Parcie na pęcherz przed okresem i w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-08-27 12:53

Parcie na pęcherz przed okresem i w ciąży (określane również jako parcie na mocz) jest dolegliwością, która może przytrafić się każdej kobiecie. Istnieją różne przyczyny parcia na mocz - inne problemy doprowadzają do pojawiania się tego problemu przed okresem, a jeszcze inne odpowiedzialne są za parcie na pęcherz w czasie ciąży.

Parcie na pęcherz
Autor: Getty images

Parcie na pęcherz w ciąży i przed okresem z pewnością można uznać za dość uciążliwą dolegliwość. W końcu w sytuacji, gdy odczuwa się nagłą potrzebę oddania moczu, toaleta nie zawsze jest w pobliżu. Parcie na pęcherz – szczególnie doświadczane bardzo często – może w wyjątkowy sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Problem miewa rozmaite podłoże.

Spis treści:

  1. Przyczyny parcia na pęcherz przed okresem
  2. Parcie na pęcherz przed miesiączką a zespół pęcherza nadreaktywnego
  3. Parcie na pęcherz a endometrioza pęcherza moczowego
  4. Przyczyny parcia na pęcherz w ciąży
  5. Parcie na pęcherz a infekcja układu moczowego
  6. Parcie na pęcherz - domowe sposoby

Przyczyny parcia na pęcherz przed okresem

Przed miesiączką kobiety odczuwają bardzo wiele różnych dolegliwości. Jedne pacjentki najbardziej skarżą się na drażliwość i wahania nastroju, inne odczuwają poprzedzający okres ból piersi, a u jeszcze innych zwiastunem nadchodzącej miesiączki są silne bóle głowy. Zdarza się jednak i tak, że kobieta doświadcza parcia na pęcherz przed okresem. Z czego wynika ten problem?

Najczęściej parcie na mocz przed miesiączką spowodowane jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w cyklu. W drugiej połowie cyklu – czyli po owulacji i przed miesiączką – w kobiecym organizmie krążą duże ilości progesteronu. Hormon ten wykazuje wiele różnych działań, jednym z nich jest zatrzymywanie wody w organizmie.

W okresie bezpośrednio poprzedzającym miesiączkę, stężenia wspomnianego hormonu drastycznie się jednak obniżają. Prowadzi to nie tylko do tego, że woda przestaje być zatrzymywana w organizmie – płyn, który został zgromadzony wcześniej, musi zostać po prostu wydalony. Opisany mechanizm stanowi najczęstszą, ale niejedyną przyczynę występowania parcia na pęcherz przed okresem.

Przyczyny parcia na pęcherz w ciąży

Kobietom zdarza się odczuwać parcie na mocz przed okresem, ale i w ciąży. Parcie na pęcherz w ciąży jest spotykane częściej niż parcie na mocz przed okresem. 

Typowo za pierwsze objawy ciąży uznawane są m.in. brak miesiączki czy występowanie nudności. Ale o tym, czy kobieta zaszła w ciążę, przekonywać może całkowicie inna dolegliwość, którą jest właśnie występowanie parcia na mocz.

Pojawiać się ono może bardzo wcześnie, bo już w pierwszych kilku dniach od zapłodnienia. Stan ten wywołuje progesteron - hormon, który prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, ale i stymuluje obecne w ścianach pęcherza moczowego włókna mięśniowe do obkurczania się. Efektem jest to, że ciężarna częściej odczuwa potrzebę odwiedzenia toalety.

Winne za parcie na mocz w ciąży są jednak nie tylko hormony. Z pęcherzem moczowym sąsiaduje macica. Wraz z tym, jak macica powiększa się z rozwojem dziecka, dochodzi do coraz to większego uciskania pęcherza moczowego. To zjawisko również prowadzi do tego, że przyszła mama często czuje parcie na mocz.

Parcie na pęcherz przed miesiączką a zespół pęcherza nadreaktywnego

Nie tylko wyżej opisane zmiany stężeń hormonów płciowych mogą skutkować problemem, którym jest parcie na pęcherz przed okresem. Jedną z jednostek chorobowych, które mogą sprzyjać takiej dolegliwości, jest zespół pęcherza nadreaktywnego.

Objawy tego problemu pojawiają się zarówno spontanicznie, jak i w pewnych określonych sytuacjach. Parciu na mocz, spowodowanemu zespołem pęcherza nadreaktywnego, sprzyjają:

  • stres
  • nagła zmiana temperatury otoczenia
  • silne emocje
  • miesiączka

Parcie na pęcherz a endometrioza pęcherza moczowego

Innym schorzeniem, przez które może pojawiać się parcie na mocz przed miesiączką, jest endometrioza pęcherza moczowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że endometrioza w tej lokalizacji jest niezwykle rzadka, a do tego nawet jeżeli endometrium umiejscowi się w obrębie pęcherza moczowego pacjentki, to wcale nie muszą się u niej pojawiać jakiekolwiek objawy tego problemu.

Jednak gdy to schorzenie prowadzi do dolegliwości, mogą nimi być nie tylko parcie na mocz przed miesiączką, ale i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza czy pojawianie się krwi w moczu.

Parcie na pęcherz a infekcja układu moczowego

Samo parcie na mocz – czy to w ciąży, czy przed okresem – nie musi być źródłem poważnych obaw o stan zdrowia. Zdecydowanie inaczej jest jednak wtedy, gdy poza częstym uczuciem konieczności oddania moczu kobieta odnotowuje pojawienie się u siebie  innych dolegliwości.

Niepokoić powinno chociażby zaczerwienienie okolic intymnych, występowanie w ich okolicach świądu czy pojawianie się dolegliwości bólowych w trakcie oddawania moczu. Te zjawiska mogą świadczyć m.in. o jakiejś infekcji układu moczowego.

Z lekarzem należy skonsultować się również i wtedy, gdy parciu na mocz towarzyszy pojawianie się krwi w moczu, gorączka czy silne dolegliwości podbrzusza lub brzucha.

Parcie na pęcherz - czy pomogą domowe sposoby?

Powyższe pytanie często zadają sobie ciężarne, które zmagają się z parciem na mocz. U przyszłych mam bowiem ten problem jest niejako fizjologiczny i nie wdraża się z jego powodu jakiegokolwiek leczenia. Istnieją jednak sposoby, aby choćby częściowo doprowadzić do zmniejszenia parcia na mocz w ciąży.

1. Ograniczenie spożywania płynów. Przede wszystkim przyszła mama powinna zwracać czujniejszą uwagę na to, co i w jakich ilościach pije. Ciężarna, która zmaga się z częstym parciem na mocz, powinna unikać tych napojów, które działają moczopędnie. Zwłaszcza ograniczenie spożycia kawy i herbaty może doprowadzić do tego, że problem zmniejszy swoje nasilenie.

2. Niespożywanie dużej ilości płynów przed snem. Parcie na pęcherz z pewnością zawsze jest uciążliwe, najwięcej jednak trudności wzbudza pojawianie się tego uczucia w nocy, kiedy kobieta wybudza się ze snu. W takim przypadku można podjąć się prób ograniczenia spożywania płynów w godzinach wieczornych (lub nawet już późnym popołudniem).

Tutaj jednak należy podkreślić konieczność zachowania rozwagi – zbyt duże ograniczenie spożywania płynów stwarza ryzyko odwodnienia, którego skutki – zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka – mogą być bardzo groźne.

Czytaj:

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego i jak je leczyć? Wideo

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza