Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży

2020-06-09 12:50

Jesień i zima to czas, gdy przyszłe mamy częściej chorują na zapalenie pęcherza i nerek, bo narządy te nie znoszą zimna. Aby przypadłość tę jak najszybciej wyleczyć, warto stosować zioła. Przeczytaj, które z nich będą najbardziej pomocne i które będzie bezpieczne do stosowania w okresie ciąży.

Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co powoduje zapalenie pęcherza?
  2. Lecznicze nasiadówki

Zapalenie pęcherza, czyli infekcja w obrębie dróg moczowych, to choroba wyjątkowo dokuczliwa i nieprzyjemna. Jej pierwszym objawem jest lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Z czasem objawy się nasilają: twoje wizyty w toalecie stają się bardzo częste, bo czujesz parcie na mocz, ale kiedy już usiądziesz na sedesie i chcesz opróżnić pęcherz – z trudem oddajesz zaledwie kilka kropel moczu.

Do tego dochodzi pobolewanie w dole brzucha, a jeśli dojdzie do zakażenia nerki – także gorączka. Mocz może mieć kolor czerwony lub brunatny – z powodu obecności krwi. Infekcja jest najczęściej skutkiem przedostania się bakterii do dróg moczowych.

Czytaj: ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie w ciąży

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Co powoduje zapalenie pęcherza?

W 90 proc. przypadków jest to bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową, bo występuje w jelicie grubym. Bakteria ta może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, a następnie do pęcherza (lub jeszcze wyżej, do nerek).

Jeżeli zakażenie jest spowodowane przez E. coli i nie ma innych czynników, to mówi się o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. I takie zakażenia można leczyć ziołami, zwłaszcza gdy utrudniony czy niemożliwy jest kontakt z lekarzem.

Niektóre zioła mają działanie moczopędne oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomagają usunąć drobnoustroje z organizmu. Poza tym pewne zioła działają rozkurczająco na mięśniówkę moczowodów, przez co dochodzi do ich rozszerzenia, a więc lepszego odpływu moczu z nerki.

Poniżej opisujemy te gatunki ziół, które są najbardziej pomocne w łagodzeniu objawów zakażenia pęcherza.

Lecznicze nasiadówki

W zapaleniu dróg moczowych bardzo pomocne są kąpiele nasiadowe, czyli siedzenie w ciepłej wodzie (w wannie lub miednicy) z dodatkiem odpowiednich ziół. Nasze babcie stosowały je często, dziś są już trochę zapomniane, ale akurat do tych infekcji są bardzo wskazane. Uwaga: temperatura wody powinna wynosić 36–38°C i trzeba w niej siedzieć ok. 20 minut.

  • Do miednicy z wodą dodaj dwie szklanki naparu z rumianku i szklankę naparu z kory dębowej. Rób nasiadówki dwa razy dziennie.
  • Wymieszaj po łyżce ziela nawłoci, krwawnika, kwiatów rumianku i liści szałwii. Zagotuj 1,5 litra wody, wsyp susz ziołowy, parz pod przykryciem przez 15 minut. Napar przelej do miednicy, dolej litr chłodnej wody. Nasiadówkę rób przez 15–20 minut.
  • Gotuj 2 garści kwiatów koniczyny w 2 litrach wody – na małym ogniu, przez 10 minut. Odcedź do miski. Gdy wywar przestygnie, usiądź w misce na 15–20 minut.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza