Lista zakupów - uniwersalne wzory do pobrania

2018-03-29 13:55

Lista zakupów to nie przejaw naszego zapominalstwa, ale rozsądku i zorganizowania. Dlaczego warto robić listę zakupów i jak powinna ona wyglądać?

Lista zakupów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Lista zakupów – dlaczego warto ją robić?
  2. Lista zakupów – jak konstruować?
  3. 1. Podziel listę na działy
  4. 2. Przemyśl każdy produkt
  5. 3. Określ dokładnie, czego potrzebujesz
  6. 4. Sprawdź okazje i promocje
  7. 4 uniwersalne wzory listy zakupów do wydrukowania

Lista zakupów jest elementem domowej organizacji. Z jej pomocy korzystały nasze mamy i babcie, a dziś – w czasach wielozadaniowości i życia w ciągłym biegu – staje się jeszcze bardziej potrzebna.

Lista zakupów – dlaczego warto ją robić?

Nawet jeśli masz super pamięć, lista zakupów może być ci potrzebna i bardzo pomocna. Po pierwsze – uczy systematyczności i właściwej organizacji, a to bardzo ułatwia życie. Dzięki codziennemu robieniu listy zakupów wyrabiasz w sobie nawyk właściwego zarządzania swoim gospodarstwem domowym. Skutkuje to między innymi bardziej przemyślanymi zakupami – dwa razy zastanowisz się nad celowością każdego zakupu. Zanim pójdziesz do sklepu, wyraźnie określisz, co kupić i w jakiej ilości.

Robienie listy zakupów w domu pozwala uwzględnić tylko produkty, których naprawdę potrzebujesz, bez ryzyka kupowania czegoś w nadmiarze lub dublowania wcześniej zakupionych produktów. Nie sposób pominąć też kwestii finansowej.

Zrobienie listy zakupów przed wybraniem się do sklepu skutkuje oszczędnością. To drugi ważny argument, który może przekonać do wyrobienia sobie tego nawyku. Zmniejszając zapotrzebowanie na rozmaite produkty tylko do tych, których rzeczywiście potrzebujemy, lista pozwala zaoszczędzić.

Ponadto robienie zakupów z listą w ręku ułatwia chodzenie po sklepie – poszukujemy tylko konkretnych rzeczy i nie ulegamy zakupowej gorączce. Najważniejsze, by trzymać się listy i wyjść ze sklepu tylko z tym, po co się do niego przyszło.

W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy szybko i mamy dużo na głowie, lista zakupów jest dla nas pewnikiem, że zakupy staną się efektywniejsze, sprawniejsze i bardziej ekonomiczne.

Zobacz także: Jak kupować ubranka dla niemowlaka?[10 wskazówek]

Lista zakupów – jak konstruować?

Listę zakupów można zrobić w klasyczny sposób (odręcznie) lub użyć aplikacji dostępnej w telefonie. Tworząc listę zakupów, trzeba jednak pamiętać o następujących zasadach, które ułatwią nam późniejsze kupowanie.

1. Podziel listę na działy

Szczególnie sprawdza się to w przypadku dużych zakupów np. hipermarkecie. Tworząc listę zakupów, najlepiej podzielić je na różne kategorie – według działów sklepowych np. chemia, jedzenie (tu też dobrze zrobić podział: warzywa i owoce, pieczywo, nabiał, napoje itd.), kosmetyki, art. dla zwierząt itd. Pozwoli nam to sprawnie poruszać się po sklepie i uchroni nas przed wracaniem po zapomniany produkt do działu, w którym już wcześniej byliśmy.

2. Przemyśl każdy produkt

Wpisując dany produkt na zakupową listę, należy przemyśleć, czy naprawdę jest nam potrzebny. Wiele zakupów, które robimy, to zakupy spontaniczne. Takie, o których decydujemy pod wpływem chwili w sklepie. Potem okazuje się, że kupione produkty są zbędnymi i ostatecznie lądują po jakimś czasie w koszu. By uniknąć kupowania rzeczy niepotrzebnych, listę twórzmy wcześniej, słuchając głosu rozsądku.

3. Określ dokładnie, czego potrzebujesz

Zakupowych wpadek unikniemy również wtedy, gdy już na etapie tworzenia listy określimy, jaki konkretny produkt chcemy kupić. Dobrze jest wpisać na listę markę produktu (tę sprawdzoną, którą lubimy) oraz dokładną ilość. Pozwoli nam to uniknąć też sklepowych dylematów typu który makaron spośród 10 rodzajów wybrać lub czy 2 kilogramy ziemniaków nam wystarczą.

4. Sprawdź okazje i promocje

Ta rada sprawdzi się szczególnie przy robieniu dużych zakupów. Zanim stworzymy konkretną listę, dobrze jest przejrzeć sklepowe gazetki, bo możemy w nich odkryć dobre promocje. To umożliwi nam wpisanie na listę zakupów produktów, które nabędziemy w najkorzystniejszych cenach. Czyli znowu oszczędność.

Chcesz zrobić samodzielnie listę zakupów? Skorzystaj z naszych szablonów, wystarczy wydrukować.

4 uniwersalne wzory listy zakupów do wydrukowania

Lista zakupów
Autor: Redakcja

POBIERZ WZÓR

Lista zakupów
Autor: Redakcja

POBIERZ WZÓR

Lista zakupów
Autor: Redakcja

POBIERZ WZÓR

Lista zakupów
Autor: Redakcja

POBIERZ WZÓR

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza