Życzenia wielkanocne – najczęściej pojawiające się symbole w życzeniach wielkanocnych

2013-03-25 12:13

Życzenia wielkanocne i świąteczne kartki zawierają stałe motywy – baranka, zajączka, pisanki, wiosny... Czy wiesz, skąd się wzięły wielkanocne symbole i co one oznaczają? Spróbujmy rozszyfrować najczęściej pojawiające się w życzeniach wielkanocnych motywy.

zyczenia wielkanocne najczesciej pojawiajace sie symbole w zyczeniach wielkanocnych
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Symbole pojawiające się w wielkanocnych życzeniach
  2. Znasz te tradycje wielkanocne? WIDEO

Z okazji świąt wielkanocnych składamy bliskim, rodzinie i znajomym życzenia szczęścia, zdrowia, radości, ale nie tylko. Życzymy również smacznego jajka, wielu prezentów od zajączka, żółciutkich kurczaczków, bielutkich baranków, pisanek kolorowych, mokrego dyngusa. Można by tak jeszcze długo wymieniać symbole, które często pojawiają się w wielkanocnych życzeniach. Co one oznaczają?

Symbole pojawiające się w wielkanocnych życzeniach

  • Zajączek wielkanocny – to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności. Dziś zajączek chodzi z koszyczkiem i w Wielką Niedzielę zostawia upominki dla dzieci. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ukrytych przez zajączka drobnych prezentów i słodyczy. Dlatego w życzeniach wielkanocnych często pojawia się ten symbol.
  • Kurczaczek wielkanocny – związany jest z symbolem jajka. Jest żółciutki, bo barwa ta przywołuje słońce i odrodzenie. Kurczaczki dominują obok pisanek w dekoracjach wielkanocnych. Wprowadzają wiosenny i radosny nastrój. W życzeniach wielkanocnych kurczaczek często chodzi w parze z zajączkiem.

Znasz te tradycje wielkanocne? WIDEO

  • Baranek wielkanocny – symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią.
  • Jajko (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych.
  • Lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem – oblewanie wodą w lany poniedziałek ma nam przynieść powodzenie i szczęście, dlatego w życzeniach wielkanocnych często mówimy: „życzę ci mokrego dyngusa”.
  • Wiosna – święta wielkanocne wypadają akurat na początku wiosny – symbolizują odrodzenie i nowe życie. Podobnie jak wiosna, która przynosi ze sobą zieleń, kwiaty i słońce. Dlatego w życzeniach wielkanocnych i wszelkich dekoracjach świątecznych dominują wiosenne kolory, zielone ozdoby i rośliny.Zobacz przykładowe Życzenia wielkanocne
  • Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza