znakiem świadomego przyjęcia wiary.

Decyzja podjęta przez rodziców w momencie chrztu zostaje potwierdzona przez wchodzącego w dorosłość nastolatka, który sam powinien wybrać sobie imię i nie powinna to być przypadkowa decyzja.

Spis treści

  1. Czym się kierować przy wyborze imienia do bierzmowania?
  2. Wybór imienia na bierzmowanie - zasady kościelne
  3. Jakie imiona do bierzmowania są najpopularniejsze?
  4. Popularni w XXI wieku świeci patronowie

Czym się kierować przy wyborze imienia do bierzmowania?

Najbardziej znamiennym rysem sakramentu bierzmowania jest wybór imienia dokonywany przez kandydata. Imię chrzcielne wybierają nam rodzice lub opiekunowie. O ich wyborze często decyduje moda, rodzinne przyzwyczajenia czy nawet przesądy. Motywacje religijne są tu dość rzadkie.

Inaczej jest w przypadku imion do bierzmowania. Tu wybór jest bardziej świadomy i w mniejszym stopniu podlega ogólnym trendom czy modom. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakim nastawieniem nastolatek podejmuje decyzję o przyjęciu sakramentu.

Jest na pewno część osób, które chcą po prostu uzyskać „papierek”. Dokument, który pozwoli im w przyszłości zostać rodzicem chrzestnym lub uniknąć niewygodnych pytań przy okazji brania ślubu kościelnego.

W takich wypadkach najczęściej wybór imienia, tak jak cała uroczystość jest mniej ważny niż sam dyplom. Imiona przyjęte przez takie osoby, to najczęściej imiona najbliższych przyjaciół, idoli sceny muzycznej czy po prostu te najbardziej ulubione.

Czytaj również: Chrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2020 roku: poznaj popularne imiona dla chłopców i dziewczynek

Znaczenie imion -zobacz, co oznacza twoje imię

Wybór imienia na bierzmowanie - zasady kościelne

Jeśli jednak przystąpienie do sakramentu wynika ściśle z pobudek religijnych, wybór imienia staje się dla kandydata kluczową sprawą. Także wśród księży przygotowujących do uroczystości istnieje mocny nacisk na to, by wybór imienia nie był przypadkowy. Ponieważ kursy przed bierzmowaniem trwają przynajmniej rok, często nawet dwa lata, jest sporo czasu, by wybór taki przemyśleć.

Oczywiście obowiązują pewne zasady, których kandydaci muszą przestrzegać, nie jest więc to całkowicie dowolne. Podstawowy warunek dopuszczalności imienia do bierzmowania zawarty jest w Instrukcji Duszpasterskiej wydanej przez Konferencję Episkopatu Polski: "Patronem tym może zostać dowolny święty czy błogosławiony uznany za takiego w Kościele katolickim".

To w jakimś stopniu ogranicza wybór imienia, ale przy tym nakierowuje nas na odpowiednią motywację. Kandydat do bierzmowania ma okazję wybrać sobie nie tylko imię ale przede wszystkim patrona.

Czas przygotowania do przyjęcia sakramentu może być więc także czasem zastanowienia się, czy wśród świętych jest osoba, której życie, postawa, charakter, są nam szczególnie bliskie i godne naśladowania.

Jakie imiona do bierzmowania są najpopularniejsze?

Imiona do bierzmowania w mniejszym stopniu niż te ze chrztu podlegają krótkotrwałym modom, nie są jednak całkiem na nie obojętne. Dlatego patronami zostają często święci naszych czasów, jak Jan Paweł, Maksymilian czy Faustyna.

Zdarza się też, że niespodziewanie wśród wiernych ożywa kult świętego, który żył wiele wieków temu. Przykładem takich patronów jest na przykład święta Rita, XV-wieczna stygmatyczka z Cascii czy Róża z Limy, żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku. Ilość publikacji na ich temat, spektakularne cuda znane z przekazów, działają na wyobraźnię młodych ludzi i zachęcają do obrania ich za patronów.

Część imion pozostaje na topie wśród wybieranych do bierzmowania, bez względu na aktualne trendy. Są to głównie imiona znane z Pisma Świętego, jak Maria. Elżbieta, Magdalena, a także Piotr czy Michał.

Inną popularną motywacją może być droga życiowa, którą kroczy osoba przyjmująca sakrament. Wiemy przecież, że właściwie każdy zawód ma swojego patrona. Swoich opiekunów mają marynarze, górnicy, sportowcy, a nawet gospodynie domowe. Wierzymy, że święty opiekujący się naszą przyszła profesją, pomoże nam dobrze żyć, a przy tym osiągnąć sukces zawodowy.

Ostatnim wreszcie kryterium wartym wymienienia jest rejon, w którym młody człowiek się wychowuje. Święta Jadwiga patronuje Śląskowi, św. Wojciech sprawuje pieczę nad Gdańskiem, a św. Józef nad Krakowem. Lokalni patrioci chętnie wiążą swoje życie z lokalnym patronem.

Popularni w XXI wieku świeci patronowie

  • św. Jan Paweł II - Papież Polak, ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku. Wielki przyjaciel młodzieży, inicjator światowych Dni młodzieży obchodzonych do dziś, dlatego jego imię jest popularne wśród kandydatów do bierzmowania. Dla wielu Polaków to najważniejsza postać historii polskiego Kościoła.
  • św. Piotr - apostoł i pierwszy następca Chrystusa. Jego grób znajduje się w Rzymie, a on sam, jako "opoka" Kościoła uważany jest za jednego z najważniejszych świętych.
  • św. Faustyna - żyjąca w XX wieku Polka, propagatorka kultu Miłosierdzia Bożego. Stygmatyczka i wizjonerka, autorka spisanego na podstawie wizji i rozmów z Chrystusem "Dzienniczka", który dla wielu młodych ludzi jest pisanym przewodnikiem duchowym.
  • św. Rita - Choć żyła w XIV wieku, jest bardzo popularną w XXI wieku świętą. Za jej wstawiennictwem do dziś ogłaszane są cuda. Rita modliła się, aby jej synowie poniechali zemsty za śmierć ojca i została wysłuchana. Obecnie jest patronką trudnych spraw.
  • bł. Chiara - błogosławiona, żyjąca w XX wieku młoda dziewczyna. Od dziecka pomagała ludziom, marzyła o wyjeździe na misję. Jej plany pokrzyżował nowotwór, który znosiła dzielnie i bez narzekania. Cierpienia ofiarowywała za swoich rówieśników i niewierzących.
  • bł. Jerzy Popiełuszko - polski kapłan, duszpasterz Solidarności, zajmował się młodzieżą i wspólnotami młodych w warszawskiej parafii na Żoliborzu. Zamordowany w 1984 roku przez SB. Dla wielu Polaków męczennik i symbol walki z komunizmem.
  • św. Joanna Beretta Molla - żyła na początku XX wieku, była lekarką i matką. W czasie trzeciej ciąży wykryto u niej włókniaka. Joanna nie zdecydowała się na leczenie, które mogło zagrażać płodowi. Uratowała dziecko, ale sama zmarła kilka dni po porodzie.
  • św. Charbell - słynący z wielu cudów mnich libański, żyjący w XIX wieku. Po jego śmierci, także w XXI wieku, za jego przyczyną działy się liczne cuda i uzdrowienia, udokumentowane medycznie.

Czytaj również: Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia

Imiona unisex - czy imiona neutralne płciowo staną się modne?

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza