Czytanie dzieciom: dlaczego warto to robić już w ciąży?

2022-01-17 8:35

O zaletach czytania mówi się bardzo wiele, jednak najczęściej w odniesieniu do dzieci, które już się urodziły. Okazuje się jednak, że czytanie dzieciom warto zacząć jeszcze wcześniej - już w okresie prenatalnym. Przeczytajcie, jakie dobrodziejstwa niesie za sobą takie rozwiązanie!

czytanie dziecku
Autor: Getty Images Dlaczego warto czytać dziecku już będąc w ciąży?

Już 20-minutowa codzienna lektura pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Gdy mama lub tata czytają swojej pociesze bajki, łatwiej uczy się ona języka, a czynność ta wpływa również na wzmocnienie jej poczucia bezpieczeństwa i więzi z rodzicem. Wspólne czytanie na maminych kolanach staje się ulubionym punktem dnia każdego dziecka.

Warto jednak pamiętać, że najlepszy start zapewnimy najmłodszym, zaczynając czytanie dzieciom już w czasie, gdy znajdują się w łonie mamy. Lekturę warto kontynuować już po porodzie - pomoga ona najmłodszym lepiej radzić sobie z emocjami.

Spis treści

  1. Czytanie dzieciom: pamięć prenatalna
  2. Czytanie dzieciom: nauka języka
  3. Czytanie dzieciom: jak i co czytać?
  4. Czytanie dzieciom: czy na bajki może być za późno?
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Dowiedz się: Czytanie globalne - na czym polega i jakie korzyści niesie dla dziecka?

Czytanie dzieciom: pamięć prenatalna

Dlaczego warto praktykować czytanie dzieciom jeszcze w czasie, gdy znajdują się w maminym brzuchu? Już od czwartego miesiąca życia płodowego odbiera się dźwięki z otoczenia, natomiast w trzecim trymestrze ciąży zmysł słuchu jest już bardzo dobrze rozwinięty. Dziecko co prawda nie rozumie słów, ale rozpoznaje głos rodzica i potrafi odczytywać towarzyszące mu emocje. I choć początkowo takie czytanie dzieciom jeszcze nienarodzonym może wydawać się dość niecodzienne, rodzic szybko się do tego przyzwyczai.

- Czytając mu bajki siłą rzeczy zmieniamy głos na spokojniejszy i cieplejszy, bo to, co mówimy, adresujemy do żywej istoty, którą kochamy. A dziecko to czuje i nawiązuje pierwszą bliską więź z dorosłym bez względu na to, czy osobą czytającą jest mama czy tata - mówi Magdalena Kielbratowska, psycholog dziecięcy.

Dziecko, już po narodzinach, rozpozna głos rodzica i będzie czuć się bezpiecznie. Niemowlę, które już w życiu płodowym słuchało konkretnych bajek, już po narodzinach będzie preferowało właśnie te, które "zna" już z pobytu w brzuchu mamy. Wszystko dzięki pamięci prenatalnej, pozwalającej również na zapamiętanie kołysanek i piosenek. Pamiętajmy o tych "uspokajaczach" - już po narodzinach dziecko łatwiej zaśnie przy lekturze czy kołysance.

Czytanie dzieciom: nauka języka

Gdy niemowlę jest już na świecie i rozróżnia głosy rodziców, pojedyncze frazy i rytm słyszanych w brzuchu bajek, pierwszy krok w nauce czytania dzieciom mamy za sobą.

- Oswajanie z czytaniem możemy zacząć od rymowanek, a potem zamienić je na przykład na bajki okolicznościowe. Takich bajek jest mnóstwo, na każdą okazję i porę roku ­- mówi Alicja Szmigiel, ekspertka artykułów dziecięcych Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce.

Od tego, ile dziecko będzie słyszeć słów, zależy jego rozwój językowy. Najpierw uczy się rozumieć mowę i w sposób bierny przyswaja słowa. 

- Wynika to z kolejności dojrzewania ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozwój mowy biernej i czynnej. Czytanie jednak nie tylko wzbogaca zasoby językowe. Rozwija też ciekawość, wyobraźnię dziecka i stabilizuje emocjonalnie - wyjaśnia Magdalena Kielbratowska.

Im więcej dziecko będzie znać słów, tym lepsza będzie jego komunikacja w przyszłości i łatwość w porozumiewaniu się językiem.

Przeczytaj też: Książki dla dzieci - czytanie wpływa na psychikę dziecka

Czytanie dzieciom: jak i co czytać?

Niemowlę uwielbia przebywać na rękach rodziców, być zabawiane i lubi, gdy się do niego mówi. Nie znaczy to jednak, że będzie słuchało ze skupioną uwagą. Musimy się przygotować na wiercenie, gryzienie książki, samodzielne przewracanie kartek czy "czytanie" książeczki od końca. Wszystkie te zachowania są prawidłowe, w ten sposób dziecko uczy się przebywania z książką i robi to wszystkimi zmysłami.

Dlatego warto sięgać po książeczki, które mają grube i sztywne okładki, wydają dźwięki lub mają różne faktury. Książki rosną razem z dzieckiem, więc na każdym etapie można wybrać odpowiednią. Im dziecko starsze, tym więcej powinno być w książce tekstu. Na początkowym etapie wystarczą pojedyncze słowa, krótkie rymowanki i kolorowe ilustracje – wyjaśnia Alicja Szmigiel.

Czytanie dzieciom stymuluje rozwój ich mózgu, więc nawet gdy ono początkowo tego nie lubi, warto dalej próbować. Uważne obserwowanie niemowlęcia podczas czytania dostarczy nam informacji, co je bawi. Jeśli już wiemy czy są to rymowanki, czy raczej obrazki, możemy dobrać odpowiednie książeczki. Pozwólmy też oswoić się dziecku z nową sytuacją i nie rezygnujmy z czytania. Nawyk obcowania z książką umacnia czytanie przed snem.

Sprawdź: Dlaczego warto czytać dzieciom - czytanie książek to inwestycja

Czytanie dzieciom: czy na bajki może być za późno?

Najlepszy czas na oswajanie z książkami to pierwsze dwa lata. Zaniechanie zabawy i czytania dzieciom w tym okresie nie oznacza jednak, że dziecko w przyszłości nie będzie lubiło czytać.

– Jak w całym wychowywaniu, najważniejszy jest przykład rodziców. Jeśli nie mieliśmy czasu na czytanie niemowlęciu, ale lubimy książki i w późniejszym okresie dziecko będzie widzieć, że często czytamy, jest duża szansa na to, że samo nabierze chęci do zaprzyjaźnienia się z książkami – mówi Kielbratowska.

Dowiedz się: Etapy rozwoju mowy u niemowlaka