Martwisz się, że za mało czasu poświęcasz dziecku? Godzinę przed snem spróbuj tego

2023-03-30 15:46

Wielu rodziców martwi się, że nie poświęca swoim dzieciom dostatecznej ilości czasu. Zamiast wpędzać się w wyrzuty sumienia, warto efektywnie wykorzystać ten czas, który mamy — choćby to miała być tylko godzina przed snem.

W co się bawić z dzieckiem przed snem?
Autor: Getty Images Godzinę przed snem wykorzystaj na wyciszające aktywności.

Czasami wieczór to jedyny moment w ciągu dnia, kiedy możemy poświęcić się swoim dzieciom. Warto wykorzystać ten czas w myśl zasady, że lepiej efektywnie z maluchem spędzić kilkadziesiąt minut niż kilka godzin, kiedy każde z nas będzie zajmowało się swoimi sprawami. Co zrobić z dzieckiem, jeśli dysponujemy tylko godziną wolnego czasu przed kolacją i położeniem malucha spać?

5 rzeczy, które możesz zrobić z dzieckiem przed snem

Wbrew pozorom, godzina wspólnej zabawy to bardzo dużo. W tym czasie można przeczytać kilka książeczek, wykonać pracę plastyczną, ugotować wspólnie posiłek i zrobić wiele innych rzeczy, które pozwolą zbudować bliskość z dzieckiem i pokażą mu, że rodzic je kocha. Na jakie aktywności warto postawić przed snem?

1. Czytanie książeczek

Każdy rodzic powinien codziennie czytać swojemu dziecku. Czytanie książeczek nie tylko rozwija zasób słownictwa i niesie wiedzę o świecie, ale również skłania je do myślenia i otwiera na nowe obszary.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychology Today", czytanie w nocy może „poprawić funkcjonowanie mózgu dziecka, zdolności obrazowania umysłowego, wyobraźnię, teorię umysłu (ToM) i sprawić, że dziecko będzie bardziej empatyczne”.

Jeśli po całym dniu pracy nie masz już siły na kreatywną zabawę z dzieckiem, nie włączaj mu bajki, ale przeczytaj książeczkę. Twój maluch ci za to podziękuje.

2. Rysowanki na kanapie

Gdy po ciężkim dniu marzysz tylko o tym, by wyciągnąć się na kanapie, zrób to razem z dzieckiem. Weźcie kredki, kartki i porysujcie razem pod kocem. W czasie rysowania możecie opowiadać sobie różne śmieszne historie lub słuchać słuchowiska. Dziecko poczuje się kochane, gdy będzie mogło przytulić się do rodzica i wspólnie z nim coś zrobić.

3. Opowiadanie sobie, jak minął dzień

Przytulanie się i opowiadanie sobie, jak minął wam dzień, może pomóc zbudować więź z dzieckiem. Rodzice często dopytują pociechy, co robiły danego dnia, czy dobrze się bawiły w przedszkolu i w szkole, i czy mają przyjemne wspomnienia. Rzadko kiedy ta relacja się odwraca. Pozwól dziecku wypytać cię, co robiłeś przez cały dzień lub sam opowiedz, co wydarzyło się w pracy. Maluch poczuje, że mu ufasz i zobaczy, że traktujesz go jak równego sobie.

4. Zróbcie sobie delikatną przekąskę

Koktajl warzywno-owocowy, kisiel, budyń jaglany, a może kubek gorącego kakao? Ciepła przekąska zjedzona w domowym zaciszu nie tylko zaspokoi głód, ale pozwoli pozbyć się stresu i nadmiaru napięć. To też świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, nauka oswajania nowych smaków i sposób na zbudowanie więzi z dzieckiem.

5. Poćwiczcie razem jogę

Delikatne ćwiczenia rozciągające mogą pomóc wam się wyciszyć i odprężyć po dniu pełnym wrażeń. To także świetny sposób, by przygotować dziecko do snu i zredukować stres. Jeśli marzysz o tym, by się pogimnastykować, zaproś do uprawiania jogi dziecko. Najprawdopodobniej z wielką chęcią zacznie ćwiczyć razem z Tobą!

Czytaj również: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 pomysłów na kreatywne zabawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza