Co można robić w wakacje? Aquaparki, parki rozrywki, letnie zajęcia dla dzieci

2023-06-21 12:36

Co robić w wakacje, aby maluchy poznały aktywności na letnie dni, nauczyły się czegoś nowego i miały rozrywkę, o której potem będą opowiadać kolegom w przedszkolu? Lato w Polsce trwa krótko, dlatego warto wykorzystać maksymalnie ciepłe dni wolne od pracy i aktywnie spędzić ten czas.

co robić w wakacje
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co można robić w wakacje, gdy dłuższy urlop nie jest możliwy?
  2. Co robić w wakacje? 6 propozycji letnich aktywności

Co można robić w wakacje, gdy dłuższy urlop nie jest możliwy?

Mówiąc o lecie, mamy zwykle na myśli dwa najcieplejsze w roku miesiące – lipiec i sierpień. Niestety, większość pracujących rodziców nie może pozwolić sobie na to, aby wyjechać z dzieckiem z domu na cały ten okres. To nie znaczy jednak, że nie można wykorzystać tego czasu na zapewnienie maluchowi ciekawych aktywności.

Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło w domu, będzie miało zapewniony ruch, rozrywkę i dużo frajdy. Wartościowe pomysły spędzenia wolnego czasu można wykorzystać także podczas urlopu. Rzadko które dziecko wytrzyma cały dzień na plaży, chętnie za to wybierze się na wycieczkę czy do parku rozrywki.

Co robić w wakacje? Oto nasze propozycje aktywności na letni czas. Co robić w wakacje? Oto propozycje letnich aktywności

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Co robić w wakacje? 6 propozycji letnich aktywności

1. Odkryj na nowo najbliższą okolicę

Nawet nie wyjeżdżając na urlop, możesz każdego dnia pokazać dziecku coś nowego i zaproponować mu jakąś rozrywkę odpowiednią do jego wieku. Co ważne, nie musisz wydać na to fortuny. Czasami wystarczy bilet autobusowy.

Zanim zaczną się wakacje, weź mapę okolicy, w  której mieszkasz lub usiądź do komputera i znajdź ciekawe miejsca, które mogłyby zainteresować twojego malucha. Skup się na najbliższej okolicy, czyli miejscach, do których możesz dojechać autobusem podmiejskim, kolejką czy rowerem. Może niedaleko domu masz park krajobrazowy z jeziorem, jakiś nowo zbudowany świetny plac zabaw, a może park dinozaurów?

Szukaj też innych atrakcji turystycznych – muzeów czy ruin zamków – nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko jest za małe na to, aby interesować się zabytkami, to na pewno spodoba mu się sama wycieczka, a gdy opowiesz mu o rycerzach i księżniczkach, bez oporu zwiedzi średniowieczne komnaty i obejrzy stare zbroje w muzeum.

Pamiętaj, że każda taka wyprawa rozwija malca – pokazuje mu coś nowego, jest pretekstem do opowieści o historii czy o przyrodzie. Jeśli wyjeżdżacie na urlop, postaraj się poszukać ciekawych miejsc w okolicy, w której będziecie odpoczywać. A potem ustal, że spędzacie na zmianę jeden dzień na plaży, a drugi na wycieczce.

Zobacz także: Wakacje z dzieckiem: co koniecznie trzeba zabrać na wyjazd?

Wakacje dzieckiem za granicą. Najpopularniejsze wyjazdy zagraniczne

Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

2. Parki rozrywki – spełnij dziecięce marzenia

Nawet jeśli spędzisz z malcem tydzień czy dwa nad morzem albo w górach, to jednak nadal pozostanie ci dużo wolnego wakacyjnego czasu, który warto wykorzystać na jakiś krótki wyjazd. Zorganizuj wyprawę – jedno- lub dwudniową do parku rozrywki.

Na mapie Polski jest obecnie mnóstwo takich miejsc, w których dzieci mogą bawić się na wesołych miasteczkach, parkach dinozaurów lub innych parkach tematycznych. Miejsca takie oferują nie tylko zabawę i rozrywkę, często również warsztaty dla najmłodszych, a nawet noclegi.

Znajdź takie miejsce w swojej okolicy lub wybierz to, które ze względu na swój charakter spodoba się dziecku, np. park zwierząt, dla miłośnika jelonków i kózek lub pirackie miasteczko dla fana kapitana Jacka Sparrowa. W Polsce możemy skorzystać również z rozrywek w jednym z kilku parków dinozaurów.

Jeśli nie ograniczają cię fundusze i czas, możesz wyjechać z malcem na kilka dni za granicę: Disneyland pod Paryżem czy Legoland w Niemczech czy Danii to miejsca, o których marzy każde dziecko, bez względu na wiek.

3. Wodne szaleństwo w aquaparku

Wakacje kojarzą się z wodą – gdy z nieba leje się żar, zabawa basenie lub jeziorze jest najlepszym sposobem na ochłodę. Dlatego poszukaj w okolicy domu lub miejscowości, w której wypoczywacie, miejsca, gdzie będzie mogli się wykąpać. Na pewno znajdziesz gdzieś niedaleko jezioro lub kąpielisko, do którego będziecie mogli się udać.

Pamiętaj jednak, że musi to być miejsce strzeżone przez ratowników, bezpieczne dla ciebie i malucha. Jeśli nie masz w okolicy naturalnej wody, zabierz dziecko na basen albo – jeszcze lepiej do aquaparku. To kompleks basenów, brodzików, zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji, które dzieci uwielbiają.

Cały dzień spędzony w aquaparku to zwykle spory wydatek, ale warto zabrać tam malucha przynajmniej na jeden dzień, aby wyszalał się w wodzie za wszystkie czasy. To również dobry pomysł na letnie, ale deszczowe dni – część basenów w aquaparkach znajduje się zwykle pod dachem.

Zobacz, co przyda wam się na wycieczkę na plażę - GALERIA

4. Prawdziwa przygoda, czyli biwak w lesie

Chociaż może się wydawać, że to staromodna rozrywka, to jednak warto ją przypomnieć młodemu pokoleniu. Spakuj do torby jedzenie i wodę, koc, preparat na komary i krem z filtrem UV, coś do zabawy (foremki do piasku, bajkę itd.) i zabierz malca na cały dzień do lasu, na łąkę albo do parku.

Zróbcie sobie biwak z jedzeniem, grą w „Czarnego Piotrusia”, czytaniem bajek na kocu i podziwianiem uroków przyrody. Wykorzystaj okazję, by pokazać dziecku żuka, posłuchać z nim śpiewu ptaków, nauczyć plecenia wianków z koniczyny itd. Na taki biwak możesz pojechać samochodem, autobusem albo na rowerze, co będzie dodatkową atrakcją dla dziecka.

Czytaj również: Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości

5. Wycieczki rowerowe lub statkiem

Wycieczki rowerowe to ulubiona rozrywka wielu rodzin. W zależności od wieku dziecka, może ono w nich uczestniczyć, siedząc w foteliku lub jadąc na własnym rowerku. Zwiedzanie okolicy na dwóch kółkach to wspaniały pomysł na letni dzień, pamiętaj jednak, żeby od czasu do czasu zatrzymać się przy mijanym placu zabaw albo lodziarni, aby dziecko nie znudziło się pedałowaniem.

Możecie też wybrać sobie jakiś cel, np. pojechać do ZOO albo do babci mieszkającej pod miastem. A jeśli nie jesteście fanami rowerów, poszukajcie w okolicy wycieczek, np. po wodzie. W miastach położonych nad rzekami latem organizowane są kilkugodzinne rejsy statkiem. Takie atrakcje znaleźć można nad Wisłą, Wartą, Odra czy nad Zalewem Solińskim.

Czytaj: Kolej linowa Solina z dzieckiem. Bilety i atrakcje nad Jeziorem Solińskim

6. Zajęcia dla dzieci i warsztaty

Latem wiele przedszkoli, zwłaszcza tych prywatnych robi sobie miesięczne przerwy w funkcjonowaniu. Aby maluch nie nudził się w domu, poszukaj mu zajęć lub warsztatów dla dzieci w jego wieku. Takie inicjatywy organizowane są przez domy kultury lub kluby dziecięce, ale również muzea, teatry czy kluby sportowe, popularne są też zajęcia „lato w mieście” dla starszych dzieci organizowane przez gminy i dzielnice.

W trakcie takich zajęć dzieci bawią się w salach i na dworze, często też wychodzą na wycieczki do kina, teatru, do muzeum, parku trampolin czy na basen. Wiele klubów i domów kultury ma w swojej ofercie zajęcia tematyczne, np. tzw. półkolonie piłkarskie, muzyczne czy taneczne, w czasie których dziecko może oddać się ulubionemu hobby lub rozwijać nowe zainteresowania.

Czytaj: Wyciąg na Kopę z dzieckiem. Jak dojechać na Kopę z Karpacza?