Bonding, czyli budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem po porodzie

2015-09-14 13:09

Bonding - tym terminem określa się szczególną więź, jaką nawiązują rodzice z nowo narodzonym dzieckiem tuż po porodzie. Naukowcy podkreślają, że bonding ma dobroczynny wpływ nie tylko na małego człowieka, ale również na jego mamę i tatę.

Bonding
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bonding to emocjonalna więź nawiązywana przez noworodka z rodzicami w pierwszych godzinach jego życia.

Spis treści

  1. Bonding: skąd się wziął?
  2. Bonding: nawiązywanie więzi z noworodkiem
  3. Bonding: relacja między dzieckiem a tatą

Bonding to angielski termin, którym określa się więź między mamą i tatą a noworodkiem, nawiązywaną przez nich już w pierwszych 12 godzinach życia dziecka. Angielskie "bond" to po polsku "przywiązywać się", "wiązać" i podkreśla wagę, jaką ma tworzenie relacji z noworodkiem od pierwszych chwil życia na jego dalszy rozwój.

>>Dowiedz się również, na czym polega system rooming-in, wprowadzany w szpitalach położniczych>>

Bonding: skąd się wziął?

O bondingu po raz pierwszy napisało w latach 70-tych dwóch pediatrów: Marshall Klaus i John Kennell. Według stworzonej przez nich teorii gotowości opiekuńczej to właśnie w pierwszych kilkunastu godzinach od zakończenia porodu matki mogą zbudować podstawy swojej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Wielu rodziców, wspominając pierwsze chwile po przyjściu dziecka na świat twierdzi przecież, że "nigdy ich nie zapomną", "to było coś niezwykłego". Pierwsi naukowcy, którzy o bondingu wspomnieli podkreślają, że i dla noworodków to bardzo ważne chwile. Zauważają również, że pierwsze godziny w relacji rodzic-noworodek będą stanowić dla dziecka model jego przyszłych kontaktów z innymi ludźmi, a nawet mają wpływ na kształtowanie osobowości.

>>Przeczytaj również, dlaczego coraz więcej mam decyduje się na freebirthing, czyli poród bez asysty medycznej!>>

Bonding: nawiązywanie więzi z noworodkiem

Coraz więcej polskich szpitali umożliwia mamom i dzieciom niemal nieprzerwany kontakt po porodzie aż do opuszczenia szpitala. Poza koniecznymi badaniami cały czas przebywają oni razem. Dzięki temu mogą oni od razu zacząć się do siebie przywiązywać.

Bonding: skóra do skóry

Dzieje się tak przede wszystkim poprzez kontakt "skóra do skóry". Oznacza on, że nagi noworodek jest od razu po porodzie kładziony na nagich piersiach mamy. Dziecko, po powitaniu zupełnie nowego i innego niż brzuch mamy świata, potrzebuje własnie tego rodzaju ciepła i bliskości. Kontakt "skóra do skóry" powinien rozpocząć się już 5 minut po porodzie i trwać około godziny. Często jednak tak się nie dzieje - nowo narodzone dzieci są myte i badane przez personel szpitala i dopiero później oddawane mamie.

>>Jak długo Polki karmią piersią? Przeczytaj wyniki ogólnopolskiego badania!>>

Bonding: karmienie piersią

Oprócz kontaktu "skóra do skóry" zaleca się również, by świeżo upieczona mama jak najszybciej rozpoczęła karmienie piersią. Najlepiej, by udało jej się to podczas tej pierwszej godziny po porodzie, a personel szpitala udzielił jej wszelkich porad i pomógł pierwszy raz przystawić dziecko do piersi. Te pierwsze krople matczynego mleka zapewniają dziecku barierę immunologiczną, a przy okazji "zaraża" się ono od niej zupełnie niegroźnymi bakteriami, które chronią je przed szpitalnymi mikroorganizmami.

Bonding: pielęgnacja i zdrowy sen dziecka

Elementem bondingu jest również wspólny sen mamy i dziecka. Dziecko, które śpi z matką, wsłuchuje się w rytm jej snu, więc oboje lepiej i dłużej śpią, wydłuża się również kontakt cielesny, jaki ma noworodek z matką (a później również i ojcem). W ten sposób zminimalizowaniu ulega również wystąpienie śmierci łóżeczkowej u dziecka. Duże znaczenie dla budowania więzi między dzieckiem a rodzicami ma masowanie noworodka, ponieważ dzięki częstemu kontaktowi fizycznemu rodzice i dzieci łatwiej uczą się odczytywać swoje potrzeby.

>>Przeczytaj również, jak wykonać masaż Shantala u noworodka - krok po kroku!>>

Bonding: relacja między dzieckiem a tatą

Warto podkreslić, że bonding zwraca uwagę nie tylko na wagę relacji mama-dziecko, ale i tata-dziecko. W przypadku ojców nawiązanie więzi jest co najmniej tak samo ważne, jak w przypadku mam. Co więcej, nieprzegapienie przez ojca pierwszych dni i miesięcy życia dziecka, jest kluczowe również dla ich relacji.

Już w pierwszych chwilach po porodzie tata, tak samo jak mama, może nawiązywać fizyczną więź z dzieckiem - przytulać je, zapewniać kontakt "skóra do skóry" w przypadku, gdy matka przeszła operację cesarskiego cięcia lub jest w złym stanie fizycznym. Tata może z powodzeniem kąpać noworodka, a także zmieniać mu pieluchy, co nie tylko pomoże w utrwaleniu więzi między nim a dzieckiem, ale na pewno ucieszy też mamę malucha. Masowanie noworodka także z powodzeniem może stać się domeną ojca. Podobnie jak karmienie odciągniętym z piersi mamy pokarmem czy chustonoszenie i usypianie dziecka, mając je położone na klatce piersiowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza