Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

2020-06-09 12:50

Jesień i zima to czas, gdy przyszłe mamy częściej chorują na zapalenie pęcherza i nerek, bo narządy te nie znoszą zimna. Aby przypadłość tę jak najszybciej wyleczyć, warto stosować zioła. Przeczytaj, które z nich będą najbardziej pomocne i które będzie bezpieczne do stosowania w okresie ciąży.

Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co powoduje zapalenie pęcherza?
  2. Lecznicze nasiadówki

Zapalenie pęcherza, czyli infekcja w obrębie dróg moczowych, to choroba wyjątkowo dokuczliwa i nieprzyjemna. Jej pierwszym objawem jest lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Z czasem objawy się nasilają: twoje wizyty w toalecie stają się bardzo częste, bo czujesz parcie na mocz, ale kiedy już usiądziesz na sedesie i chcesz opróżnić pęcherz – z trudem oddajesz zaledwie kilka kropel moczu.

Do tego dochodzi pobolewanie w dole brzucha, a jeśli dojdzie do zakażenia nerki – także gorączka. Mocz może mieć kolor czerwony lub brunatny – z powodu obecności krwi. Infekcja jest najczęściej skutkiem przedostania się bakterii do dróg moczowych.

Czytaj: ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie w ciąży

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co powoduje zapalenie pęcherza?

W 90 proc. przypadków jest to bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową, bo występuje w jelicie grubym. Bakteria ta może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, a następnie do pęcherza (lub jeszcze wyżej, do nerek).

Jeżeli zakażenie jest spowodowane przez E. coli i nie ma innych czynników, to mówi się o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. I takie zakażenia można leczyć ziołami, zwłaszcza gdy utrudniony czy niemożliwy jest kontakt z lekarzem.

Niektóre zioła mają działanie moczopędne oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomagają usunąć drobnoustroje z organizmu. Poza tym pewne zioła działają rozkurczająco na mięśniówkę moczowodów, przez co dochodzi do ich rozszerzenia, a więc lepszego odpływu moczu z nerki.

Poniżej opisujemy te gatunki ziół, które są najbardziej pomocne w łagodzeniu objawów zakażenia pęcherza.

Lecznicze nasiadówki

W zapaleniu dróg moczowych bardzo pomocne są kąpiele nasiadowe, czyli siedzenie w ciepłej wodzie (w wannie lub miednicy) z dodatkiem odpowiednich ziół. Nasze babcie stosowały je często, dziś są już trochę zapomniane, ale akurat do tych infekcji są bardzo wskazane. Uwaga: temperatura wody powinna wynosić 36–38°C i trzeba w niej siedzieć ok. 20 minut.

  • Do miednicy z wodą dodaj dwie szklanki naparu z rumianku i szklankę naparu z kory dębowej. Rób nasiadówki dwa razy dziennie.
  • Wymieszaj po łyżce ziela nawłoci, krwawnika, kwiatów rumianku i liści szałwii. Zagotuj 1,5 litra wody, wsyp susz ziołowy, parz pod przykryciem przez 15 minut. Napar przelej do miednicy, dolej litr chłodnej wody. Nasiadówkę rób przez 15–20 minut.
  • Gotuj 2 garści kwiatów koniczyny w 2 litrach wody – na małym ogniu, przez 10 minut. Odcedź do miski. Gdy wywar przestygnie, usiądź w misce na 15–20 minut.