Wszy na rzęsach. Jak można się zarazić i jak pozbyć się wszy?

2020-09-10 12:09

Wszy to pasożyty bytujące na człowieku głównie we włosach. Niektóre z nich występują także na innych częściach ciała, w tym np. na rzęsach. Jak można zarazić się wszami na rzęsach, a także jak się ich skutecznie pozbyć?

wszy na rzęsach
Autor: Getty images

Wesz na rzęsach to wesz łonowa, która jest biało-żółta, przez co barwą przypomina naturalne zabarwienie skóry. Trudno ją zauważyć również dlatego, że jest mniejsza niż wesz głowowa – ma ok. 2 mm.

Niestety, wszawica powoduje silny świąd oraz inne, uciążliwe objawy, dlatego, aby ją wyleczyć, konieczna jest wizyta u specjalisty. Dowiedz się, jak wygląda leczenie, a także czy wszy na rzęsach występują tylko u dorosłych, czy także u dzieci?

Spis treści:

  1. Wszy na rzęsach – skąd ten problem?
  2. Jak można zarazić się wszami?
  3. Jak skutecznie pozbyć się wszy na rzęsach? – profesjonalne preparaty
  4. Wszawica: o czym jeszcze należy pamiętać? – profilaktyka

Wszy na rzęsach – skąd ten problem?

Wszawicę zazwyczaj powodują wszy ludzkie głowowe, które pasożytują na owłosionej skórze głowy żywiciela (najczęściej za uszami i na potylicy), a także karku oraz plecach. To tutaj bytują zarówno dorosłe osobniki, jak i dojrzewają ich jaja, czyli tzw. gnidy. Należy jednak podkreślić, że mogą ją także wywołać wszy łonowe.

Te pasożyty wybierają grubsze włosy na ciele, dlatego można je spotkać na rzęsach, brwiach, zaroście, a także pod pachami oraz na klatce piersiowej. Dzięki temu, że mają doskonale wykształcone narządy chwytne, są zdolne utrzymywać się na włosach i żerować.

Wesz łonowa może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych – u pierwszych z nich najczęściej można ją spotkać tylko na rzęsach i brwiach (ze względu na brak innego owłosienia), a u drugich, na wszystkich, wymienionych wcześniej obszarach.

Wszy na rzęsach, czyli wszy łonowe, są mniej ruchliwe niż wszy głowowe, dlatego często przez wiele dni nie zmieniają miejsca. Najczęściej usadowione są u nasady rzęs, blisko powieki. Dzięki spłaszczonej budowie, utrzymują się na rzęsach mimo regularnego mrugania oczami żywiciela. Dopiero, gdy człowiek zasypia i oczy są mniej aktywne, wtedy wszy przemieszczają się m.in. w celu rozmnożenia.

Objawy bytowania wszy na rzęsach są praktycznie takie same, jak podczas pasożytowania wszy głowowej na skórze głowy. Po ukąszeniu przez wesz, miejsce to zaczyna swędzieć, co w konsekwencji może sprzyjać powstawaniu drobnych ranek i tym samym infekcji. Silny świąd może powodować powstawanie krost i przeczosów.

Dodatkowo, wszy na rzęsach mogą powodować także zapalenie powiek. Aby je wykryć, wystarczy wizyta u specjalisty, który gołym okiem dostrzeże małe, biało-żółte pasożyty oraz składane przez nie białe jaja.

Jak można zarazić się wszami?

Wszy na rzęsach bardzo łatwo się przenoszą, dlatego też wszawica jest tak powszechna. Najczęściej do zarażenia wszą łonową dochodzi poprzez korzystanie z tego samego łóżka, materaca lub pościeli oraz poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą.

Do zarażenia nią może dojść także na skutek korzystania z ubrań żywicieli bądź poprzez przebywanie w miejscach, gdzie można mieć z nimi styczność. Tym samym wszawicą można zarazić się np. w sklepie z ubraniami. Warto jednak podkreślić, że wszy, które występują na rzęsach są mniej liczne i rzadziej występujące niż ludzka wesz głowowa.

Jak skutecznie pozbyć się wszy na rzęsach? – profesjonalne preparaty

Należy zdawać sobie sprawę, że wszy na rzęsach są szczególnie trudne do usunięcia, dlatego ich leczenie wymaga wizyty u dermatologa. Niestety, wszy występujące na rzęsach to wszy łonowe, które także mogą występować w okolicy łona, co sprawia, że wizyta u lekarza jest odraczana ze względu na wstydliwość problemu. Warto jednak wiedzieć, że tylko profesjonalna terapia, pomoże pozbyć się wszawicy i skutecznie usunąć pasożyty.

Aby zlikwidować wszy na rzęsach najczęściej stosowane są specjalistyczne preparaty na receptę typu maści, spray, żele, płyny, szampony, a także tabletki. Decydując się na tego typu terapię, należy pamiętać, że należy przeprowadzić ją nie tylko u osób, u których występują już wszy, ale także u domowników.

Preparaty na wszy powinny być stosowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli zazwyczaj przez kilka dni, a następnie po ok. 10 dniach przerwy, ponownie. Jest to istotne, aby zabić pasożyty w różnych stadiach rozwoju. Terapia może wydawać się długa, jednak jest to skuteczny sposób, by pozbyć się także jaj wszy.

Trzeba podkreślić, że bardzo ważny jest poprawny sposób aplikacji tj. podanie zalecanej ilości preparatu oraz czas trzymania go na rzęsach. Tylko wtedy terapia będzie skuteczna. Dodatkowo, nie wolno zaprzestawać stosowania preparatu przed oficjalnym zakończeniem leczenia – wiele osób widząc szybkie efekty, nie przywiązuje uwagi do ponownych aplikacji i tym samym wszawica powraca.

Ponadto, wszy na rzęsach można próbować usunąć domowymi sposobami, które będą wsparciem dla profesjonalnego leczenia. Należy wtedy smarować rzęsy wazeliną, a także próbować usuwać wszy pęsetą.

W niektórych przypadkach, oprócz powyższych metod stosowana jest także fototerapia laserem argonowym. Nie wolno także zapominać o obowiązkowych porządkach w domu. Wszystkie ubrania, pościel, koce itp. należy wyprać w wysokiej temperaturze, a przedmioty nienadające się do prania, zamknąć szczelnie w worku na ok. 14 dni.

Wszawica: o czym jeszcze należy pamiętać? – profilaktyka

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby edukować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Trzeba informować ich o tym, w jaki sposób można zarazić się wszawicą i tym samym przypominać o korzystnych nawykach takich jak:

  • unikanie pożyczania przedmiotów osobistych typu szczotka, grzebień, maszynka do golenia, tusz do rzęs, ręcznik, bielizna itp.,
  • unikanie korzystania z pościeli, materaca itp. o wątpliwym pochodzeniu oraz czystości,
  • dbanie o codzienną higienę, noszenie tylko czystych ubrań z wiadomego źródła, co w praktyce oznacza, by np. nie przymierzać odzieży z second-handów (w szczególności bielizny).

Warto także pamiętać, aby zawsze po przyjeździe z miejsc, w których były duże skupiska osób np. z kolonii lub urlopów, sprawdzać ciało i ubranie, i tym samym upewnić się, czy nie ma na nich pasożytów.

Czytaj: Gnidy - jak z nimi walczyć i jak nie pomylić jaj wszy?

Wszy u dziecka - jakie są objawy wszawicy i jak zwalczyć wesz ludzką

Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza