Rozstępy po ciąży - jak pomóc skórze wrócić do normalności?

2012-04-09 15:02 Katarzyna Hubicz
Rozstępy po ciąży - jak pomóc skórze wrócić do normalności?
Autor: _photos.com|photos.com

Rozstępy to zmiany skórne, z którymi najczęściej zmagają się kobiety po ciąży. Od razu po porodzie można rozpocząć intensywne zabiegi kosmetyczne, które pomogą ci w pozbyciu się rozstępów po ciąży. Czy jest możliwy powrót do stanu skóry sprzed ciąży? Jak pozbyć się powstałych podczas ciąży zmian skórnych? Jakie zabiegi kosmetyczne pomagają w likwidacji rozstępów po ciąży?

Rozstępy po ciąży to zmora wielu kobiet, na szczęście są zabiegi, które pomagają pozbyć się rozstępów po ciąży jeśli nie całkowicie, to na pewno zmniejszając ich widoczność.

Czy na rozstępy po ciąży wystarczy krem?

To zależy od stopnia rozwoju zmian skórnych, powstałych w czasie ciąży. W przypadku delikatnych, świeżych rozstępów często wystarczy regularne stosowanie kremów zwalczających rozstępy. Można je zacząć stosować tuż po porodzie (po cesarskim cięciu omijamy okolice blizny). Mama karmiąca piersią może nakładać je pomiędzy karmieniami, omijając brodawki. Jeśli rozstępy są szerokie i jest ich dużo, sam krem może nie wystarczyć. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty i zdecydować się na konkretną kurację.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy po ciąży

  • CHEMABRAZJA – peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA). Kwas ten działa na zasadzie silnego złuszczania wierzchnich warstw naskórka. W efekcie dochodzi do pobudzenia regeneracji i wygładzenia skóry. Zwykle w gabinetach kosmetycznych stosuje się kwas TCA o stężeniach 30–40 proc., co wygładza skórę, lecz takim stężeniem nie można całkowicie usunąć rozstępów. W tym celu należałoby zastosować kwas w dużo wyższym stężeniu. Efekty zależą od tego, w jakim stopniu rozwoju są rozstępy. Przed zabiegiem obszar skóry poddawany zabiegowi smarowany jest kremem znieczulającym, aby jak najbardziej zmniejszyć dyskomfort. Po zabiegu może wystąpić obrzęk oraz zaczerwienienie, a po kilku dniach można spodziewaćsię łuszczenia skóry, co jest naturalnym efektem. Końcowego efektu należy spodziewać się po 8–10 tygodniach od pierwszego zabiegu. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu o niższym stężeniu można wykonać w serii, np. 5–6. Jeżeli mama zdecyduje się na wysokie stężenie, możliwe, że dobry efekt otrzyma już po jednym zabiegu. Złuszczone miejsca trzeba smarować specyfikami zaleconymi przez specjalistę.
  • KWAS GLIKOLOWY – złuszcza naskórek, nawilża i wygładza skórę, pobudza odnowę komórkową i stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych. Do takich zabiegów wykorzystuje się kwasy o stężeniu 60–70 proc., więc zabieg może powodować delikatny dyskomfort. Nie są one jednak bardzo inwazyjne, dlatego należy wykonywać je w serii 6–8, w regularnych odstępach czasu. Po zabiegu skóra mocno się łuszczy, podrażnione miejsca trzeba więc nawilżać.
  • MIKRODERMABRAZJA to mechaniczne ścieranie naskórka. Złuszcza i wygładza skórę, pobudza ją do odnowy, ale nie  nadaje się do walki ze wszystkimi rodzajami rozstępów. Jej działanie jest bowiem dość powierzchowne, dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku rozstępów świeżych (czerwonych). Zabieg jest bezbolesny. Polega na przesuwaniu po skórze głowicy z pyłem diamentowym, który ma właściwości ścierne. Aby miał sens, powinien być wykonywanyw regularnych odstępach czasu (co 7–10 dni), w serii 6–8 powtórzeń.
  • LASER – to jedna z najbardziej efektywnych terapii. Zazwyczaj do tego typu zabiegów wykorzystuje się laser frakcyjny. Zabiegi te nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestie finansowe (choć cena jednego zabiegu może przekraczać nawet 1000 zł), ale o przeciwwskazania medyczne (nie mogą go stosować osoby z rozrusznikiem serca, chore na padaczkę, AZS itp.). Zabieg polega na naświetlaniu miejsc objętych nieestetycznymi prążkami. Skóra jest „dziurkowana” i podgrzewana, dzięki temu pobudzona zostaje do odnowy i szybkiej regeneracji. Jeden zabieg zmniejszy widoczność rozstępów o 15–20 proc. Dla uzyskania pełnego efektu zabieg należy wykonać kilkakrotnie. Wiele zależy też od rodzaju rozstępów. Tych świeższych i płytszych można pozbyć się zdecydowanie szybciej. Po zabiegu z reguły odczuwa się delikatny dyskomfort oraz widoczne jest zaczerwienienie skóry spowodowane przegrzaniem tkanek.
  • DERMABRAZJA LASEROWA jest zabiegiem niezwykle skutecznym, ale jednocześnie dużo bardziej inwazyjnym niż laser frakcyjny. Wykonuje się ją zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (w przypadku bardzo małego obszaru objętego rozstępami). Zabieg polega na emitowaniu wiązki promienia lasera na rozstępy i „odparowania” zniszczonych tkanek, co pobudza regenerację oraz produkcję kolagenu i elastyny, ale nie narusza zdrowej tkanki. Tu też są przeciwwskazania – ciemna karnacja (może dojść do pojawienia się przebarwień), bielactwo, łuszczyca, przyjmowanie leków światłouczulających, nowotwory skóry. Trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami zabiegu, które mogą sięgać kilku tysięcy złotych.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE