Nadopiekuńcza mama: sprawdź, czy nią jesteś [7 oznak]

2021-11-24 12:58

Nadopiekuńcza mama jest skoncentrowana na dziecku, roztacza nad nim nadmierną opiekę, nie pozwala na popełnianie błędów. Nadopiekuńczość to błąd wychowawczy, który negatywnie wpływa na rozwój dziecka i jego przyszłe życie. Zastanów się zatem, czy nie jesteś nadopiekuńczą mamą...

mama i syn
Autor: Getty Images Czy jesteś nadopiekuńczą matką?

Spis treści

  1. Nadopiekuńcza mama czyli jaka?
  2. Nadopiekuńcza matka - zobacz 7 symptomów nadopiekuńczości w GALERII PONIŻEJ

Jeśli zauważasz u siebie symptomy nadopiekuńczości, jak najszybciej zmień zachowania, które zaburzają rozwój dziecka. Nadopiekuńcza mama chce dobrze, ale nieświadomie krzywdzi swoje dziecko. Macierzyństwo to wychowanie dziecka i rozsądna opieka nad nim, a nie kontrola.

M jak mama - Jak przetrwać okres dojrzewania dziecka?

Nadopiekuńcza mama czyli jaka?

Nadopiekuńczość jest z pozoru łagodną formą krzywdzenia dziecka, ale ma bardzo destrukcyjny wpływ na jego życie. Nadopiekuńcza mama chce chronić dziecko przed wszelkimi niepowodzeniami, uważa, że nie poradzi sobie ono z porażką, smutkiem, niepowodzeniem. Uniemożliwia mu popełnianie błędów i potknięć, tym samym nie pozwalając na wyciąganie z nich wniosków.

Nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziecko jest odrębną jednostką, ma swoje własne życie, zainteresowania, cele, a kiedyś odejdzie. Efektem takiego wychowania jest dziecko, które boi się samodzielności, nie wierzy w siebie, nie wie, co lubi i czego chce, ma poczucie bezradności, czuje się gorsze od rówieśników lub przeciwnie – lepsze.

Dowiedz się: Naukowcy alarmują - kobietom, które chcą być idealnymi mamami częściej grozi depresja

Nadopiekuńczość dotyczy matek dzieci w każdym wieku, a często nie kończy się na osiągnięciu przez dziecko dojrzałości. Nadopiekuńcze mamy, przyzwyczajone do ciągłej opieki i kontroli, próbują nadmiernie ingerować w życie już dorosłych dzieci. Powoduje to problemy w życiu dziecka, które nierzadko wymagają długotrwałej i trudnej terapii psychologicznej.

Nadopiekuńcza matka - zobacz 7 symptomów nadopiekuńczości w GALERII PONIŻEJ

Jaką będziesz mamą?

Pytanie 1 z 16
Wolny czas lubisz spędzać: