Święto Halloween: czy powinniśmy je obchodzić?

2015-10-12 13:03

Święto Halloween, jak co roku, wywołuje wiele kontrowersji: "po co nam to święto", "barbarzyńskie zwyczaje", "okultystyczne zabawy", "u nas ten czas ma zupełnie inny charakter", "ściągniete z zachodu". To tylko niektóre opinie na temat święta Halloween w Polsce. Jakie "za" i "przeciw" świętu Halloween najczęściej się pojawiają?

halloween
Autor: _photos.com Święto Halloween, wbrew pozorom, nie jest amerykańską tradycją.

Spis treści

  1. Czy powinniśmy obchodzić Halloween?
  2. Polecamy wideo: Magnes na lodówkę w stylu Halloween

Niektórzy w przeddzień Wszystkich Świętych robią w ciszy i zadumie ostatnie porządki na cmentarzu, inni oddają się szaleństwu święta Halloween. Ci pierwsi nie rozumienią, jak można szaleć i nie uczcić pamięci innych w godny sposób, drudzy twierdzą, że nie ma nic złego w zabawie. W końcu Halloween to kolejna okazja do świętowania w sposób radosny i wcale nie oznacza braku szacunku dla osób zmarłych. Są też tacy, którzy bawią się na Halloween i uczestniczą na drugi dzień w obchodach dnia Wszystkich Świętych. Pozostaje też kwestia "zapożyczenia" tego święta. Niektórym świętowanie nie przeszkadza dlatego, że ma okultystyczny charakter, ale dlatego, że jest ściągnięte z zachodniej kultury, tak jakbyśmy sami nie mieli swoich tradycji i świąt.

Przeczytaj również poradnik jak zrobić dynię na Halloween >>

Czy powinniśmy obchodzić Halloween?

No właśnie. Dzieci przepadają za przebierankami, strojeniem dyni, robieniem psikusów, malowaniem twarzy. Nikomu nie dzieje się krzywda. Dlaczego więc Halloween jest przez tak wiele osób znienawidzone?

Fakt, święto Halloween jest zapożyczonym zwyczajem, ale czy w dobie globalizacji nie warto się wymieniać ciekawymi zwyczajami? W końcu u nas też jest sezon dyniowy i warto w ciekawy sposób zagospodarować to ciekawe warzywo. To okazja do robienia wielu ciekawych potraw dyniowych.

Przeczytaj również: Dlaczego Halloween zaczęto obchodzić w naszym kraju?

Jeszcze nie tak dawno walentynki były na podobnej pozycji jak Halloween. Dziś już mało kto pamięta, że to też zapożyczony zwyczaj. Wszystkim jest tak samo miło tego dnia.

Przeczytaj również: Halloweenowe zabawy dla dzieci

Polecamy wideo: Magnes na lodówkę w stylu Halloween

Halloweenowy magnes na lodówkę to doskonały pomysł na dekorację. Sprawdź, jak zrobić magnes z czarnownicą na Halloween!