Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Wyjaśniamy, jak obliczyć kiedy wypadają święta wielkanocne

2023-03-10 22:50

Wielkanoc 2023 coraz bliżej. Już za kilka tygodni rozpoczyna się Niedziela Palmowa, a po niej przygotowania do świąt ruszą pełną parą. Czy wiesz jednak, dlaczego święta wielkanocne, co roku wypadają w innym terminie? Ustalono to jeszcze w 325 roku i do tej pory nikt tego nie zmienił.

Niemowlę z Wielkanocnymi jajkami
Autor: Getti Images Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Jak obliczyć kiedy wypadają święta wielkanocne?

Wielkanoc w 2023 roku obchodzimy w tym roku nieco wcześniej. Wierni rozpoczęli już pierwsze przygotowania do tego wydarzenia 17 lutego. W tym bowiem dniu przypadała Środa Popielcowa, a jednocześnie zaczął się Wielki Post, który trwa zawsze 40 dni.

Święta Wielkanocne każdego roku obchodzimy w innych dniach, jednak zawsze sposób wyliczania terminu świąt określa się według tych samych zasad. Jeżeli dziecko zapyta nas "dlaczego Wielkanoc każdego roku przypada w inny dzień?", warto znać odpowiedź.

Zobacz także: Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne, idealne na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi

Spis treści

  1. Kiedy wypada Triduum Paschalne w 2023?
  2. Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku?
  3. Wielkanoc 2023: jak obliczyć, kiedy wypada?
Beszamel: jak przygotować mazurki wielkanocne?

Kiedy wypada Triduum Paschalne w 2023?

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w kolejną, czyli Wielką Niedzielę Zmartwychwstania. Niedziela Palmowa 2023 roku przypada 2 kwietnia.

Bardzo ważnym elementem katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Wtedy katolicy biorą udział w misterium paschalnym, poświęconym męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpocznie się 6 kwietnia w Wielki Czwartek. Rano odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, a wieczorem msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek przypada również święto kapłanów.

Najważniejszym dla wszystkich katolików dniem jest Wielki Piątek, w 2023 roku przypadający 7 kwietnia. To dzień, w którym odprawiana jest droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest droga krzyżowa, odbywająca się w rzymskim Koloseum, pod przewodnictwem papieża.

Wielka Sobota w tym roku wypada 8 kwietnia. To czas wyciszenia i czuwania przy grobie Pana: Chrystus umarł, ale jeszcze nie zmartwychwstał. Wielka Sobota jest również dniem maryjnym, ponieważ Maryja jako jedyna wytrwała w wierze w zmartwychwstanie swojego syna.

Wielka Sobota to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przychodzą natomiast do kościoła, poświęcić koszyki pełne jedzenia, które spożyją podczas wielkanocnego śniadania.

Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku?

Wielkanoc 2023 wypada 9 kwietnia. W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni — w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielką Niedzielę oraz w Wielki Poniedziałek. To czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga.

Wielkanoc 2023: jak obliczyć, kiedy wypada?

Dlaczego Wielkanoc 2023 wypada 9 kwietnia? Nie wszyscy dokładnie wiedzą, dlaczego święta wielkanocne, co roku wypadają w inne dni. W jaki sposób dokonuje się obliczeń związanych z tym świętem? Zostały one ustalone już dawno temu, na Soborze Nicejskim w 325 roku.

Ustalono wtedy, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej w danym roku wiosennej pełni Księżyca. Ustalenia te próbowano zmienić, postuluje się je również obecnie – by Wielkanoc była świętem stałym i była niezależna od pełni Księżyca, jednak na razie nie zostały one zaakceptowane.

Czytaj także: Co symbolizuje zając wielkanocny?

Dekoracje wielkanocne: jakie wybrać? [GALERIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza