3 główne powody, przez które pary się rozwodzą. Któryś cię zaskoczył?

2023-10-09 10:50

Rozwód to traumatyczne przeżycie, którego większość osób wolałaby uniknąć. Jest tym bardziej bolesny, gdy para ma wspólne dzieci, a w grę wchodzi nie tylko koniec relacji romantycznej z partnerem, ale także rozbicie rodziny. Mimo to życie pisze różne scenariusze, a decyzja o rozwodzie jest bardzo złożona. Dlaczego ludzie decydują się na rozstanie?

Najczęstsze przyczyny rozwodów.
Autor: Getty Images Najczęstsze przyczyny rozwodów.

Według statystyk z 2019 roku do rozwodu dochodzi w 20 proc. małżeństw. Rozwody to zjawisko dobrze nam znane. Z tych samych badań wynika, że aż 67 proc. osób dorosłych zna chociaż jedną osobę po rozwodzie. 

Co ciekawe, choć aż 52 proc. respondentów nie popiera rozwodów, to 71 proc. badanych uznaje, że człowiek powinien dążyć do własnego szczęścia i ewentualnie zakończyć relację, w której czuje się niespełniony.

Te dwie ostatnie kwestie mocno się kłócą. Czy są sytuacje, których nie da się uratować? Twórcy portalu o psychologii - Awareness Act - stworzyli listę trzech najczęstszych problemów w związkach, w wyniku których dochodzi do rozwodów.

Przeczytaj też: 25 lat badań nad rozwodami - wniosek? „To najgorsza krzywda, jaką możecie wyrządzić dziecku”

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Dowiedz się: Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie? Przede wszystkim spokojnie i bez kłamstw

Brak komunikacji

Nie oszukujmy się - nie ma związków, w których nie pojawiałyby się problemy i konflikty. Związek ucierpieć może jednak, gdy te sytuacje są zamiatane pod dywan. Komunikacja jest podstawą każdego związku, a rozmowa świadczy o tym, że istnieje wola rozwiązania spornych kwestii. Kiedy pary nie wyrażają swoich uczuć, pragnień, obaw, a nawet codziennych doświadczeń, często czują się odizolowane i odłączone od siebie.

W każdym związku może pojawić się okres, w którym komunikacja jest zaburzona. Gorzej, gdy ten stan sie przedłuża. Z biegiem czasu może to osłabić intymność i zaufanie między partnerami.

Niewierność

Rzadko kiedy jest tak, że niewierność bierze się z niczego. Romans lub zdrada emocjonalna mogą być objawem głębszych problemów w związku, takich jak niezadowolenie, zaniedbanie lub poczucie niedoceniania. Gdy romans wyjdzie na jaw, ale obydwie strony chcą walczyć o związek, jest to trudne, ale nie niemożliwe. Część par potrafi podnieść się z takiej traumy, ale są też tacy, dla których niewierność oznacza definitywny koniec związku. 

Problemy finansowe

Związki są w stanie wyjść cało z różnych problemów, jednak to kwestie finansowe najczęściej potrafią trwale poróżnić partnerów. Według badań, pieniądze to jeden z najbardziej stresogennych czynników w związkach. Nieporozumienia dotyczące nawyków wydawania pieniędzy, oszczędzania, długów lub celów finansowych mogą wywołać głęboko zakorzenioną niechęć, jeśli nie zostaną rozwiązane.

W grę wchodzą tu nie tylko finanse, ale połączone z nimi kwestie, takie jak role społeczne w rodzinie, czy poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów, z biegiem czasu przewlekłe spory finansowe mogą podważyć stabilność małżeństwa.

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Według danych GUS w Polsce najczęstszym oficjalnym powodem rozpadu pożycia małżeńskiego jest niezgodność charakterów. To szerokie pojęcie, pod które można podpiąć prawie wszystkie małżeńskie problemy.

Oprócz wymienionych przez amerykańskich psychologów niewierności i problemów finansowych, na liście GUS są także nadużywanie alkoholu, naganny stosunek do członków rodziny, dłuższa nieobecność, niedobór seksualny i różnice światopoglądowe. 

Przeczytaj: Ekspertka prawa rodzinnego odpowiada na pytania dotyczące rozwodów - zobacz film

Źródło:

awarenessact.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza