Bieszczady z dzieckiem. Co warto zobaczyć w Bieszczadach radzi mama Antka i Kajtka

2023-06-16 10:12

Bieszczady to dzikie i zapierające dech w piersiach pasmo, które doskonale nadaje się na wyprawy z dziećmi. Szczyty nie są wysokie, ale trasy dość długie, dlatego do wyjazdu w Bieszczady warto się przygotować. Jakie atrakcje kryją Bieszczady i co warto tam zobaczyć?

Bieszczady z dzieckiem
Autor: Getty Images Bieszczady z dzieckiem to cisza, spokój i możliwość kontemplacji przyrody.

Bieszczady z dzieckiem to pomysł na wspaniały wyjazd na całej rodziny. W górach tych można się zakochać, a jeśli raz je odwiedzicie, z pewnością będziecie chcieli wracać. Długie i bardzo widokowe szlaki, kontakt z dziką naturą, brak tłumu turystów i możliwość różnorodnego spędzania czasu to tylko niektóre zalety tych gór. 

Spis treści

  1. Bieszczady z dzieckiem
  2. Dlaczego Bieszczady z dzieckiem to dobry pomysł?
  3. Miejscowości w Bieszczadach
  4. Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach
  5. Szlaki turystyczne w Bieszczadach
  6. Zapora w Solinie

Bieszczady z dzieckiem

Bieszczady z dzieckiem to idealny wybór na wakacje. Dzikie szlaki w tych pięknych górach Polski oferują dalekie i długie wędrówki, stadniny koni kuszą przejażdżkami, a kolejka bieszczadzka zachęca do wycieczek. Wspaniałą atrakcją jest również Park Gwiezdnego Nieba w Lutowiskach, w którym możemy oglądać ciemne, rozgwieżdżone niebo, wolne od zanieczyszczeń. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali Polski, ale i świata.

Dlaczego Bieszczady z dzieckiem to dobry pomysł?

Bieszczady wciąż są dzikie i nieujarzmione, mimo że z roku na rok jest w nich coraz więcej turystów. Nie mają takiego zaplecza turystycznego jak Tatry i nie są aż tak skomercjalizowane, chociaż zapora nad Soliną ugina się od kramów i straganów z wszelką plastikową wakacyjną tandetą. Wystarczy jednak zajechać do małej bieszczadzki wioski, by zobaczyć, że ludzie żyją tak w zgodzie z naturą.

W Bieszczadach uderza przede wszystkim cisza i możliwość obcowania z dziką naturą na wyciągnięcie ręki. Dla dzieci to może być niezwykłe doznanie i wspaniała lekcja życia, tak inna od tego, co znają z wakacji nad morzem czy w typowych letnich kurortach. Często zdarza się, że przez cały dzień wędrówki po bieszczadzkich szlakach spotyka się jedynie kilka osób. Jeśli szukamy prawdziwego wypoczynku z dziećmi, Bieszczady będą idealne.

Czytaj: Pieniny z dzieckiem. Atrakcje w Pieninach poleca mama Antka i Kajtka

Miejscowości w Bieszczadach

W Bieszczadach znajdziemy kilka większych miejscowości, które chętnie przyjmują turystów i oferują dobre zaplecze gastronomiczne. Są to m.in. Ustrzyki Górne i Ustrzyki Dolne, Lutowiska, Polańczyk czy Lesko. Jeśli szukamy kontaktu z naturą i chcemy mieć blisko do najpopularniejszych szlaków, możemy zdecydować się na Wołosate, maleńką i zagubioną wioskę położoną tuż przy granicy Polski.

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Bieszczady oferują przede wszystkim ciszę i spokój, możliwość długich wędrówek z zachwycającymi widokami. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam atrakcji dla dzieci. Do najpopularniejszych należą:

  • kolej bieszczadzka
  • stadniny koni huculskich
  • Park Gwiezdnego Nieba w Lutowiskach
  • Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
  • zagroda żubrów w Mucznem
  • zapora w Solinie

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Bieszczady oferują wiele możliwości spędzania czasu na łonie natury. W górach tych znajdziemy krótsze i dłuższe szlaki, dzięki czemu nawet rodziny z małymi dziećmi będą mogły skorzystać z wędrówek. Dokąd wybrać się w Bieszczadach?

Do najpopularniejszych szlaków zaliczają się wejścia na połoniny. Połonina Wetlińska (1253 m n.p.m.) to propozycja krótszej wycieczki, ale z dość stromym podejściem. Najlepiej wędrówkę rozpocząć z Przełęczy Wyżnia, ponieważ jest to najkrótszy szlak. Dla rodzin z nieco starszymi dziećmi poleca się drogę z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza, która jest dłuższa, ale bardzo malownicza. Z Połoniny Wetlińskiej rozciąga się widok na Małą i Wielką Rawkę, a także na Tarnicę czy Połoninę Caryńską.

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) to inna królowa górskich szlaków w Bieszczadach. Bardzo malownicza, z widokiem na Połoninę Wetlińską, zachwyca i zachęca do wędrówek. Wejście na Połoninę Caryńską nie jest trudne, a wędrówkę najlepiej rozpocząć na Przełęczy Wyżniańskiej. Wejście najczęściej zajmuje około 60-70 minut, choć przy małych dzieciach czas ten może się wydłużyć do 90 minut. 

W Bieszczadach warto wejść także na Rawki. Mała i Wielka Rawka (1272 m n.p.m., 1307 m n.p.m.) to szczyty, które również możemy zdobyć z Przełęczy Wyżniańskiej. Wejście na Małą Rawkę jest dość strome i częściowo prowadzi po schodach, dlatego to wycieczka dla starszych dzieci w wieku około 5-7 lat, które poradzą sobie z takim podejściem. Po zdobyciu Małej Rawki jest już dużo przyjemniej - ze szczytu widać pięknie połoniny, a spacer na Wielką Rawkę dostarcza czystej frajdy. Na Rawce można również zrobić sobie piknik i wyciagnąć się na trawie na kocu, co dla dzieci będzie dodatkową atrakcją.

Jeśli stacjonujemy w Wołosatem, możemy pokusić się o wejście na Halicz (1333 m n.p.m.), Rozsypaniec (1280 m n.p.m.) lub Tarnicę (1346 m n.p.m.) albo... na wszystkie trzy szczyty jednocześnie. Warto jednak pamiętać, że ta wycieczka będzie dużo dłuższa i nie poleca się jej dla małych dzieci. Wycieczka na Tarnicę, bez wchodzenia na Halicz i Rozsypaniec, może zająć od 2,5 do 3,5 godzin w jedną stronę, dlatego z taką trasą poradzą sobie dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Zapora w Solinie

Po długich wędrówkach warto odpocząć nad Jeziorem Solińskim. Zagubione pośród zielonych bieszczadzkich wzgórz oferuje niezwykłe widoki i umożliwia aktywny wypoczynek nad wodą. Zapora w Solinie zapiera dech — konstrukcja o wysokości 82 metrów i długości 664 metrów co roku przyciąga tysiące turystów. Wybierając się nad Solinę, należy pamiętać, że ciszy tam nie znajdziemy, ale w czasie pobytu w Bieszczadach warto zobaczyć tę niezwykłą budowlę. Starsze dzieci mogą również zwiedzić wnętrze elektrowni, co stanowi dodatkową atrakcję.

Czytaj: Beskid Żywiecki z dzieckiem. Co warto zobaczyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza