Ten błąd rodzice popełniają najczęściej w czasie wypadków. Ratowniczka uprzedza: możesz pogorszyć sytuację

2022-06-02 10:46

Ratowniczka medyczna wyjaśnia, jak zachować się podczas wypadku samochodowego. Jak się okazuje, większość rodziców popełnia pewien błąd, podczas wypadków z udziałem dzieci. W tym przypadku nie warto kierować się instynktem i sercem rodzica, bo one nie zawsze podpowiadają to, co racjonalnie dobre dla maluszka.

dziecko w foteliku samochodowym
Autor: Getty Images Czego nie robić w razie wypadku?

Większość osób w nagłych wypadkach, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie, działa instynktownie. Często ten instynkt rzeczywiście zapewnia nam przetrwanie. Jednak nie w tym przypadku. Ratowniczka medyczna z platformy elearningowej Tiny Hearts Education, Nikki Jurcutz, wyjaśnia, jaki podstawowy błąd popełniają rodzice po wypadkach samochodowych z udziałem dzieci. Czego nie robić dla dobra maluszka?

Spis treści

  1. Nie wyjmuj dziecka z fotelika
  2. Jak postępować w wyjątkowych sytuacjach?
Jak zapinać dziecko w foteliku?

Sprawdź: Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

Nie wyjmuj dziecka z fotelika

Jak zaznaczają medycy, gdy dojdzie do wypadku, pod żadnym pozorem nie należy wyjmować dziecka z fotelika, by nie pogłębić ewentualnych urazów.

Wpływ wypadku samochodowego na małe ciało może być znaczący. Powszechne są poważne urazy kręgosłupa i krwawienia wewnętrzne - tłumaczy Nikki.

Jeśli prędkość, z jaką doszło do wypadku, przekroczyła 60 km na godzinę, ani sanitariusze, ani rodzice nie powinni ruszać kręgosłupa dziecka.  

Twoje dziecko zostanie przewiezione do szpitala w celu dalszej oceny. Utrzymanie dziecka w bezruchu i spokoju w sytuacji, gdy doszło do potencjalnego urazu kręgosłupa lub urazu wewnętrznego, może mu uratować życie, bo uszkodzenia nie zostaną pogłębione.

Przeczytaj: Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

Jak postępować w wyjątkowych sytuacjach?

Wiadomo, że nie zawsze da się zostawić dziecko w samochodzie. Może istnieć ryzyko np. zapalenia się auta. Dziecko może też bardzo silnie płakać. Co wtedy?

  • Jeśli to możliwe zostaw dziecko w foteliku samochodowym, nie wyjmuj go i czekaj na instrukcje ratowników medycznych.
  • Jeśli musisz wyjąć dziecko z samochodu ze względu na niebezpieczeństwo, np. ruch uliczny, czy możliwość zapłonięcia pojazdu, odepnij i wyjmij cały fotelik z dzieckiem  i przenieś go w spokojniejsze i niezagrażające wam miejsce. 
  • Jeżeli sytuacja jest krytyczna ze względu na panikę maluszka, np. dziecko rzuca się i potencjalnie powoduje więcej szkód, zabierz je na ręce i trzymaj je nieruchomo przy swoim ciele, dopóki nie przybędą ratownicy medyczni.

Dowiedz się: Tak skrzywdzisz dziecko - 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza