Prezent na Dzień Dziecka: co i za ile najchętniej kupujemy?

2015-05-26 18:00

Prezent na Dzień Dziecka to tylko jeden z wielu wydatków, ponoszonych w ciągu roku przez rodziców. Co najchętniej kupujemy swoim dzieciom, ile pieniędzy na to przeznaczamy i jaki wpływ mają wydatki na dziecko na domowy budżet?

Prezent dla dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rodzice i dziadkowie na prezent na Dzień Dziecka wydają średnio 150 zł.

Spis treści

  1. Prezent na Dzień Dziecka: jaki budżet przeznaczamy i co wybieramy?
  2. Prezent na Dzień Dziecka: kieszonkowe
  3. Prezent na Dzień Dziecka: mamy świetnie zarządzają pieniędzmi

Z danych przedstawionych przez Euromonitor International wynika, że rynek tradycyjnych zabawek jest już wart 2 mld złotych. To nawet więcej niż rynek gier komputerowych i wideo, na które wydaje się 1,7 mln złotych. Co roku wartość ta wzrasta o kilka procent. Okazuje się bowiem, że Polacy, choć potrafią oszczędzać, na pewno nie robią tego, uszczuplając budżet na prezent na Dzień Dziecka i zmniejszając inne wydatki związane z dziećmi.

Prezent na Dzień Dziecka: jaki budżet przeznaczamy i co wybieramy?

Według danych Newseria.pl polscy rodzice wydadzą na jeden prezent na Dzień Dziecka w 2015 roku 150 zł. Trochę lepiej dzieci mają z dziadkami, którzy podarują im z okazji ich święta wcale nie takie drobne upominki za 185,8 zł. To dość dużo w porównaniu z tym, ile wydajemy na Dzień Matki - tu występuje niewielka różnica między płciami, ponieważ kobiety chcą wydać 75 zł, a mężczyźni - 86 zł. Na prezenty z okazji świąt mam i dzieci mieszkańcy małych miejscowości i osoby starsze wydadzą więcej niż młodsi i mieszkający w dużych miastach.

Warto dodać, że prezent na Dzień Dziecka w 2015 roku otrzymają prawie wszyscy najmłodsi - 80 procent rodziców zamierza podarować swoim pociechom upominki. Takie dane wynikają z badania przeprowadzonego przez portal Ceneo. Badanie wykazało również, że w połowie maja sprzedaż zabawek wzrasta aż dwukrotnie. Zainteresowanie nimi widać zarówno w sklepach oferujących wyłącznie zabawki, jak i w hipermarketach, które prowadzą specjalne działania reklamowe, skupiając się właśnie na ofercie prezentowej z okazji Dnia Dziecka. Jak się okazuje, to właśnie zabawki i książki rodzice i dziadkowie najczęściej wybierają na prezenty dla najmłodszych.

>>Dziecko i pieniądze - przeczytaj, jak wytłumaczyć dziecku, na czym polega oszczędzanie>>

Prezent na Dzień Dziecka: kieszonkowe

Dobrym pomysłem na prezent na Dzień Dziecka jest rozpoczęcie wręczania dziecku kieszonkowego. Kwota z okazji jego święta może być wyjątkowo trochę wyższa niż ta przekazywana dziecku w kolejnych miesiącach. Wręczając pieniądze, trzeba je tylko o tym poinformować. Dlaczego warto zdecydować się na taką formę prezentu na Dzień Dziecka? Dziecko poczuje, że zdobyło zaufanie rodzica, że jest już "duże" i może samo decydować, na co wyda zaoszczędzoną kwotę. Bardzo ważne jest, by nie dawać dziecku zdecydowanie większej kwoty niż otrzymują jego rówieśnicy, ani, w miarę możliwości, niewiele mniejszej niż dostają inne dzieci. Nie warto się denerwować, jeśli dziecko wyda od razu pierwsze kieszonkowe na różne drobiazgi. Po kilku takich wydatkach nauczy się, że aby móc kupić sobie droższą lalkę/kuchenkę/samochodzik, musi dłużej oszczędzać. Nie jest również wskazne uleganie namowom na większe kieszonkowe lub częstsze niż ustalony termin jego przyznawania - trzeba wytłumaczyć dziecku, że właśnie na tym polega oszczędzanie - powolnym zbieraniu pieniędzy na wymarzony prezent.

>>Przeczytaj również, w jaki sposób możesz oszczędzić na wyprawce dla dziecka>>

Prezent na Dzień Dziecka: mamy świetnie zarządzają pieniędzmi

Według danych zaprezentowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, polskie mamy świetnie gospodarują pieniędzmi. Współczesna matka to nie tylko gospodyni domowego ogniska, która nie ma większego wpływu na domowy budżet, a wręcz przeciwnie. To kobieta potrafiąca godzić macierzyństwo z obowiązkami domowymi, często znajduje również czas na swoje pasje.

Okazuje się, że polskie mamy bardzo dobrze zarządzają domowymi finansami. Przede wszystkim - są bardzo obowiązkowe. 61 procent kobiet płaci wszystkie niezbędne rachunki tuż po otrzymaniu pensji, 47 procent kobiet (i 38 procent mężczyzn) dokładnie planuje też swoje wydatki.

Duża część rodzicielskich wydatków jest związana z dziećmi. Polska mama wydaje miesięcznie na jedną pociechę 607 zł. Wśród tych wydatków znajduje się i nasza propozycja prezentu na Dzień Dziecka - kieszonkowe dziecka w Polsce wynosi średnio 39 zł. Jednak najwięcej pieniędzy przeznacza się na żywność - 208 zł. Matki na ubrania dla dzieci przeznaczają miesięcznie 114 zł, a 40 zł - na książki. Dodatkowe zajęcia szkolne i przedszkolne kosztują rodziców w ciągu miesiąca ok. 84 zł. Na zabawki dla dzieci Polacy wydają 44 zł, a na dziecięce zachcianki, nieprzewidziane wcześniej w domowym budżecie - 50 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza