Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

2021-09-08 13:28
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak uśpić dziecko w łóżeczku?

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku i oduczyć je od bujania przed snem? Co robić, gdy dziecko nie chce spać samo i jak odzwyczaić je od spania z rodzicami? 

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Wydawałoby się, że to nic trudnego, a tymczasem wielu rodzicom spędza to sen z powiek. Niewiele niemowląt zasypia samodzielnie. Jedne muszą czuć bliskość mamy i najchętniej śpią w łóżku z rodzicami. Inne lubią być kołysane do snu. Jak uśpić dziecko w łóżeczku i czy jest to w ogóle możliwe?

Spis treści

 1. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?
 2. Co robić, gdy dziecko nie chce spać w łóżeczku?
 3. Tego nie rób
 4. Jak uśpić dziecko w łóżeczku? Metody
 5. Tego nie rób: usypianie dziecka metodą Ferbera 3-5-7
 6. Co robić, żeby nie mieć problemu z wieczornym usypianiem?
 7. Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?
 8. Jak oduczyć dziecko bujania przed snem?
 9. Jak nauczyć dziecko zasypiać w łóżeczku - błędy

Nie ulega wątpliwości, że spanie z dzieckiem ma szereg zalet. Jedną z nich jest m.in. to, że pogłębia więź między dzieckiem a rodzicem. Między innymi dlatego wielu specjalistów zaleca, by dzieci jak najpóźniej wyprowadzały się z sypialni rodziców.

Jeśli jednak czujesz, że tak będzie dla was lepiej, zobacz jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku. Chodzi rzecz jasna nie tylko o samo spanie, lecz także zasypianie w nim.

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Metody są różne, ale ważna jest jedna rzecz: konsekwencja. Bez niej nie osiągniemy efektu. Początkowe próby nauki samodzielnego zasypiania budzą w dzieciach lęk. Niemowlę przyzwyczajone do usypiania z mamą albo w wózku, nie rozumie dlaczego nagle odkładamy je do łóżeczka i wymagamy, żeby tam usnęło. Jest rozkojarzone, wybite ze swojego rytmu, nie czuje się bezpiecznie. Nastawmy się więc na to, że nauka usypiania w łóżeczku nie będzie prosta.

Co robić, gdy dziecko nie chce spać w łóżeczku?

Dzieci płaczą, domagają się, by wziąć je na ręce. Część mam ulega tym płaczom i dziecko dalej śpi albo z rodzicami, albo w wózku. Pamiętaj, że to naturalne, że maluszek potrzebuje bliskości, z tego powodu słynny trening snu jest nie tyle metodą usypiania, ile uczenia dziecko bezradności. Tego, że płaczem nic nie zdziała, więc płakać nie warto.

Czy to znaczy, że kiedy zaczyna zasypiać bez płaczu, ten sen będzie dla niego relaksujący, a moment zasypiania pozbawiony stresu? Niestety, nie. Wielu rodzicom wydaje się, że ta metoda - choć koszmarnie trudna na początku - przynosi efekty. Tyle tylko, że wyrządzi dziecku więcej szkody, niż przypuszczasz.

Polecamy: Rytuały, które pomogą dziecku zasnąć

Tego nie rób

 • Naukę samodzielnego zasypiania w łóżeczku rozpocznij w dniu, w którym dziecko nie miało zbyt wielu wrażeń (np. nie było u was gości, nie wyjeżdżaliście nigdzie, nie mieliście szczepienia). Zmiana sposobu zasypiania wywoła w niemowlęciu lęk, nie dokładajmy mu więc dodatkowego stresu.
 • Nie uczmy również dziecka zasypiania w łóżeczku, gdy w jego życiu zaszły duże zmiany, np. po powrocie mamy do pracy albo zmianie miejsca zamieszkania.
 • Nie róbmy tego w trakcie kolek, infekcji czy bolesnego ząbkowania.

Jak uśpić dziecko w łóżeczku? Metody

Żeby nauczyć dziecko spania w łóżeczku, połóż je, gdy nie jest bardzo zmęczone. Daj mu przytulankę, ulubioną pieluszkę lub kocyk. Pogłaszcz je po główce albo potrzymaj za rączkę. Następnie odsuń się od łóżeczka, ale nie wychodź z pokoju. Maluch zacznie płakać, jeśli potrafi już się podnosić, zapewne stanie w łóżeczku.

Podejdź do niego, uspokój je, mów do niego łagodnie i ponownie połóż. Odsuń się od łóżeczka, usiądź na krześle lub w fotelu. Zobacz, jak zareaguje. Jeśli dość szybko wyciszy się, być może już wkrótce zacznie zasypiać samo.

Ale uwaga: jeśli dziecko płacze i ewidentnie nie potrafi wyciszyć się bez twojego przytulenia, wzięcia na ręce etc. to znaczy, że nie jest gotowe na to, by już zasypiać w łóżeczku.

Oczywiście: wiele mam powie, że z każdym dniem będzie coraz lepiej, że po tygodniu odkładania go kilkadziesiąt razy w końcu "zrozumie", że ma spać. Nie tędy droga. Trening snu i inne podobnie drastyczne metody to najgorszy sposób usypiania maluszka. taki "rytuał" nigdy nie będzie mu się dobrze kojarzył, a poziom stresu niemowlęcia może mu wyrządzić prawdziwą krzywdę.

Tego nie rób: usypianie dziecka metodą Ferbera 3-5-7

U mnie metoda kontrolowanego płaczu się sprawdziła, ale wymagała ode mnie dużej stanowczości i konsekwencji. Dodam, że płakałam razem z córeczką i że miałam chwile załamania. Ale się udało, także dzięki pomocy mojego męża, który stanął za mną murem w mojej walce o normalny sen - mój i dziecka - napisała jedna z mam na naszym forum.

Usypianie niemowlaka metodą Ferbera jest w internecie bardzo popularne. Jest to metoda kontrowersyjna, opisywana jako ta, która "wymaga dużej siły psychicznej od rodzica". Polega na odłożeniu dziecka do łóżeczka i wyjściu z pokoju. Rodzic nie powinien do niego wchodzić przez kolejne 3 minuty, nawet gdy niemowlę bardzo płacze. Po 3 minutach mama lub tata uspokajają maluszka, układają znów do snu - i ponownie wychodzą. Tym razem jednak na 5 minut, następnie na 7. Dzieci dość szybko akceptują nową sytuację, wcześniej jednak rozpaczliwie płaczą. Nie polecamy pozostawiania dziecka samego z płaczem, bo maluch może stracić do nas zaufanie.

Dobrze wiedzieć

Co robić, żeby nie mieć problemu z wieczornym usypianiem?

 • Stosuj stały rytm dnia - wszystkie czynności wieczorem wykonuj w tej samej kolejności. Dziecko szybko się nauczy, że po kolacji, kąpieli, czytaniu bajki jest czas na sen
 • Kładź dziecko spać zawsze o tej samej porze
 • Nie pobudzaj dziecka po południu - zamiast włączania głośnych zabawek czy piosenek, poczytaj maluchowi książeczki
 • Wietrz pokój dziecka i nawilżaj powietrze w sezonie grzewczym
 • Nie zapalaj światła w sypialni

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Moja córeczka na szczęście szybko przestawiła się na spanie w swoim łóżeczku. Na początku chciała zasypiać ze mną i z mężem. Bałam się, że się zbytnio przyzwyczai, więc zaczęłam stopniowo kłaść ją w jej pokoiku i w końcu sama zasypiała... Trzeba próbować i się nie poddawać, na pewno coś podziała - wielu rodziców panicznie boi się tego, że dziecko już zawsze będzie chciało spać z rodzicami. Uspokajamy: gdy będzie na to gotowe, ochoczo wyprowadzi się do własnego pokoju.

Niemowlęta chętnie śpią z rodzicami, bo chcą czuć ich bliskość. To je uspokaja, zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy rodzice lubią spać z dziećmi, bo w ten sposób wynagradzają sobie i im to, że nie poświęcają im w dzień dostatecznie dużo czasu. Jeśli oboje akceptujecie taką sytuację, to wszystko jest w porządku.

Polecamy: Szumiące zabawki - ranking i działanie

Jak oduczyć dziecko bujania przed snem?

Niektóre dzieci potrafią zasnąć tylko wtedy, gdy są kołysane do snu. Usypiają na rękach albo w wózku. Czasem jest to "spadek" po okresie kolek, kiedy rodzice chwytali się wszystkich metod, by uspokoić płaczące niemowlę. Trudno odzwyczaić dziecko od takiego sposobu zasypiania, ale przychodzi czas, kiedy po prostu trzeba to zrobić. Usypianie na rękach obciąża kręgosłup mamy, a usypianie w wózku ogranicza dziecku swobodę podczas snu. Nie jest też dobre dla jego kręgosłupa. 

Żeby oduczyć dziecko bujania na rękach przed snem, warto do nóg łóżeczka przymocować bieguny, jak w kołysce.

Polecamy
 Senna Chmurka Usypiacz

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Urocza Senna Chmurka od Fisher-Price® pomoże uspokajać i utulać Twoje dziecko do snu już od pierwszych miesięcy życia. Znajdź kombinację, którą pokocha Twoje maleństwo! Możesz dopasować muzykę, odgłosy natury, głośność, a także kolor światła, by stworzyć przytulną atmosferę zapewniającą spokojny sen. A gdy maluch podrośnie, uspokajacz można zamienić w ulubioną przenośną zabawkę!

 • pomoc w wypracowaniu i utrzymaniu rytuału zasypiania,
 • możliwość dopasowania muzyki, głośności i koloru światła,
 • stymulacja zmysłów dotyku, wzroku i słuchu,
 • można łatwo przyczepić do większości łóżeczek.

Jak nauczyć dziecko zasypiać w łóżeczku - błędy

Nie odzwyczajaj dziecka od bujania przed snem, kiedy jesteś zdenerwowana, zmęczona i chcesz szybko położyć się spać. Niemowlę wyczuje twoje emocje i będzie miało jeszcze większy problem z zaśnięciem. Zrób to wtedy, kiedy masz dużo czasu i nie będziesz przenosić na malucha swoich emocji. Twój spokój i opanowanie są dla niego bardzo poważne, bo pokazują mu, że nowa sytuacja mu nie zagraża.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza