Wolny weekend z dzieckiem blisko Warszawy. 6 pomysłów na idealną majówkę

2022-04-19 14:07

Warto wcześniej zaplanować, jak spędzimy zbliżającą się majówkę, która w tym roku wreszcie nie będzie przebiegać pod znakiem pandemii. Zobacz, gdzie warto się wybrać na majówkę z dzieckiem blisko Warszawy, aby miło spędzić czas.

Wolny weekend z dzieckiem blisko Warszawy. 6 pomysłów na idealną majówkę
Autor: Getty images 6 pomysłów na idealną majówkę

Jak spędzić majówkę blisko Warszawy? W tym roku masz dużo czasu na odpoczynek, bo długi weekend majowy może potrwać nawet 4 dni. Jeśli jednak jesteś Warszawiakiem i nie zamierzasz wyjeżdżać dalej, możesz zorganizować sobie majówkę blisko domu.

Polecamy piękne tereny zielone i atrakcyjne miejsca blisko stolicy, niektórym może w ogóle nieznane, a oferujące bardzo wiele.

Spis treści

  1. Majówka blisko Warszawy - Mazowiecki Park Krajobrazowy
  2. Zalew Zegrzyński - idealne miejsce na majówkę blisko Warszawy
  3. Płock, dawna stolica do zwiedzania w majówkę
  4. Ogród botaniczny w Powsinie i Wilanów na majówkową wyprawę
  5. Park wodny Suntago w Mszczonowie
  6. Park rozrywki z Julinku
Jak przygotować rower do sezonu wiosennego

Majówka blisko Warszawy - Mazowiecki Park Krajobrazowy

Jednym z ciekawych miejsc blisko Warszawy jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. Ogromny kompleks parkowo – leśny obejmuje swoim obszarem dwie warszawskie gminy, Wawer i Wesołą oraz kilka miejscowości podwarszawskich, w tym Otwock, Józefów czy Celestynów.

Część warszawiaków może sobie nawet nie zdawać sprawy, że w granicach miasta znajduje się tak atrakcyjny pod wieloma względami teren. Na terenie parku znajdziemy miejsca specjalnie przeznaczone dla osób uprawiających sport, ścieżki biegowe czy rowerowe o bardzo różnej skali trudności.

Z jednej strony w Marysinie Wawerskim jest wiele terenów płaskich (tam m.in jest wyznaczona, atestowana ścieżka biegowa o długości 3,5 km), z drugiej strony w Starej Miłosnej, na leśnych ścieżkach organizowane są Wesołe Biegi Górskie, gdzie okazję do rywalizacji mają profesjonaliści oraz amatorzy bardziej zaawansowani w umiejętnościach biegowych.

Miłośnicy przyrody też znajdą dla siebie coś ciekawego. Jedną z części Parku jest Ścieżka Edukacyjna, opowiadająca o zamieszkujących to miejsce zwierzętach oraz florze, którą możemy oglądać. Bardziej wytrawnych obserwatorów przyrody zapraszamy na poszukiwania we własnym zakresie.

Park zamieszkuje wiele gatunków zwierząt leśnych, łosie, dziki, sarny czy zające oraz ponad sto gatunków ptaków. Jest więc okazja do fotografowania i innych form obcowania z dziko żyjącą zwierzyną. Park zaprasza wszystkich, rodziny z dziećmi, spacerowiczów, rowerzystów, amatorów nordic-walkingu, a nawet wędkarzy (w granicach Parku znajduje się rzeka Świder). 

Zalew Zegrzyński - idealne miejsce na majówkę blisko Warszawy

Zalew Zegrzyński od lat stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Warszawy i okolic. Znajduje się tam wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Warto wybrać się tam na długi weekend majowy. Możemy popływać po jeziorze rowerem wodnym, kajakiem, łódką lub motorówką.

Zalew otaczają zarówno piaszczyste, jak i trawiaste plaże. W pobliżu znajdziemy liczne punkty gastronomiczne i bazy noclegowe, a także place zabaw dla najmłodszych.

Wokół Zalewu Zegrzyńskiego rozpościerają się piękne tereny zielone, które warto zwiedzić podczas wycieczek rowerowych.

Płock, dawna stolica do zwiedzania w majówkę

To stare i zabytkowe miasto o bogatej historii. Można w nim zobaczyć piękną katedrę z polichromią z początku XX wieku, ale ona pewnie zachwyci bardziej dorosłych niż dzieci. Dla nich atrakcja mogą być nagrobki władców Polski, którzy wybrali płocką świątynię na miejsce swego pochówku - to Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, na nagrobkach których spoczywa korona, berło i rycerski miecz

Katedra znajduje się na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Wisłę. Poniżej wzgórza znajduje się długie molo - to doskonałe miejsce do spacerów, podobnie, jak brzeg Wisły, który zachęca do wycieczek rowerowych i długich wędrówek. Wokół Płocka znajdują się lasy, które również są wspaniałym celem dla wielbicieli pieszych wycieczek.

Ogród botaniczny w Powsinie i Wilanów na majówkową wyprawę

Ogród botaniczny w Powsinie znajduje się tuż za Wilanowem, dlatego warto połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc i urządzić sobie całodniową wycieczkę. Wilanów, czyli pałac Jana III Sobieskiego jest zamknięty ze względu na pandemię, ale dostępny dla zwiedzających jest piękny park otaczający zabytkową budowlę. 

Ogród składa się z kilku części, w których podziwiać można wiele roślin - ogrodu angielskiego, ogrodu kwiatowego, barokowego ogrody włoskiego do których prowadzą kręte alejki. W parku znajduje się też jezioro, co sprawia, że to ciekawe miejsce do spaceru. 

Kilka kilometrów dalej, za Wilanowem, znajduje się Ogród botaniczny w Powsinie. Słynie z pięknej oranżerii wypełnionej egzotycznymi roślinami oraz ogrodami pełnymi kwiatów, krzewów i innych roślin. Najpiękniejsza atrakcja są kwitnące wiosną magnolie. Wizyta w ogrodzie botanicznym spodoba się dzieciom, bo niedaleko ogrody znaleźć można ogromny plac zabaw.

Czytaj również: Długi weekend na rowerze: 5 tras dla dzieci w okolicy Warszawy [PORADNIK]

Rower dla dziewczynki: jaki rower będzie najlepszy dla dziewczynki?

Park wodny Suntago w Mszczonowie

Mszczonów to niewielkie miasteczko położone ok. 50 km od Warszawy. Znajduje się w nim wiele hoteli i lokali gastronomicznych. Główną atrakcją miasta jest świeżo otwarty park wodny Suntago. Na terenie kompleksu znajdują się liczne atrakcje wodne, zjeżdżalnie (w tym najdłuższa w Europie 320-metrowa), baseny z falami i symulatorem surfingu, łaźnie termalne i inne atrakcje idealne dla dzieci i dorosłych. 

W Moszczonowie są też Termy: znajdziemy tam dwa baseny termalne z wodą leczniczą oraz basen rekreacyjny, a w nim sztuczną rzekę, masarze wodne, gejzery powietrzne oraz zespół zjeżdżalni. Dla najmłodszych dzieci przeznaczony jest brodzik z minizjeżdżalnią i jeżem wodnym. Warto podkreślić, iż woda w basenach jest naturalnie ciepła, niezależnie od temperatury powietrza.

Mszczonów oferuje również piękne szlaki piesze i rowerowe, wzdłuż których znajduje się wiele zabytków i pomników przyrody. Warto z pewnością odwiedzić Zespół Parkowo- Pałacowy w Radziejowicach, zabytkową kapliczkę św. Onufrego oraz rezerwat leśny Grady Osuchowskie, w którym znajduje się najwyższy punkt Niziny Mazowieckiej.

Park rozrywki z Julinku

Julinek Park to miejsce oferujące jakościową rozrywkę dla całej rodziny położone w Lesznie, ok. 30 km od Warszawy, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej. Park rozrywki zlokalizowany jest na terenie dawnej bazy cyrkowej na obszarze prawie 30 ha.

Znajduje się tam szereg atrakcji dla gości w każdym wieku, m.in. największy w regionie park linowy, ścianka wspinaczkowa, kraina dmuchańców, pole do minigolfa czy ekologiczny plac zabaw. Do dyspozycji gości jest także wypożyczalnia rowerów i nowoczesnego sprzętu sportowego, strefa restauracji i punktów gastronomicznych oraz obiekt noclegowy B&B Julinek Park dysponujący 60-cioma komfortowymi pokojami oraz apartamentami rodzinnymi.

W drugiej połowie 2022 roku oferta parku zostanie rozszerzona o nowoczesną strefę wodną pod gołym niebem. Julinek Park to także miejsce występów cyrkowych i teatralnych znanych artystów z telewizyjnych talent-show, cyrkowców, akrobatów i aktorów. 

Czytaj równieżO czym warto pamiętać planując wycieczkę z niemowlakiem?

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022. W najbliższym czasie nie tylko majówka...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza