SEKS w związku: dlaczego seks jest ważny? 4 powody, dla których warto się regularnie kochać

2014-07-30 14:02

Seks partnerski prawdopodobnie większości z nas kojarzy się z czymś przyjemnym, odprężającym – czymś, co chciałoby się przeżywać jak najczęściej. W praktyce jednak często okazuje się, że przepracowanie i stres sprawiają, że zapominamy, jaką przyjemnością może być seks i zwyczajnie nie znajdujemy na niego czasu. Czy zmniejszenie częstotliwości współżycia może nam przynieść jakąś szkodę? Okazuje się, że może.

seks w związku
Autor: thinkstockphotos.com Zbliżenia między parterami podtrzymują nie tylko więź fizyczną, ale też bliskość emocjonalną.

Spis treści

  1. 1. Seks zbliża partnerów
  2. 2. Seks umacnia relację
  3. 3. Seks rozładowuje napięcie seksualne
  4. 4. Seks odpręża i relaksuje

Oczywiście każdy z nas ma inny poziom libido i jak dla jednej osoby codzienny seks to konieczność, tak innej współżycie raz w tygodniu bądź rzadziej w zupełności wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że ciągłe "odkładanie" seksu na inny czas, bo jesteśmy: zapracowane, zestresowane, zmęczone, nie w nastroju może negatywnie wpłynąć na więź, która łączy nas z partnerem. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto uprawiać seks.

1. Seks zbliża partnerów

Dzięki regularnemu współżyciu możemy zyskać poczucie silniejszej więzi, intymności, kontaktu z partnerem. Dotyk - zarówno ten erotyczny, jak i pozbawiony seksualnego aspektu - wytwarza poczucie bliskości i uspokaja, szczególnie, kiedy jesteśmy dotykani przez ukochaną osobę. Także wspólna nagość przyczynia się do zacieśniania więzi i wzrostu akceptacji zarówno własnego ciała, jak i ciała partnera.

2. Seks umacnia relację

Seksuolodzy zwracają uwagę na fakt, że podczas współżycia (a w szczególności w momencie orgazmu) nasza przysadka mózgowa uwalnia duże ilości oksytocyny - tzw. "hormonu przywiązania", który odpowiada między innymi także za instynkt macierzyński i więź matki z dzieckiem. Kiedy nie kochamy się z partnerem, poziom oksytocyny w naszym organizmie stopniowo spada. Wystarczy rezygnacja z seksu na dwa tygodnie, by więź i poczucie bliskości między partnerami zaczęły słabnąć! Czy tego chcemy, czy nie, neuroprzekaźniki w znacznym stopniu nami rządzą, dlatego warto zadbać o utrzymanie wysokiego poziomu oksytocyny, by nasz związek był bardziej udany.

3. Seks rozładowuje napięcie seksualne

To być może najbardziej prozaiczny, ale wcale nie mało ważny powód. Współżycie jest podstawowym sposobem na rozładowanie popędu seksualnego (innym może być masturbacja). Regularne uprawianie seksu z partnerem nie tylko więc zbliża, ale także zaspokaja nasze naturalne biologiczne potrzeby. Tylko tyle lub aż tyle.

4. Seks odpręża i relaksuje

Udany seks wzbogacony długimi pieszczotami i zwieńczony orgazmem obojga partnerów może być wspaniałym środkiem uspokajającym. Powoduje rozluźnienie wszystkich mięśni, wywołuje poczucie odprężenia, gwarantuje spokojny sen. Dlatego zamiast sięgać po leki uspokajające i nasenne, sięgnij po to, co masz na co dzień pod ręką - seks z twoim partnerem. Na pewno przyniesie to korzyści wam obojgu!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza