Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

2022-03-22 14:19

Komunia w domu czy w restauracji? - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Na pierwszy rzut oka komunia w domu wydaje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż w lokalu. Czy tak jest faktycznie? Sprawdźcie!

Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego
Autor: Getty images Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

Komunia w domu czy w restauracji - jak to zwykle bywa, obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli nie chcecie, żeby ten problem spędzał wam sen z powiek, zastanówcie się na czym wam zależy: czy na swobodzie i wygodzie, którą zwykle macie w swoich domach, czy na komforcie i spędzeniu wspólnych chwil z dzieckiem.

Być może zdarzy się, że w tym roku wyboru nie będzie - z powodu pandemii restauracje w maju i czerwcu mogą być zamknięte. Mimo to warto sprawdzić, jakie są zalety i wady przyjęcia komunijnego w domu i w restauracji.

Spis treści

  1. Komunia w domu: taniej i rozsądniej?
  2. Komunia w restauracji: drogo i bez atmosfery?
  3. Zamknięte restauracje w czasie pandemii

Komunia w domu: taniej i rozsądniej?

Myślenie, że komunia w domu jest tańsza niż w restauracji, to prawda. Ale pamiętaj, że organizacja takiego obiadu wiąże się nie tylko z masą obowiązków, ale również z bólem głowy. Weź pod uwagę, że będziesz musiała stworzyć listę dań, spędzić piątkowe popołudnie na bieganiu po sklepie (być może z obłędem w oczach), a w sobotę czeka cię maraton w kuchni. To już by wystarczyło, żeby ze zmęczenia zasnąć o godz. 19.

Niestety, to tylko połowa obowiązków - trzeba jeszcze zaplanować jak usadzić gości, udekorować stół, naszykować ubrania domownikom... Oj, jest tego trochę.

Nie wiem, czy zauważyłaś, ale w tym całym zamieszaniu zabrakło głównej rzeczy: czasu dla twojego dziecka. To ono przeżywa ważną chwilę i to jemu powinnaś poświęcić jak najwięcej uwagi.

Zastanów się również, czy komunia w domu rzeczywiście będzie kosztowało cię mniej niż obiad w restauracji. Na produkty wydasz dużo pieniędzy, dolicz do tego swój czas poświęcony zakupom i gotowaniu. Może się okazać, że całość będzie kosztowała niewiele mniej niż wynajęcie restauracji.

Czytaj również: Przeczytaj również, jaki wianek dla dziewczynki na Pierwszą Komunię Świętą wybrać: z kwiatów sztucznych czy żywych?

Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia

Ile dać dziecku na komunię?

Komunia w restauracji: drogo i bez atmosfery?

Przeciwnicy organizacji komunii w restauracji wymieniają zwykle dwa argumenty: wysokie ceny i brak rodzinnej atmosfery. To prawda, komunia w restauracji kosztuje, ale w domu przecież również musisz wydać dużą kwotę na przygotowanie obiadu.

Atmosfera z kolei zależy od ludzi - jeśli zaprosicie same bliskie osoby z pewnością w lokalu będzie równie miło jak w domu. A może nawet lepiej, bo nikt nie będzie biegał z paniką w oczach do kuchni, donosząc kolejne dania. Będziesz wypoczęta i zrelaksowana, co z pewnością wpłynie na atmosferę tego dnia.

Jeśli obawiasz się, że komunia w lokalu będzie dla ciebie zbyt droga, zrób sondę wśród znajomych. Może oni organizowali kiedyś takie przyjęcie i znają niedrogie miejsca? Poszukaj również inspiracji w internecie albo przespaceruj się po kilku restauracjach.

Zamknięte restauracje w czasie pandemii

W zeszłym roku, z powodu pandemii, komunie święte zostały przeniesione z maja na wrzesień. Większość przyjęć komunijnych, zarówno tych organizowanych w domach, jak i w restauracjach została odwołana. Nie wiadomo, jak będzie w tym roku - na razie restauracje zamknięte są do końca majówki, co będzie dalej - zależy od liczby zachorowań. 

Może okazać się, że nawet jeśli planowałaś organizację przyjęcia komunijnego w restauracji, to i tak trzeba będzie przenieść je do domu. Nie stresuj się tym, tylko dobrze przygotuj sobie plan działania.

  • Po pierwsze ogranicz liczbę gości - wiele osób z obawy przez zakażeniem i tak zrezygnuje z imprezy, dlatego zaproś najbliższą rodzinę - biorąc pod uwagę to, ile zmieści się w twoim mieszkaniu.  
  • Po drugie - postaraj się załatwić catering. Skoro i tak planowaliście wydanie pieniędzy w lokalu, przeznaczcie je na gotowe potrawy, dzięki  którym nie będziesz stała w kuchni cały dzień.
  • Jeśli wolisz przygotować przyjęcie samodzielnie, zaplanuj menu - niezbyt skomplikowane, takie, które przygotujesz w miarę szybko i łatwo. Jeśli nie masz w domu miejsca, aby posadzić wszystkich gości, postaw na szwedzki stół - przygotuj sałatki, przekąski i takie dania, które będzie można zjeść na stojąco, bez konieczności krojenia nożem (zupa gulaszowa, nuggetsy, makaron).Zamów to, co możesz, np. ciasta i tort. Jeśli zamierzasz serwować  obiad, poproś o pomoc - chrzestną dziecka lub swoją siostrę. 
  • Na koniec przystosuj dom do imprezy. Wynieś część mebli do drugiego pokoju, pożycz krzesła od sąsiadów, jeśli jest taka potrzeba. Możesz przygotować wraz z dzieckiem dekoracje komunijne, a jeśli nie macie czasu, po prostu kup kwiaty i udekoruj nimi pokój. 

Zobacz także: Zaproszenia na komunię - gotowe wzory

Prezenty na komunię dla chłopca: TOP 10 prezentów komunijnych

Prezenty na komunię dla dziewczynki: top 10 prezentów komunijnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza