Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia

2021-04-19 13:00

Pierwsza komunia od jakiegoś czasu kojarzy się przede wszystkim z wydatkami: na komunijne kreacje, wyprawienie przyjęcia i prezenty wydajemy tysiące złotych. W ferworze komunijnych przygotowań często zapominamy o prawdziwym sensie wydarzenia jakim jest dla katolika pierwsza komunia.

Pierwsza komunia święta: dlaczego zapominamy o istocie tego wydarzenia?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jak kiedyś wyglądała pierwsza komunia święta?
  2. Istota wydarzenia jakim jest pierwsza komunia święta

Jakie znaczenie dla dziecka powinna mieć pierwsza komunia święta? Oprawa tej uroczystości przypomina nierzadko ślub. Wystawne kreacje, przyjęcia komunijne, kosztowne prezenty. Zamiast domowego tortu rodzice decydują się na specjalne komunijne torty z cukierni, na przykład w kształcie rozłożonej Biblii.

Niektórzy rodzice fundują swoim dzieciom operacje plastyczne, aby lepiej prezentowały się na komunii. Powszechne staje nie tylko posyłanie dziewczynek do fryzjera na modelowanie fryzury, ale także na makijaż.

Największe szaleństwo dotyczy jednak prezentów – dzieci dostają quady, laptopy, aparaty fotograficzne, zestawy kina domowego, konsole do gier, a także koperty z dużymi sumami pieniędzy. Z tego względu niektórzy poproszeni o zostanie rodzicami chrzestnymi odmawiają, w obawie o konieczność dużych wydatków związanych z Komunią.

Czy taki jest sens pierwszej komunii? Jakie znaczenia dla małego katolika powinno być przystąpienie do pierwszej komunii świętej?

Jak kiedyś wyglądała pierwsza komunia święta?

A jeszcze 20 lat temu komunia wyglądała zupełnie inaczej. Nikomu nie przychodziło do głowy malowanie dziewczynek na Pierwszą Komunią czy misterne koki na głowie, w grę wchodziło jedynie spanie w wałkach lub kręcenie włosów lokówką.

Dzieci dostawały przede wszystkim Pismo Święte, medalik, książki czy zegarek. Nieliczne dzieci mogły cieszyć się rowerem. Po Komunii goście byli zapraszani na obiad w domu.

Zobacz także: Zaproszenia na komunię - gotowe wzory

Prezenty na komunię dla chłopca: TOP 10 prezentów komunijnych

Prezenty na komunię dla dziewczynki: top 10 prezentów komunijnych

Ile dać dziecku na komunię? WIDEO

Ile dać dziecku na komunię?

Istota wydarzenia jakim jest pierwsza komunia święta

To, czy pierwsza komunia będzie dla dziecka jedynie fajną imprezą z prezentami, czy też przeżyciem duchowym, zależy od rodziców. Jeśli rodzice są wierzący i praktykujący oraz tak wychowują dziecko, nie będą mieć problemu z przekazaniem mu istoty tego wydarzenia.

Warto rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć, że prezenty nie są istotne, a ważne jest spotkanie z Bogiem. Jeśli rodzice nie są wierzący, a dziecko nie chodzi na religię, często pod wpływem rówieśników naciska na rodziców, by i ono wzięło udział w tym wydarzeniu.

Nie ma sensu ulegać dziecku. Często po rozmowie z nim okazuje się, że zależy mu głównie na prezentach i ładnej sukience. Żeby dziecko nie czuło się pokrzywdzone i inne od rówieśników, możemy np. kupić mu tego dnia prezent, zabrać do zoo czy parku rozrywki.

Mjakmama24.pl