Czego nie mówić młodej mamie? Przeczytaj zanim popełnisz ten błąd...

2021-12-10 9:34

Powinnaś karmić piersią.... Płaczesz? Masz zdrowe dziecko, powinna się cieszyć... Moje dziecko w tym wieku spało całą noc... To banały, które po pierwsze: nie wnoszą niczego w życie młodej, zmęczonej i niedoświadczonej mamy, a po drugie: mogą ją tylko dodatkowo zdenerwować. Czego jeszcze nie mówić młodej mamie i dlaczego?

Czego nie mówić młodej mamie?
Autor: Getty images Przeczytaj zanim popełnisz ten błąd...

Spis treści

  1. Jak rozmawiać ze świeżo upieczoną mamą?
  2. Czego nie mówić młodej mamie?

Narodziny dziecka to bez wątpienia piękne wydarzenie, które zdaje się otwierać festiwal dobrych rad dla młodej mamy. Ale podczas niego nie brakuje również słów i komentarzy, które wspierające okazują się być tylko w teorii. Czego nie mówić młodej mamie i dlaczego? Zapytaliśmy o to psychologa Marlenę Bronhard-Puchałę.

Jak rozmawiać ze świeżo upieczoną mamą?

W momencie, w którym kobieta zostaje mamą jej życie diametralnie się zmienia, a ona sama staje się inną osobą. Szalejąca w kobiecym organizmie burza hormonów, która jeszcze nie uspokoiła się po niedawnym porodzie może sprawić, że nawet dobra rada i cenna wskazówka mogą zostać odebrane przez młodą mamę zupełnie odwrotnie.

Jak zatem rozmawiać z młodą mamą, by nie sprawić jej przykrości, nie wzbudzać poczucia winy i nie sprawiać, by czuła się jeszcze gorzej? Przede wszystkim z empatią i zrozumieniem, bez przechwałek i moralizatorstwa.

Warto mieć na uwadze, że mama ma swój instynkt, który niemal zawsze podsuwa jej dobre rozwiązania. A jeżeli już koniecznie chcemy dać młodej mamie jakąś radę, niech to będzie rada konstruktywna, która rzeczywiście może coś wnieść w jej życie.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, by faktycznie była to rada, a nie narzucanie własnej woli. Warto tez pamiętać o tym, że znacznie lepszym wsparciem niż wytykanie błędów i macierzyńskich potknięć, będzie odciążenie młodej mamy w obowiązkach.

Czego nie mówić młodej mamie?

Rady psychologa znajdziesz w galerii poniżej

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Psycholog dziecięcy i pedagog. W przestrzeni internetowej dzieli się wiedzą, opowiada o rozwoju dziecka, pomaga zrozumieć umysł młodego człowieka i wspiera w budowaniu empatycznych relacji. Autorka strony internetowej www.psychologove.pl, artykułów i e-booków dla rodziców. 

Doświadczenia zawodowe w pracy z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami zdobywała na praktykach, stażach, a przede wszystkim etatach psychologa i wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domu dziecka, w gabinecie integracji sensorycznej, a od kilku lat również podczas prywatnej praktyki.

Prywatnie mama dwóch córek, uwielbiająca sprawdzać jak teorie z psychologicznych podręczników sprawdzają się w rodzicielskiej codzienności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza