Ciąża – dobry czas na naukę. Inwestuj w siebie

2019-04-16 10:16

Ciąża to dobry czas na naukę i poszerzenie swojej wiedzy, a kursy dla kobiet w ciąży to coś, czemu zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej. Zwłaszcza, że zanim na świecie pojawi się maluch, warto zrobić jeszcze coś wyłącznie dla siebie: nauczyć się języka, zainwestować w nowe umiejętności. Oto przegląd możliwości.  

ciężarna kursy
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Wzbogać życiorys
 2. Znajdź nową pasję
 3. Poszukaj kursu blisko domu
 4. Zwolnienie elektroniczne w ciąży - co powinnaś o nim wiedzieć? WIDEO
 5. Wypróbuj szkolenia online
 6. Sprawdź, ile to kosztuje? 
 7. Szukaj kursów z certyfikatem

Ciąża to dobry czas na naukę, zwłaszcza, jeśli jej część trzeba spędzić na zwolnieniu lekarskim lub ograniczyć tempo życia i zmniejszyć ilość służbowych obowiązków. Czasu, którego dotąd było za mało, nagle robi się aż za wiele – i nie zawsze wiadomo, jak go zapełnić.

Początkowo zapewne perspektywa spędzania dni na kanapie z książką w ręku, odpoczywania, słuchania muzyki wyda ci się bardzo atrakcyjna. Ale po tygodniu, dwóch, gdy już nadrobisz zaległości w oglądaniu dobrych filmów i przeczytasz kilka nowych książek, w taką codzienną rutynę wkradnie się nuda, a czas zacznie się dłużyć.

Jeśli nie musisz leżeć, warto wtedy ruszyć się z kanapy i zainwestować w swój rozwój. Zrób to właśnie teraz, bo gdy na świecie pojawi się dziecko, nie będziesz miała do tego zbyt wielu okazji, a przynajmniej nie od razu. A możliwości jest naprawdę dużo.

Oto one:

 1. Wzbogać życiorys
 2. Znajdź nową pasję
 3. Poszukaj kursu blisko domu
 4. Wypróbuj szkolenia online
 5. Sprawdź, ile to kosztuje?
 6. Szukaj kursów z certyfikatem

Wzbogać życiorys

W trakcie ciąży możesz popracować nad swoim CV, inwestując w kursy, dzięki którym po powrocie do pracy twoja kariera nabierze tempa, a być może też otworzą się przed tobą zupełnie nowe perspektywy zawodowe. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza, jeśli twoja dotychczasowa praca nie sprawia ci satysfakcji, jej dalsze wykonywanie po powrocie z urlopu macierzyńskiego będzie niemożliwe z powodu stawianych pracownikom wymagań, lub też sądzisz, że w twojej firmie może nie być już dla ciebie miejsca.

Wówczas kurs doskonalący znajomość języka obcego lub dający ci nowe umiejętności może stać się wybawieniem i pomóc ci łatwo znieść niekorzystną decyzję przełożonego.

Czytaj: Czego się boi kobieta w ciąży?

Znajdź nową pasję

Wolny czas można też przeznaczyć na powrót do dawnej pasji, rozwijanie obecnych zainteresowań, albo na zupełnie nowe hobby - coś, co da ci satysfakcję i pozwoli zapomnieć o nudnej codzienności.

Może od zawsze chciałaś nauczyć się egzotycznego języka, zacząć tworzyć aplikacje i proste gry na smartfona, robić cudne zdjęcia przyrody, grać na gitarze, szydełkować, szyć, malować, składać origami, malować piękne portrety, tworzyć figurki z czekolady, albo po prostu gotować? Wybierz coś dla siebie i działaj! Kto wie, może w przyszłości ta pasja stanie się również jednym ze źródeł dochodów?

Czytaj również:

URLOP WYCHOWAWCZY. Jak wykorzystać ten czas na ROZWÓJ OSOBISTY?

Jak rozpocząć działalność na urlopie macierzyńskim?

Poszukaj kursu blisko domu

Najłatwiej mają te przyszłe mamy, które nie muszą leżeć i mieszkają w dużym mieście. Warto wtedy poszukać kursu gdzieś blisko domu, zwłaszcza, jeśli chcesz zdobyć przede wszystkim umiejętności praktyczne. Ciekawe zajęcia często oferują lokalne domy kultury oraz działające w wieku miastach firmy szkoleniowe, a niekiedy też osoby prywatne.

Czytaj:

Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Ciąża - dobry czas na naukę

Warto popytać w szkołach (w wielu placówkach, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, popołudniami odbywają się zajęcia dla młodzieży i dorosłych). Sporo propozycji można znaleźć również na portalach społecznościowych, przede wszystkim na profilach grup lokalnych - nawet jeśli nie znajdziesz żadnego ogłoszenia, warto zapytać, czy ktoś w okolicy przypadkiem nie prowadzi kursu na temat, który cię interesuje.

Zwolnienie elektroniczne w ciąży - co powinnaś o nim wiedzieć? WIDEO

Wypróbuj szkolenia online

Znacznie więcej możliwości dają kursy przez internet – można z nich korzystać bez wychodzenia z domu i dokładnie w takich godzinach, które nam pasują. W dodatku ich oferta jest dużo bogatsza, bo przez internet można uczyć się praktycznie wszystkiego. Kursy oferują zarówno niewielkie, wyspecjalizowane firmy, jak i potentaci, którzy w ofercie mają kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset różnych propozycji.

Czytaj: Podnoś swoje kompetencje

Zanim którąś wybierzesz, dokładnie przyjrzyj się ofercie - dobry kurs online jest zwykle połączeniem teorii z praktyką, dlatego powinien składać się z dwóch powiązanych ze sobą części: teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej zyskasz wiedzę dotyczącą danego zagadnienia – może być ona przekazana zarówno w postaci materiałów do przeczytania, jak i pliku dźwiękowego czy nagranego uprzednio filmu (nie jest to natomiast wideokonferencja, ani wykład transmitowany przez internet, a z osobą prowadzącą kurs nie łączymy się w czasie rzeczywistym).

Kolejny etap to ćwiczenia praktyczne, które trzeba będzie wykonać - np. na komputerze (w programie, do którego dostęp dostaniesz w trakcie rejestracji na kurs), albo też w inny, dopasowany do specyfiki kursu sposób wypróbować teorię w praktyce.  Warto wiedzieć, że w zależności od tematyki kursu różna bywa także formuła, w jakiej takie szkolenie jest prowadzone.

Czytaj również:

Komputer i telefon a ciąża. Jak bezpieczne z nich korzystać?

Czy to w ciąży bezpieczne?

Niektóre kursy online dostępne są na odrębnych stronach internetowych, a dostęp do kolejnej lekcji dostajemy dopiero po zrealizowaniu poprzedniej i przesłaniu do osoby prowadzącej kurs pliku z ćwiczeniami. Inne dostarczane są w formie wiadomości email, zgodnie z planem kursu. Bywa też tak, że obie te formy występują jednocześnie: co jakiś czas dostajemy email z informacją, że na platformie szkoleniowej czeka kolejna porcja wiadomości do przyswojenia.

Sprawdź, ile to kosztuje? 

Pozostaje jeszcze zadać sobie pytanie: ile trzeba za to zapłacić? Wbrew pozorom – nie zawsze tak dużo, jak początkowo się wydaje. Niektóre kursy oferowane są zupełnie za darmo – to przede wszystkim te, które dofinansowuje Unia Europejska lub rozmaite fundacje. Nic nie zapłacisz również korzystając z darmowych tutoriali na blogach, serwisach społecznościowych lub oglądając filmy instruktażowe (np. jak wyhaftować serwetkę, uszyć poduszkę, prosty kocyk czy jak obrobić zdjęcia w popularnych programach graficznych) zamieszczane na wielu stronach internetowych.

Sporo kursów to wydatek niespełna 100 złotych – tyle zapłacimy np. za szkolenia hobbystyczne, na których można nauczyć się układania kwiatów, robienia zdjęć dzieci czy nauka decoupage. Droższe są kursy zawodowe i językowe – np. szkolenia z zakresu odnowy biologicznej i masażu, kurs przygotowujący do pracy w dziale kadr i płac czy kurs języka japońskiego to wydatek rzędu 600 złotych za około 200 godzin nauki online.

Czytaj również:

Fotografia dziecięca: jak zrobić sesję niemowlęcą w domu?

Szukaj kursów z certyfikatem

Zanim zapiszesz się na kurs, upewnij się, czy dostaniesz certyfikat jego ukończenia, potwierdzający nabyte umiejętności. To ważne zwłaszcza w przypadku kursów, które będziesz chciała później wpisać do CV – potencjalny pracodawca może poprosić o ich okazanie. Warto więc decydować się tylko na te kursy, po których otrzymasz stosowny certyfikat, a  także zaświadczenie ukończenia wg. wzoru MEN.

Niektóre firmy w cenie kursu oferują nawet bezpłatne tłumaczenie certyfikatu na język angielski przez tłumacza przysięgłego, co  może się przydać wówczas, kiedy planujesz w przyszłości pracować za granicą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza