Nie masz ochoty na seks? Sprawdź, czy nie masz... alergii na pyłki

2022-06-22 15:19

Zaczerwieniony nos, uciążliwy katar i napady kichania to nie jedyne objawy alergii. Należy do nich dodać również... oziębłość seksualną. Jeśli cierpisz na alergię, a w ostatnim czasie najchętniej odwracasz się do męża plecami, nie doszukuj się oznak kryzysu w związku, tylko połącz fakty.

Nie masz ochoty na seks? Sprawdź, czy nie masz alergii
Autor: Getty images Nie masz ochoty na seks? Sprawdź, czy nie masz alergii

Trzeba sobie uświadomić, że alergia jest poważnym schorzeniem. Stereotypowo kojarzy się jedynie z cieknącym nosem, nieustannym katarem, zajętymi zatokami i brakiem ochoty na jakąkolwiek aktywność. Wiele osób twierdzi, że objawy alergii negatywnie wpływają na ich życie seksualne. Czy to prawda, że alergia psuje seks?

Spis treści

  1. Alergia wpływa na samopoczucie
  2. Te objawy alergii wpływają na twój seks
  3. Jak poprawić życie seksualne alergików?
Jak wznieść swoje życie seksualne na wyższy poziom?

Alergia wpływa na samopoczucie

Wielu alergików w okresie pylenia czuje się fatalnie. Nie ma ochoty na wyjścia towarzyskie, rezygnuje z aktywności fizycznej, chętnie za to zamyka się w czterech ścianach. I w sobie - w czasie alergii znacząco obniża się forma psychiczna.

To może szybko doprowadzić do zaniku ochoty na spędzanie czasu z mężem bądź partnerem, a w konsekwencji do oziębłości seksualnej.

- Wiąże się to po pierwsze z samym przebiegiem choroby. Sezonowe, gwałtowne nasilenie alergii powoduje, że nasze zmysły są otępione, zapchany nos nie czuje praktycznie zapachu, a powonienie to zmysł, który ma bardzo istotny wpływ zarówno na pociąg, jak i doznania seksualne – mówi Anna Golan, warszawska seksuolog i psychoterapeuta. – Po drugie ochotę na seks mogą też osłabiać przyjmowane doraźnie leki antyhistaminowe, których skutkiem ubocznym często jest długotrwałe, dokuczliwe uczucie senności.

W Polsce wielu ludzi wciąż bagatelizuje alergię, wychodząc z założenia, że to okresowe schorzenie, które samo minie. Jeśli masz objawy alergii i stałaś się oziębła seksualnie, to zamiast męczyć siebie i partnera, lepiej udać się do lekarza.

Czytaj również: Nie masz ochoty na seks? Sprawdź, co może być tego przyczyną i działaj

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Te objawy alergii wpływają na twój seks

Kichanie, katar, przekrwienie, zmęczenie i swędzące, łzawiące oczy to objawy alergii, które mogą sprawić, że czujesz się nieseksownie. Do tego dochodzą inne objawy alergii, które skutecznie odsuwają twoje myśli od współżycia z ukochanym.

  • Zmęczenie związane z alergią. Czasami alergia powoduje brak snu, a to wpływa na układ nerwowy, który kontroluje zdolność do podniecenia seksualnego. Im bardziej jesteś zmęczona, tym mniejszą masz ochotę na seks.
  • Brak węchu. Ludzie czują pociąg do swoich partnerów dzięki feromonom, substancjom chemicznym wydzielanym przez organizm. Zatkany nos ogranicza zmysł węchu i uniemożliwia wychwytywanie feromonów, co wpływa na życie seksualne.
  • Dyskomfort spowodowany alergią. Swędzące, łzawiące oczy lub konieczność częstego przerywania aktywności seksualnej z powodu kataru może cię krępować, będziesz więc unikać zbliżeń.

Jak poprawić życie seksualne alergików?

Objawy alergii mogą obniżać libido, ale jest dobra wiadomość: możesz opanować uczulenie i znów mieć satysfakcjonujące życie seksualne.

Po pierwsze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zgłaszaj wszystkie zmiany dotyczące aktywności seksualnej związanej z alergii. Zrób też testy alergiczne, które wykażą na co jesteś uczulona. To pozwoli na skuteczne leczenie i unikanie alergenów.

Dodatkowo:

  • monitoruj stężenie pyłków
  • trzymaj zwierzęta z dala od sypialni
  • utrzymuj łóżko w czystości - regularnie pierz pościel i wymieniaj poduszki oraz kołdry

Co naprawdę wiesz o seksie? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz

Co naprawdę wiesz o seksie? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 11
Jaka jest średnia długość penisa we wzwodzie?