Jaki depilator kupić? Rodzaje i cechy depilatorów. Czym jest depilacja laserowa?

2020-07-14 9:46

Depilatory to najpopularniejsze urządzenia do pozbywania się niechcianych włosków z ciała. Na rynku jest mnóstwo rodzajów depilatorów, które posiadają różne cechy, ułatwiające i przyspieszające depilację. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni depilator dla siebie i sprawdź, czy w ogóle warto w niego inwestować.

depilatory
Autor: Getty images

Depilatory znajdują się na liście niezbędnych produktów niemal w każdej łazience. Idealnie gładkie nogi to pragnienie wielu kobiet, które potrafią godzinami wyszukiwać idealnych metod depilacji.

Nie da się jednak ukryć, że maszynki do golenia, plastry z woskiem lub cukrowe są stosowane coraz rzadziej. W tej konkurencji wygrywają depilatory, które od lat są numerem jeden najskuteczniejszej depilacji. W końcu to dzięki depilatorom można cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni, a czasem nawet lat! Jaki depilator wybrać spośród wielu rodzajów tych urządzeń? 

Spis treści:

 1. Depilator: rodzaje urządzeń do depilacji
 2. Najważniejsze cechy depilatora
 3. Czy w ciąży można się depilować?
 4. Depilator laserowy: co trzeba wiedzieć o epilatorze?
 5. Depilator klasyczny czy laserowy - co wybrać?

Depilator: rodzaje urządzeń do depilacji

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup depilatora dla siebie, musisz wiedzieć, że na rynku można znaleźć kilka rodzajów tych sprzętów, które znacznie się od siebie różnią. Oto najpopularniejsze depilatory.

 • Depilatory klasyczne - to depilatory, które mają mechanizmy oparte na pęsetach lub dyskach osadzonych w głowicy. Te elementy w czasie używania szybko się obracają, otwierając i zamykając się, wyrywają włoski.Efektywność jest porównywalna, ale głowice z pęsetami polecane są do rzadszego owłosienia, ponieważ zazwyczaj jest ich kilka i są umiejscowione w sporej odległości od siebie. Natomiast głowice z dyskami lepiej sprawdzają się w przypadku owłosienia gęstego. Na uwagę na pewno zasługują także depilatory z dyskami ceramicznymi, które są delikatniejsze i bezpieczniejsze dla skóry!
 • Depilatory laserowe - to depilatory, które w ostatnich latach zaczęły podbijać rynek, bo bardzo skutecznie usuwają włoski nawet na kilka lat. Taki depilator, a właściwie epilator, emituje pojedynczą wiązkę światła o określonej długości fali. Energia jest wchłaniana przez brodawkę, która odpowiada za wzrost włosa. Brodawka ulega więc zniszczeniu przez wysoką temperaturę.
 • Depilatory IPL - są równie skuteczne jak depilatory laserowe, opierają się na innym mechanizmie działania. Takie depilatory mają lampę, która naświetla dany fragment skóry. Światło, które jest emitowane w ten sposób to spektrum fal o różnej długości. Fale te są wchłaniane przez cebulki włosowe, co powoduje ich uszkodzenie i zahamowanie wzrostu włosa.

Czytaj: Różowe włosy – komu pasują? Bierzemy pod lupę popularny trend [ZDJĘCIA]

Brwi permanentne – metody wykonywania zabiegu, gojenie, cena, ciąża [PORADNIK]

Najważniejsze cechy depilatora

Mogłoby się wydawać, że na wyborze między depilatorem klasycznym, laserowym a IPL sprawa się kończy, ale nic bardziej mylnego. Trzeba jeszcze wiedzieć, że depilatory różnią się między sobą rodzajem zasilania, regulacją prędkości, budową, a także możliwością depilowania na mokro lub na sucho. A to wciąż nie wszystko!

Wybierając depilator, warto wziąć pod uwagę różne cechy, bo wiele z nich ułatwia usuwanie włosków i zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Oto najważniejsze cechy, które powinien mieć twój depilator:

 • Wodoodporność - to ogromna zaleta sprzętu, ponieważ pozwala na usuwanie włosków w wodzie i np. chłodzenie ciała zimnym strumieniem, co zmniejsza dyskomfort podczas zabiegu. Warto wiedzieć, że używanie depilatora w wodzie jest mniej bolesne i mniej odczuwalne, a także znacznie delikatniejsze.
 • Dodatkowe nakładki do depilacji - może się wydawać, że nie warto dokładać na sprzęty z dodatkowymi nakładkami, w końcu depilację różnych części ciała można wykonać jedną i tą samą głowicą. Błąd! Specjalne nakładki znacznie ułatwiają depilację np. miejsc intymnych - są bardziej precyzyjne, a także delikatniejsze dla danej strefy.
 • Nakładka chłodząca - to dobre rozwiązanie, gdy depilator nie jest wodoodporny. Nakładka ta działa niemal jak miejscowe znieczulenie w momencie usuwania włosków z danego fragmentu ciała.
 • Praca bez zasilania - niektóre depilatory można używać w dowolnym miejscu i pozycji dzięki temu, że są zasilane akumulatorem. To ogromny plus!
 • Regulacja prędkości - funkcja ta bardzo sprawdza się w przypadku osób, które dopiero zaczynają korzystać z depilatora i nie są oswojone z bólem, który może powodować. Regulacja prędkości pozwala dopasować szybkość działania sprzętu do odczuwanego bólu, a tym samym panować nad nim. Na początku można używać depilatora na najniższej prędkości - wtedy zabieg będzie trwał oczywiście dłużej, ale uczucie dyskomfortu będzie znacznie mniejsze.

Czytaj: Body wrapping - metoda na ujędrnienie ciała po ciąży

Warto wiedzieć

Czy w ciąży można się depilować?

Nie istnieją żadne przeciwskazania do tego, by kobiety ciężarne nie mogły używać klasycznych depilatorów. W tym wypadku mogą kierować się jedynie własnymi odczuciami i komfortem.

Uważa się bowiem, że skóra kobiet w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych może być wrażliwsza na ból. Jeśli problem ten dotyczy ciebie, na okres ciąży możesz zrezygnować z używania depilatora na rzecz klasycznych maszynek do golenia.

Pewne jest natomiast, że kobiety w ciąży nie mogą używać epilatorów, które emitują wiązki światła. Nie wiadomo bowiem, jak to wpływa na rozwój płodu.

Depilacja laserowa - laser diodowy

Depilator laserowy: co trzeba wiedzieć o epilatorze?

Depilatory, a dokładnie epilatory to zdecydowanie najbardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie sprzęty do trwałego usuwania owłosienia. Już od lat nie trzeba korzystać z epilacji w salonach kosmetycznych, bo wystarczy zakupić własny sprzęt i cieszyć się nim przez długie lata. Taka opcja jest zdecydowanie bardziej korzysta ze względów finansowych, bo choć wiąże się z wysokim wydatkiem, to jest on jednorazowy i rozkłada się na lata korzystania ze sprzętu.

Zanim więc zdecydujesz się zainwestować w epilator (depilator laserowy lub IPL), to musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę przed zakupem. Przede wszystkim w przypadku zakupu depilatorów IPL duże znaczenie ma rodzaj owłosienia.

Z racji tego, że sprzęty te generują impulsy światła, które są skierowane do cebulek włosów i osłabioną je lub niszczą całkowicie, niestety często pomijają jasne i delikatne włoski. Najlepsze efekty epilacji widać u kobiet, które mają ciemne i mocne owłosienie.

Epilatory, podobnie jak klasyczne depilatory, występują z różnym wyposażeniem i mają różne cechy. Warto oczywiście inwestować w najlepszy sprzęt, który ma przeprowadzone badania kliniczne, bo to gwarantuje bezpieczeństwo i komfort, nakładki do epilacji różnych części ciała (np. miejsc intymnych lub wąsika), filtry UV, a także możliwość pracy zarówno przy zasilaniu akumulatorowym, jak i sieciowym.

Mimo że epilatory są doskonałym rozwiązaniem i pozwalają pozbyć się włosków na lata, to jednak nie wszyscy mogą ich używać. Przeciwwskazaniami do używania epilatorów są:

 • ciemna karnacja i jasne włosy - w tym przypadku epilacja nie będzie skuteczna
 • ciąża - nie istnieją żadne badania na temat wpływu emitowanego światła na płód, więc lepiej uważać
 • żylaki - epilacja może pogorszyć stan
 • świeża opalenizna - epilacja może wywołać w tym wypadku poparzenia skóry
 • skóra po peelingu - epilacja może powodować podrażnienia i oparzenia skóry

Czytaj: Rozstępy po ciąży - jak pomóc skórze wrócić do normalności?

Zabiegi antycellulitowe po ciąży: 3 skuteczne zabiegi na cellulit

Depilator klasyczny czy laserowy - co wybrać?

Każdy ze sprzętów ma swoje wady i zalety, tak samo jak i każda z metod usuwania zbędnego owłosienia. Z pewnością zaletą klasycznych depilatorów jest ich cena - są znacznie tańsze od epilatorów. Nie są jednak tak skuteczne, bo usuwają włoski "tylko" na kilka tygodni, a nie na lata.

Warto jednak podkreślić, że nie istnieje tak dużo przeciwwskazań do używania depilatorów klasycznych, jak w przypadku epilatorów, mimo że te pierwsze powodują znacznie większy ból w czasie ich użytkowania. Jeśli więc jesteś w grupie, która nie może poddać się depilacji laserowej, to zdecydowanie powinnaś postawić na depilator klasyczny.

Czytaj: Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza