CO-SLEEPING: czyli spanie z dzieckiem. Czy to dobre i czy nie szkodzi związkowi?

2021-11-30 15:40

Co-sleeping ma swoje wady i zalety. Wielu rodziców uważa, że spanie z dzieckiem wzmacnia poczucie więzi rodzinnej i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Niestety, może również wpływać na pogorszenie się jakości życia seksualnego rodziców. Czy co-sleeping to dobre rozwiązanie?

Spanie z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com Spanie z dzieckiem pomaga budować poczucie więzi rodzinnej.

Co-sleeping był powszechnie praktykowany aż do XIX wieku. Później zaczęto bardziej izolować dzieci od rodziców i upowszechniono udostępnianie im osobnych pokojów. Obecnie co-sleeping znów powraca do łask, mimo że wzbudza kontrowersje. Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku wpływa pozytywnie na jego rozwój i czy co-sleeping nie zaszkodzi związkowi?

Spis treści

  1. Czym jest co-sleeping?
  2. Zalety co-sleepingu
  3. Wady spania razem z dzieckiem
Łóżeczko a sen dziecka

Czym jest co-sleeping?

Co-sleeping to po prostu spanie rodziców z dzieckiem w jednym łóżku. To wygodna metoda, która pozwala uniknąć żmudnego procesu usypiania dziecka i zaglądania do niego w nocy.

Praktyka wspólnego spania z dzieckiem jest stosowana od wieków w wielu krajach na całym świecie. Obecnie wraca do mody w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Jednak opinie na temat dzielenia łózka z dzieckiem są rożne.

Co-sleeping to koncepcja spania razem z maluchem, która może przybierać rożne formy:

  • dziecko śpi w tym samym łóżku, co jego rodzice,
  • pośrodku albo po jednej stronie łóżka obok matki,
  • w łóżeczku dostawnym przymocowanym do łóżka rodzicielskiego.

Praktyka spania musi być prowadzona zgodnie z regułami sztuki, aby uchronić dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami, np. upadkiem z wysokiego łóżka, ryzykiem uduszenia ciałem rodzica lub pościelą.

Czytaj również: Spanie z dzieckiem ma swoje wady i zalety - poznaj je i zdecyduj

 Nagła śmierć łóżeczkowa czyli zespół nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS)

Zalety co-sleepingu

Zwolennicy co-sleepingu twierdzą, że spanie rodziców z dzieckiem wzmacnia poczucie więzi rodzinnej oraz zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe, wpływa również na jego rozwój psychiczny, pozytywnie działa na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Dzieci, które śpią z rodzicami, mają również większą odporność. Spanie w tej samej pościeli sprawia, że uodparniają się na działanie zarazków i lepiej przed nimi bronią.

Praktyka co-sleeping jest też chwalona przez matki karmiące piersią. Kobiecie łatwiej jest podawać maluszkowi pierś w nocy, jeśli dziecko leży tuż obok niej. Karmiąca mama może wtedy dłużnej pospać, a jaj sen nie jest tak często przerywany pobudkami malca.

Mamy, które praktykują co-sleeping, twierdzą też, że mogą szybciej uspokoić malucha, gdy ma koszmary lub budzi się w nocy, aby się przytulić.

Wady spania razem z dzieckiem

Podstawową wadą co-sleepingu jest ochłodzenie relacji między rodzicami. Jeśli śpią oni we trójkę i nie robią tego codziennie, co-sleeping nie musi osłabić ich uczucia. Jeśli natomiast mama śpi sama z dzieckiem, a tata wędruje na kanapę, nie trzeba długo czekać na pojawienie się problemów w związku.

Wspólna sypialnia przestaje się rodzicom kojarzyć z miejscem intymnych igraszek, a staje się pokojem takim samym jak wszystkie pozostałe. Może to znacznie osłabić częstotliwość ich współżycia i negatywnie wpłynąć na ich relacje.

Jako kolejna wada co-sleepingu wskazywana jest możliwość... przygniecenia dziecka swoim ciężarem. Co prawda, zdarza się to niezwykle rzadko, ale osoby otyłe czy chore powinny poważnie rozważyć, czy co-sleeping nie naraża ich malucha na niebezpieczeństwo.

Czytaj również: Niemowlę nie śpi, wybudza się, zasypia tylko na rękach? Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz.1

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?