Żylaki w ciąży - jak powstają i jak sobie z nimi radzić

2011-03-25 15:15 lek. Anna Jaworska
Żylaki w ciąży
Autor: photos.com

Pajączki i żylaki nóg często po raz pierwszy pojawiają się w ciąży. Nie jest to tylko problem estetyczny, dlatego warto im zapobiegać. Ciążowym dolegliwościom z żylakami sprzyja nadmierne przybieranie na wadze i czynniki genetyczne. Jeśli często wybierasz kanapę zamiast spaceru i pozwalasz sobie na podjadanie, a w dodatku kobiety z twojej rodziny cierpiały z powodu żylaków, możesz mieć problemy z żyłami.

Żyły to naczynia, którymi krew wraca do serca. Żyły z nóg wykonują pracę pod górkę - dosłownie i w przenośni, bo z okolic stóp muszą przepchnąć krew do serca znajdującego się ponad metr nad ziemią! Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują rozluźnienie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ich poszerzenie. W dodatku w ciąży przybywa krążącej krwi (nawet 1,5 litra!), co dodatkowo niejako rozpycha żyły. Jakby tego było mało, siła grawitacji utrudnia powrót krwi do serca. A powiększająca się macica uciska żyły w jamie brzusznej i miednicy, powodując wzrost ciśnienia w naczyniach nóg (w II trymestrze ciąży nawet trzykrotnie!), co jeszcze bardziej komplikuje odpływ krwi z dolnych partii ciała. W efekcie krew zalega w poszerzonych naczyniach i rozdyma je, prowadząc do powstawania żylaków nóg lub hemoroidów odbytu. Jedynym sprzymierzeńcem żył są mięśnie nóg, wyciskające krew ku górze w trakcie ruchów, np. marszu, oraz zastawki żył, które otwierając się jak parasolki, nie pozwalają cofać się krwi.

Dobrze wiedzieć

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza jeśli:

  • noga z żylakami spuchła, boli, jest zaczerwieniona lub sina
  • podczas załatwiania się zauważyłaś krew
  • żylaki bardzo ci dokuczają, nogi bolą i wydają się ciężkie

Żylaki w ciąży: pajączki i wężyki

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest uczucie ciężkich nóg – sprawiają one wrażenie, jakby były z ołowiu. Często nogi w ciąży puchną i trochę bolą, zwłaszcza pod koniec dnia. Pojawia się mrowienie, pieczenie, swędzenie, czasem skurcze łydek. Fioletowe pajączki na nogach to drobne poszerzone żyły lub popękane małe naczynka. Na tym etapie problem jest bardziej estetyczny niż zdrowotny, ale kolejnym stadium są już żylaki. Gdy żyły nie wytrzymują naporu zalegającej krwi, poszerzają się, wydłużają i zaczynają przypominać skłębiony tuż pod skórą niebieski wężyk lub tasiemkę.
Wówczas żylaki na nogach nie jest to już tylko defekt urody, ale problem medyczny. Na szczęście po porodzie, gdy wszystko wraca do równowagi, żylaki często stają się mniej widoczne, a nawet czasem znikają bez śladu. Ale mogą pojawić się w następnej ciąży, zwłaszcza jeśli niewiele czasu minęło od ostatniego porodu.

Żylaki w ciąży: groźna zakrzepica żylna

Poszerzone żyły mogą powodować nie tylko ból, ale także groźne powikłanie, jakim jest zakrzepica. Na skutek zastoju krwi w naczyniach może dojść do powstania skrzepu krwi, który jak korek zatyka naczynie, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Zakrzepicy sprzyja dodatkowo wzrost lepkości krwi w czasie ciąży.
Zakrzepica żylna objawia się silnym bólem, obrzękiem nogi, zaczerwienieniem wzdłuż przebiegu żyły, a czasem także wyczuwalnym powrózkowatym zgrubieniem w miejscu zakrzepu.
Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Niezbędne będą zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi.
Nie zrzucaj dolegliwości na karb zmęczenia nóg lub chwilowego pogorszenia kondycji żył w ciąży. Gdyby doszło do oderwania się fragmentu skrzepu, mógłby popłynąć z prądem krwi i zatkać ważne naczynia krwionośne.

Żylaki w ciąży: hemoroidy odbytu

Bóle podczas wypróżniania się i krew na stolcu lub na papierze toaletowym mogą świadczyć o hemoroidach, czyli żylakach odbytu. Ich powstawaniu – oprócz zmian naczyniowych typowych dla ciąży – sprzyjają zaparcia, które są utrapieniem wielu ciężarnych. Hemoroidy można wyczuć jako poduszeczkowate, miękkie wybrzuszenia przy odbycie.
Pomocne są nasiadówki nad wywarem z kory dębu i stosowanie miejscowych kremów lub czopków.
Ważne jest także zwalczanie zaparć poprzez stosowną dietę (bogatą w warzywa i błonnik) oraz aktywność fizyczną.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
amelia992
|

O konkretnym leczeniu na pewno zadecyduje lekarz, ale wiem, że na pewno będzie potrzebne USG żył i tętnic, o którym więcej przeczytacie sobie na stronie https://chirurg-naczyniowy.... jeśli tylko potrzebna będzie Wam pomoc.