Ten błąd rodzice popełniają najczęściej w czasie wypadków. Ratowniczka uprzedza: możesz pogorszyć sytuację

2022-06-02 10:46

Ratowniczka medyczna wyjaśnia, jak zachować się podczas wypadku samochodowego. Jak się okazuje, większość rodziców popełnia pewien błąd, podczas wypadków z udziałem dzieci. W tym przypadku nie warto kierować się instynktem i sercem rodzica, bo one nie zawsze podpowiadają to, co racjonalnie dobre dla maluszka.

dziecko w foteliku samochodowym
Autor: Getty Images Czego nie robić w razie wypadku?

Większość osób w nagłych wypadkach, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie, działa instynktownie. Często ten instynkt rzeczywiście zapewnia nam przetrwanie. Jednak nie w tym przypadku. Ratowniczka medyczna z platformy elearningowej Tiny Hearts Education, Nikki Jurcutz, wyjaśnia, jaki podstawowy błąd popełniają rodzice po wypadkach samochodowych z udziałem dzieci. Czego nie robić dla dobra maluszka?

Spis treści

  1. Nie wyjmuj dziecka z fotelika
  2. Jak postępować w wyjątkowych sytuacjach?
Jak zapinać dziecko w foteliku?

Sprawdź: Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

Nie wyjmuj dziecka z fotelika

Jak zaznaczają medycy, gdy dojdzie do wypadku, pod żadnym pozorem nie należy wyjmować dziecka z fotelika, by nie pogłębić ewentualnych urazów.

Wpływ wypadku samochodowego na małe ciało może być znaczący. Powszechne są poważne urazy kręgosłupa i krwawienia wewnętrzne - tłumaczy Nikki.

Jeśli prędkość, z jaką doszło do wypadku, przekroczyła 60 km na godzinę, ani sanitariusze, ani rodzice nie powinni ruszać kręgosłupa dziecka.  

Twoje dziecko zostanie przewiezione do szpitala w celu dalszej oceny. Utrzymanie dziecka w bezruchu i spokoju w sytuacji, gdy doszło do potencjalnego urazu kręgosłupa lub urazu wewnętrznego, może mu uratować życie, bo uszkodzenia nie zostaną pogłębione.

Przeczytaj: Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

Jak postępować w wyjątkowych sytuacjach?

Wiadomo, że nie zawsze da się zostawić dziecko w samochodzie. Może istnieć ryzyko np. zapalenia się auta. Dziecko może też bardzo silnie płakać. Co wtedy?

  • Jeśli to możliwe zostaw dziecko w foteliku samochodowym, nie wyjmuj go i czekaj na instrukcje ratowników medycznych.
  • Jeśli musisz wyjąć dziecko z samochodu ze względu na niebezpieczeństwo, np. ruch uliczny, czy możliwość zapłonięcia pojazdu, odepnij i wyjmij cały fotelik z dzieckiem  i przenieś go w spokojniejsze i niezagrażające wam miejsce. 
  • Jeżeli sytuacja jest krytyczna ze względu na panikę maluszka, np. dziecko rzuca się i potencjalnie powoduje więcej szkód, zabierz je na ręce i trzymaj je nieruchomo przy swoim ciele, dopóki nie przybędą ratownicy medyczni.

Dowiedz się: Tak skrzywdzisz dziecko - 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza