Pomogą przy kłopotach z pęcherzem i ciążowych dolegliwościach. Idealna dieta na "kobiece problemy"

2023-06-20 10:49

Kobiety są podatne na problemy z pęcherzem głównie ze względu na budowę anatomiczną ( krótszą niż u mężczyzn cewką moczową oraz bliskość odbytnicy). Problemom sprzyja również ciąża oraz wiek. Oto 10 produktów, które warto jeść, aby uniknąć kłopotów z pęcherzem, czyli prezentujemy dietę idealną dla kobiet.

Kobieta wysypująca na dłoń orzechy ze słoika
Autor: Getty images Pomogą przy kłopotach z pęcherzem i ciążowych dolegliwościach. Idealna dieta na "kobiece problemy"

Jeśli kiedykolwiek czułaś pieczenie w pochwie i częstą potrzebę biegania do toalety, to znaczy, że jesteś jedną z miliona kobiet, które dotknęły problemy z pęcherzem. Statystyki pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa-położnika lub internisty jest zakażenie układu moczowych (ZUM). ZUM najczęściej odtyka kobiety - bez wglądu na wiek.

Sprzyja mu bowiem nasza anatomia oraz fakt zachodzenia w ciążę. Na szczęście są sposoby na zapobieganie, a przynajmniej na minimalizowanie ryzyka problemów z pęcherzem. Jedną z nich jest prosta dieta, opierająca się na regularnym spożywanie niektórych produktów. 

Spis treści

  1. Kobieca rzecz - problemy z pęcherzem 
  2. Czym są typowe kobiece problemy z pęcherzem?
  3. Idealna dieta na kobiece problemy z pęcherzem
Zakażenie układu moczowego u niemowlaka - profilaktyka

Kobieca rzecz - problemy z pęcherzem 

Kobiety są bardziej narażone na rozwój infekcji dróg moczowych niż mężczyźni. Wszystko przez naszą anatomię. Kobieca cewka moczowa jest krótsza, łatwiej więc pokonać ją wszystkim bakteriom i drobnoustrojom (średnia długość cewki u kobiet wynosi od 2 do 5 cm, a u mężczyzn - 38 cm! Nic dziwnego, że niepożądane drobnoustroje szybko docierają do pęcherza i infekują go.

Zwłaszcza że są tuż obok, ponieważ - to kolejny damski problem - cewka położona jest blisko odbytu, który jak wiadomo, sterylny nie jest. Główną przyczyną infekcji pęcherza jest bakteria E. coli, znajdująca się w kale.

To nie wszystko: kobiety mają wrażliwsze okolice intymne - wyłożone są głównie błoną śluzową, wilgotną tkanką, cienką i bardziej podatną na urazy i podrażnienia. A te z kolei są częste, ponieważ pochwa służy nie tylko do oddawania moczu, ale i do stosunków seksualnych. Kontakt seksualny to kolejny czynnik zwiększający ryzyko infekcji dróg moczowych.

Do tego wszystkiego musimy dodać również zaburzenia hormonalne wynikające z typowo kobiecych stanów, takich jak menstruacja, ciąża czy menopauza. Wahania estrogenów typowe dla tych etapów kobiecego życia wpływają na grubość i kondycję tkanki pochwy.

Czytaj również: Zapalenie pęcherza w ciąży - mamy na to skuteczne sposoby

Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

Czym są typowe kobiece problemy z pęcherzem?

Pęcherz jest częścią układu moczowego, "workiem" w którym zbiera się mocz. Jego pojemność to około 250-500 ml, ale ma zdolność zgromadzenia nawet 1 litra moczu. Większość ludzi zaczyna odczuwać potrzebę wizyty w toalecie, gdy jest wypełniony w 25% - wówczas do mózgu wysyłany jest sygnał, że płyn napiera na zwieracze. Gdy siadasz na sedesie, mięśnie rozluźniają się, aby uwolnić mocz. 

Nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza i układu moczowego zwiastuje problemy zdrowotne, których pierwszym objawem może być częste oddawanie moczu, uczucie pieczenie czy bólu w czasie wizyt w ubikacji, infekcja czy nietrzymanie moczu. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest dbanie o kondycję pęcherza, np. przez właściwą dietę, która świetnie działa na układ moczowy.  

Idealna dieta na kobiece problemy z pęcherzem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza