Gdzie pojechać w góry z dzieckiem? 5 najlepszych miejsc podpowiada mama Antka i Kajtka

2023-06-12 10:48

Wakacje w górach z dzieckiem mogą być niezwykłą przygodą dla całej rodziny. Aby dobrze je spędzić, warto rozsądnie zaplanować trasy wycieczek, biorąc pod uwagę siły i możliwości malucha. W jakie góry warto wybrać się na wakacje z dziećmi?

Gdzie pojechać w góry z dzieckiem?
Autor: Getty Images Wyjazd w góry z dzieckiem może być wspaniałą przygodą dla całej rodziny.

Wakacje w górach z dziećmi to pomysł na niezapomniany rodzinny wyjazd. Polska oferuje tysiące pięknych szlaków, a wspólne wycieczki w parkach krajobrazowych mogą nauczyć maluchy szacunku do przyrody i miłości do górskich wędrówek. Niektórzy rodzice boją się jednak, że dzieci nie poradzą sobie na szlaku, będą zmęczone, a rodzinny wyjazd zamieni się w koszmar. Jak zaplanować wakacje w górach, by wyprawa była przyjemnością dla wszystkich członków rodziny i dokąd najlepiej udać się latem?

Spis treści

  1. Czy góry z dziećmi latem to dobry pomysł?
  2. Góry z małymi dziećmi latem
  3. Jak zorganizować wyjazd w góry z dziećmi?
  4. Gdzie wyjechać w góry z dzieckiem? 5 propozycji

Czy góry z dziećmi latem to dobry pomysł?

Wyjazd w góry z dzieckiem jest równie dobrym sposobem na spędzenie urlopu, jak wyjazd nad morze. Wymaga jedynie trochę więcej logistyki, ale oferuje za to inne atrakcje. Góry pachną przygodą, pozwalają aktywnie spędzić czas, nauczyć dziecko miłości do przyrody i do świata zwierząt. Wspólne wyjazdy w góry mogą stać się wspaniałym sposobem na rodzinne spędzanie czasu i najczęściej pozwalają zaszczepić dziecku górskiego bakcyla na całe życie. Miłością do gór zaraził mnie mój tata, a dziś ja przekazuję ją swoim chłopcom. I choć pierwsze kroki stawialiśmy w górach ostrożnie, z roku na rok mamy ochotę na coraz więcej.

Czytaj: Zakopane dla dzieci. Atrakcje turystyczne dla całej rodziny

Góry z małymi dziećmi latem

O tym, kiedy pojechać z dziećmi w góry, powinni zawsze zdecydować rodzice. To oni najlepiej znają swojego malucha, wiedzą, jak zniesie podróż, zareaguje na zmianę miejsca i wycieczki. Czy wyjazd nie będzie dla niego dużym obciążeniem? Będzie czerpał radość z wycieczki czy marudził z powodu nadmiaru bodźców? Zanim zaplanujemy wakacje, warto rozsądnie zastanowić się, jakie są potrzeby naszego dziecka i dostosować plan wyjazdu do jego wieku i aktywności. To pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów na wakacjach, które przecież powinny być przyjemnością.

Jest mnóstwo rodziców, którzy chodzą po górskich szlakach z niemowlętami w nosidełkach. Jeśli dziecko jest spokojne i wszyscy są szczęśliwi, to nie ma w tym niczego złego. Ja uważam, że bezpieczniej jednak jeździć z trochę większym dzieckiem, dlatego na pierwszą dłuższą górską wyprawę wybraliśmy się, gdy młodszy synek miał dwa lata. Miało to zasadnicze plusy: był już kontaktowym, rozmownym i mobilnym dzieckiem, trasy po dolinach pokonywał na nóżkach, a na przewyższenia wnosił go mąż w plecaku turystycznym. Dodatkowo, miał tylko jedną drzemkę w ciągu dnia, dlatego łatwiej nam było rano zaplanować wyprawę tak, by nie zmęczyć dziecka i dostosować godziny marszu do jego aktywności. Polecam takie rozwiązanie, bo wyjazd okazał się wspaniały, a synek spisał się znakomicie.

Jak zorganizować wyjazd w góry z dziećmi?

Wakacje w górach powinny być dostosowane zawsze do potrzeb i możliwości najsłabszej osoby — w tym wypadku malucha lub maluchów, jeśli mamy dwoje lub więcej dzieci. Z wycieczkami nie należy przesadzać, by nie zniechęcić dzieci, a chodzenie po górach przeplatać innymi atrakcjami. W naszym przypadku (przy chłopcach w wieku 2 i 6 lat) idealnie sprawdzał się schemat: rano chodzimy, a po południu aktywnie odpoczywamy.

Planując trasę wycieczek, zakładaliśmy wędrówkę, która z dojściami i postojami trwa maksymalnie 4-5 godzin, by nie przemęczyć dzieci. Po śniadaniu wybieraliśmy się na szlaki, a po obiedzie spędzaliśmy czas tak jak chciały dzieci (głównie starszak). Ku naszemu zdziwieniu, syn miał dużo siły i po poobiedniej regeneracji sam prosił, by wybrać się na rowery czy na dłuższy spacer do górskiego strumienia. Warto również robić przerywniki w postaci wypraw na basen, do wesołych miasteczek czy zagród dla zwierząt, które dzieci uwielbiają. Pozwala to im zregenerować siły i dostarcza im innych atrakcji, które często są dla nich w naturalny sposób ciekawsze niż chodzenie po lesie.

Czytaj: Lista rzeczy i dokumentów potrzebnych na wakacyjny wyjazd z dzieckiem

Gdzie wyjechać w góry z dzieckiem? 5 propozycji

Planując wyjazd w góry z rodziną, warto wziąć pod uwagę różne opcje spędzania wolnego czasu. Górskie wędrówki to tylko jedna z nich, ale w przypadku złej pogody czy zmęczenia dzieci dobrze jest mieć plan B, by nie spędzić dnia w ośrodku czy hotelowym pokoju. Gdzie zatem najlepiej wybrać się z dziećmi w góry? Możliwości jest wiele, ale wg mnie to 5 najlepszych kierunków:

1. Pieniny

Nie dość, że piękne, to jeszcze nie tak zadeptane i oferujące mnóstwo atrakcji dla dzieci. Pieniny oferują wszystko, co w górach najlepsze — zachwycające widoki, dziką przyrodę i wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Szlaki nie są wyczerpujące i spokojnie pozwalają zaplanować wycieczki nawet z młodszymi dziećmi.

Nasz dwuletni synek większość trasy Doliną Białej Wody zrobił pieszo, w Wąwozie Homole również radził sobie znakomicie. Doskonale poradził sobie również na szlaku na Trzy Korony, choć pozostał ze mną przed szczytem i kibicował starszemu bratu w zdobyciu kolejnej górskiej odznaki. Górskie polany i potoczki, które mijamy na wielu trasach, stanowią dla maluchów dodatkową atrakcję, pozwalają wypocząć i zregenerować siły w czasie wędrówki, a potężny Dunajec rozpala wyobraźnię starszaków. Jedną z największych atrakcji gór stanowi spływ tratwą w dół Dunajca z flisakami, który może być niezapomnianą wycieczką dla całej rodziny.

W Pieninach jest też wiele tras rowerowych, a na każdym kroku znajdziemy wypożyczalnie sprzętu, dzięki czemu bez problemu wypożyczymy rowery i kaski. W bliskiej odległości znajduje się również zapora Niedzica i zamek w Czorsztynie, które mogą stanowić wspaniały przerywnik w górskich wędrówkach. Wybierając się w Pieniny, najlepiej szukać noclegu w Krościenku lub Szczawnicy, które oferują najwięcej atrakcji dla rodzin z dziećmi.

2. Beskid Śląski

Beskid Śląski to propozycja wyjazdu dla rodzin z młodszymi dziećmi. Szlaki są tutaj łatwe, niektóre możemy przejść z wózkiem. W miejscowościach takich jak Szczyrk czy Wisła znajdziemy zaś wiele atrakcji dla maluchów: kolejkę linową, stajnie z możliwością przejażdżki na kucykach, parki linowe i wesołe miasteczka. W Beskidzie Śląskim warto wybrać się z dziećmi do Doliny Białej Wisełki — to przyjemna trasa położona głównie w lesie, umożliwiająca wypoczynek nad górskimi strumykami. Dobrym pomysłem będzie również wyprawa na Czantorię Wielką (995 m n.p.m.) z wieżą widokową czy na Równicę (884 m n.p.m.), na którą prowadzi dość krótka trasa z Ustronia (1,5 godziny). Jednym z popularniejszych szczytów jest także Szyndzielnia (1028 m n.p.m.), na którą możemy wjechać kolejką.

3. Beskid Żywiecki

Beskidy to kolejna propozycja na wyjazd w góry z dziećmi. Beski Żywiecki oferuje piękne widoki, ale ma też dodatkową zaletę — jest więcej możliwości, by na szczyty wybrać się kolejką, co może okazać się wybawieniem dla rodziców maluchów zmęczonych górskimi przygodami. Warto wybrać się na Górę Żar (761 m n.p.m), skąd rozpościera się widok na Jezioro Żywieckie czy na Halę Boraczą (849 m n.p.m), gdzie znajduje się schronisko górskie. Widoki zapierają dech, a trasa jest na tyle łagodna, że poradzą sobie z nią nawet mniejsze dzieci. Zaopatrzeni w dobre plecaki turystyczne z nosidełkiem możemy zdecydować się na wyjście na Halę Miziową (1274 m n.p.m). Starsze dzieci poradzą sobie nawet ze szlakiem na Pilsko (1557 m n.p.m) czy na Babią Górę, królową Beskidów (1725 m n.p.m).

Beskid Żywiecki oferuje również inne rozrywki. Do dyspozycji turystów są parki linowe, zamek i Pałac Habsburgów w Żywcu czy Geo-Park Glinka. Są też szerokie asfaltowe ścieżki wzdłuż Jeziora Żywieckiego, które umożliwiają organizowanie wycieczek rowerowych z dziećmi. Plaża nad jeziorem pozwala zaś odpocząć po górskich eskapadach.

4. Góry Złote

Ciekawa i trochę mniej banalna propozycja wyjazdu dla miłośników górskich wędrówek. Góry Złote znajdują się w Sudetach Wschodnich i idealnie nadają się na wakacje z dziećmi. Oferują łagodne szlaki i piękne widoki, a także zalew w Starej Morawie z piękną plażą, na której można odpocząć. Góry Złote nie są tak zatłoczone jak Beskidy czy Pieniny, nie spotkamy tam takiej masy turystów ani atrakcji dla dziećmi. Nie bez powodu nazywane są drugimi Bieszczadami, pozwalają naprawdę wypocząć i nacieszyć się naturą.

W Górach Złotych warto wybrać się na Górę Borówkową (900 m n.p.m.) z bardzo łagodnym, przyjemnym szlakiem czy Czarną Górę (1205 m n.p.m.), na którą można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Na obydwu szczytach znajdują się wieże widokowe. Ze starszym dzieckiem można wejść na Śnieżnik (1425 m n.p.m), pod którym znajduje się schronisko. Jeśli chcemy wybrać się w Góry Złote, rozważmy nocleg w miejscowościach Stronie Śląskie czy Międzygórze.

5. Góry Stołowe

Szukając pomysłu na to, gdzie wybrać się w góry z dzieckiem, warto zwrócić się w kierunku Sudetów. Góry Stołowe to propozycja dla trochę starszych dzieci - trasy są tutaj trochę bardziej wyczerpujące, ale jest też więcej innego rodzaju rozrywek. W Górach Stołowych znajduje się Park Dinozaurów Karłów czy Szlak Ginących Zawodów. Są również parki rozrywki, baseny czy bardzo widokowy Zalew Radkowski.

Jakie szlaki warto zwiedzić z dziećmi w Górach Stołowych? Zdecydowanie Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), który jednak wymaga odpowiedniego obuwia (skały są śliskie) czy na Błędne Skały, skalny labirynt na wysokości 852 m n.p.m. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy na szlakach tych wypatrzeć salamandry plamiste, zaskrońce, a nawet muflony. Te trasy są jednak dla trochę starszych dzieci.

Czytaj: 5 zasad bezpiecznych górskich wędrówek z dzieckiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza