Kiedy są Święta Wielkanocne 2024? Ile trwa Wielkanoc? [DATA]

2024-01-29 13:16

Wielkanoc 2024 w tym roku wypada wyjątkowo wcześnie. Już za dwa tygodnie wypada Środa Popielcowa, a po niej przygotowania do świąt ruszą pełną parą. Czy wiesz jednak, dlaczego święta wielkanocne, co roku wypadają w innym terminie? Ustalono to jeszcze w 325 roku i do tej pory nikt tego nie zmienił.

kiedy wypadają święta wielkanocne w 2024 roku
Autor: Getty Images Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2024 roku?

Wielkanoc w 2024 roku obchodzimy bardzo wcześnie. Wierni rozpoczną pierwsze przygotowania do tego wydarzenia 14 lutego. W tym bowiem dniu przypadnie Środa Popielcowa, a jednocześnie rozpocznie się Wielki Post, który trwa zawsze 40 dni.

Święta Wielkanocne każdego roku obchodzimy w innych dniach, jednak zawsze sposób wyliczania terminu świąt określa się według tych samych zasad. Jeżeli dziecko zapyta nas "dlaczego Wielkanoc każdego roku przypada w inny dzień?", warto znać odpowiedź.

Zobacz także: Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne, idealne na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi

Spis treści

  1. Wielkanoc - co to za święto?
  2. Dlaczego Święta Wielkanocne są ruchome?
  3. Ile trwają Święta Wielkanocne?
  4. Kiedy wypada Triduum Paschalne w 2024?
  5. Kiedy są Święta Wielkanocne w 2024 roku? [DATA]
  6. Przerwa wielkanocna 2024 w szkole. Ile trwa?
  7. Od czego zależy data Świąt Wielkanocnych? Jak ją obliczyć?
  8. Kiedy były Święta Wielkanocne w poprzednich latach?
Beszamel: jak przygotować mazurki wielkanocne?

Wielkanoc - co to za święto?

Wielkanoc to najstarsze i zarazem najważniejsze święto chrześcijańskie. Wspomina ono o męce na krzyżu i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Wiara w zmartwychwstanie Syna Bożego to fundament wiary chrześcijańskiej. 

Dlaczego Święta Wielkanocne są ruchome?

Ruchomość świąt wielkanocnych to decyzja sięgająca aż IV wieku naszej ery. Zadecydowano o tym na Soborze Nicejskim w 325 roku. 

Ile trwają Święta Wielkanocne?

W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni. Rozpoczynają się zawsze niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, a kończą Wielkim Poniedziałkiem. Dla chrześcijan ważny jest także poprzedzający wielkanoc tydzień zwany Wielkim Tygodniem, a zwłaszcza jego trzy ostatnie dni - Triduum Paschalne. 

Kiedy wypada Triduum Paschalne w 2024?

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w kolejną, czyli Wielką Niedzielę Zmartwychwstania. Niedziela Palmowa 2024 roku przypada 24 marca, warto sporo wcześniej przygotować z dzieckiem palmę wielkanocną.

Bardzo ważnym elementem katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Wtedy katolicy biorą udział w misterium paschalnym, poświęconym męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpocznie się 28 marca w Wielki Czwartek. Rano odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, a wieczorem msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek przypada również święto kapłanów.

Najważniejszym dla wszystkich katolików dniem jest Wielki Piątek, w 2024 roku przypadający 29. marca. To dzień, w którym odprawiana jest droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest droga krzyżowa, odbywająca się w rzymskim Koloseum, pod przewodnictwem papieża.

Wielka Sobota w tym roku wypada 30. marca. To czas wyciszenia i czuwania przy grobie Pana: Chrystus umarł, ale jeszcze nie zmartwychwstał. Wielka Sobota jest również dniem maryjnym, ponieważ Maryja jako jedyna wytrwała w wierze w zmartwychwstanie swojego syna. W tym dniu warto też pamiętać o wysłaniu sms-em życzeń wielkanocnych.

Wielka Sobota to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przychodzą natomiast do kościoła, poświęcić koszyki pełne jedzenia, które spożyją podczas wielkanocnego śniadania.

Kiedy są Święta Wielkanocne w 2024 roku? [DATA]

Wielkanoc 2024 wypada 31. marca. W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni — w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielką Niedzielę oraz w Wielki Poniedziałek. To czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga.

Przerwa wielkanocna 2024 w szkole. Ile trwa?

Wiosenna przerwa świąteczna w 2024 roku wypada od 28. marca do 2. kwietnia. Rozpocznie się zatem w czwartek przed świętami i zakończy w środę, dwa dni po świętach. Zgodnie z tamtymi ustaleniami, Wielkanoc ma przypadać w pierwszą niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni księżyca.  

Choć Wielkanoc nie jest dla dzieci tak atrakcyjnym świętem, jak Gwiazdka, to warto próbować to zmienić chociażby wprowadzajac ciekawe tradycje wielkanocne dla dzieci

Od czego zależy data Świąt Wielkanocnych? Jak ją obliczyć?

Dlaczego Wielkanoc 2024 wypada 31. marca? Nie wszyscy dokładnie wiedzą, dlaczego święta wielkanocne, co roku wypadają w inne dni. W jaki sposób dokonuje się obliczeń związanych z tym świętem? Zostały one ustalone już dawno temu, na Soborze Nicejskim w 325 roku.

Ustalono wtedy, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej w danym roku wiosennej pełni Księżyca. Ustalenia te próbowano zmienić, postuluje się je również obecnie – by Wielkanoc była świętem stałym i była niezależna od pełni Księżyca, jednak na razie nie zostały one zaakceptowane.

Kiedy były Święta Wielkanocne w poprzednich latach?

W 2023 roku Wielkanoc wypadała 9. kwietnia, z kolei w 2022 roku - 17. kwietnia. W 2021 roku Wielkanoc wypadała niemal równie wcześnie, co w roku bieżącym - wówczas świętowaliśmy 4. kwietnia. Jeszcze rok wcześniej, w 2020 roku, Wielkanoc wypadała w połowie miesiąca, bo 12. kwietnia. 

Czytaj także: Co symbolizuje zając wielkanocny?

Dekoracje wielkanocne: jakie wybrać? [GALERIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza