Jak wzmocnić włosy po ciąży?

2018-05-14 11:21 Małgorzata Wójcik
włosy po ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się jak wzmocnić włosy po ciąży? Zobacz naszą podpowiedź! Wypadanie włosów po porodzie oraz w czasie laktacji to objaw normalny, choć budzący niepokój wielu młodych mam. Jak większość dolegliwości związanych z okresem ciąży, urodzenia dziecka i połogu jest wynikiem działania hormonów.  

Na pewno zauważyłaś, że w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko twoje włosy stały się bujniejsze i piękniejsze. Wszystko to zasługa hormonów, które w tym czasie zmieniają nieustannie swój poziom po to, aby utrzymać ciążę i wspomagać płód w jego rozwoju. Za przyczyną wysokiego stężenia estrogenów w drugim i trzecim trymestrze fryzura przyszłej mamy staje się bardziej obfita. Hormony te hamują bowiem naturalny proces wypadania włosów.

Jak wzmocnić włosy po ciąży? Wszystko przez hormony

Każdy włos ma określoną długość  „życia”, które podzielone jest na fazę wzrostu, zaniku cebulki i wypadania. Przedłużona faza wzrostu sprawia, że włosów na głowie jest po prostu więcej. Tak jest aż do porodu, niestety w kilka tygodni po nim poziom estrogenów stabilizuje się i wraca do stanu sprzed ciąży, co powoduje, że wraca do normy również naturalny cykl włosa.

Wówczas włosy, które nie wypadły w trakcie ciąży przechodzą w fazę zaniku, a następnie wypadają. Problemom z włosami sprzyja również wzrost poziomu prolaktyny po porodzie, która jest hormonem niezbędnym do produkcji pokarmu, a której nadmiar powoduje wypadanie włosów. To właśnie te zmiany hormonalne sprawiają, że podczas mycia głowy na twoich dłoniach zostają całe pasma włosów (specjaliści oceniają, że może to być nawet 20 proc. ich dotychczasowej liczby).

To w zrozumiały sposób budzi twoje niezadowolenie, a niekiedy nawet lęk. Pocieszająca może być informacja, że taka sytuacja jest fizjologiczna, czyli nie powinna budzić lęku i że minie, najpóźniej 6-7 miesięcy po urodzeniu dziecka. Warto od razu po porodzie wzmacniać włosy, stosując dobrze zbilansowaną dietę oraz suplementy, m.in. opracowany przez ekspertów z myślą o kobietach po porodzie, w okresie laktacji. Zalecany jest w celu uzupełnienia diety w substancje odżywcze oraz naturalną krzemionkę z bambusa.

Jak wzmocnić włosy po ciąży? Niedobór witamin i minerałów

Hormony nie są jednak jedyną przyczyną osłabienia włosów po urodzeniu dziecka. Wiadomo, że zarówno ciąża, jak i laktacja jest dla organizmu kobiety dużym obciążeniem.

Natura tak to wymyśliła, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze najpierw przekazywane są dziecku (do macicy lub po narodzinach – do pokarmu produkowanego w piersiach), a dopiero potem do komórek mamy.

Dlatego to jej organizm cierpi niekiedy na różnego rodzaju niedobory mikro- i makroelementów. Braki niektórych z nich mogą w negatywny sposób wpływać na kondycje włosów. Tak się dzieje szczególnie w okresie laktacji, gdy młoda mama ze względu na alergie czy inne dolegliwości zdrowotne niemowlęcia musi zrezygnować z jedzenia niektórych produktów, często rezygnuje też z przyjmowania suplementów, które regularnie brała w czasie dziewięciu miesięcy, co jest błędem (powinny być one dostarczane organizmowi również w okresie po porodzie). 

Jak wzmocnić włosy po ciąży? Zmień dietę

Chociaż wypadanie włosów po porodzie jest objawem fizjologicznym, to jednak można mu zapobiegać przynajmniej w niewielkim stopniu, można też łagodzić jego skutki.

Ważna jest zbilansowana i różnorodna dieta, która zapobiega niedoborom ważnych dla włosów składników odżywczych. Powinnaś teraz jeść duże ilości pełnoziarnistych produktów zbożowych, które są bogate w biotynę, kwas pantotenowy i foliowy. Cenny dla włosów i paznokci jest również cynk obecny w kaszy gryczanej, rybach, nabiale i pestkach dyni, krzem dostępny w płatkach owsianych i w skórkach owoców, niacyna – w rybach, drobiu i nabiale oraz witaminy A, C i E, które znajdziesz oczywiście w warzywach i owocach, ale również w olejach. 

Suplementy wzmacniające włosy

Jeśli sama dieta nie wystarczy do poprawy wyglądu twojej fryzury, powinnaś sięgnąć po suplementy. W okresie laktacji młoda mama nie może przyjmować większości leków czy preparatów wzmacniających włosy, ze względu na to, że wiele składników farmaceutycznych przenika do jej pokarmu i mogłoby zaszkodzić dziecku. Na szczęście na rynku są suplementy poprawiające kondycję włosów, które są przeznaczone specjalnie dla kobiet karmiących piersią.

Zazwyczaj są to preparaty, zawierające odpowiednie, bezpieczne dla niemowlęcia składniki, takie jak biotyna, witamina B12, selen, cynk, miedź itd. Substancje te działają na sam włos, ale również na jego cebulkę, wzmacniając ją więc włos już od samych jego „narodzin”. 

W zapobieganiu wypadaniu włosów po ciąży i porodzie ważna jest też ich pielęgnacja. Nie można zapominać o tym, że włosy powinny być myte i odżywiane specjalnymi preparatami, które wzmacniają je również z zewnątrz (odżywki, ampułki itd.). Takie kosmetyki odżywiają włos i jego cebulkę, wpływają też pozytywnie na pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy. Warto pamiętać, że specjalistyczne zabiegi zapobiegające wypadaniu włosów (np. mezoterapia czy laseroterapia) mogą być przeprowadzone dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Dziennikarka i redaktorka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W Mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki nastolatków. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE