Pytasz, jak się czuje dziecko? Następnym razem zainteresuj się jego mamą

2024-05-27 11:24

Mama często jest zdana sama na siebie. Wokół niej nie brakuje ludzi, ale interesują się wyłącznie potrzebami dziecka. Ten kontrast jest widoczny szczególnie w czasie połogu - ciąża to czas, gdy to kobieta jest najważniejsza. Chwilę później nikt jej nie zauważa. Uwaga skupia się na noworodku.

Pytasz, jak się czuje dziecko? Następnym razem zainteresuj się jego mamą
Autor: Getty Images Pytasz, jak się czuje dziecko? Następnym razem zainteresuj się jego mamą

Pamiętasz, co czułaś, gdy zostałaś mamą? Jak wyglądał czas porodu? Miałaś wsparcie - nie tylko ze strony partnera, ale i innych ludzi? A może musiałaś wszystko robić sama? Zapamiętać, że codzienność to "kwestia organizacji"? Nasza czytelniczka odwiedziła koleżankę, która niedawno została mamą. I zwróciła uwagę na to, jak często po porodzie kobiety stają się niewidzialne.

Oddaję głos pani Aleksandrze.

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

"Jeśli macie obok kobietę, która niedawno została mamą, proszę, pamiętajcie o niej"

Byłam ostatnio u mojej koleżanki. Ja i inne dziewczyny przyszłyśmy, aby poznać jej córeczkę. Po wizycie w mojej głowie został obrazek: siedząca z boku mama, i dziecko, które jest w centrum zainteresowania. Jakoś mnie to uderzyło.

Pamiętam, jak była w ciąży. Nie brakowało pytań o to, jak się czuje, komplementów dotyczących wyglądu. Teraz wszyscy pytają o dziecko, mamą nikt się nie interesuje. Nie myślałam o tym wcześniej. Gdy zastanawiałyśmy się, co przynieść w prezencie, jakoś naturalnie padło na śpioszki i grzechotkę. Po tej wizycie wiem, że znów odwiedzę koleżankę, tylko tym razem przyniosę coś dla niej.

Może mi było łatwiej, gdy zostałam mamą, bo mieszkamy obok rodziców? Nie byłam sama w połogu, mama wpadała popatrzeć na dziecko, gdy szłam pod prysznic, tata gotował obiady, przynosili kanapki, wychodzili z psem, robili zakupy. Mówiłam o swoich uczuciach, nie musiałam o nic prosić, pomoc przychodziła bez słów. Nie czułam się pominięta. Rodzice doskonale mnie znają, wiedzieli, co mogą dla mnie zrobić. Kiedy trzeba być blisko, a kiedy zostawić w spokoju.

Może to dlatego ta scenka tak wbiła się do mojej głowy? Nie byłam świadoma, że kobiety są same ze sobą. Ich partner wychodzi z domu, one zostają z dzieckiem. Z tysiącem myśli i zadaniami do wykonania, które nie zawsze przychodzą tak naturalnie. Ja nie musiałam nic mówić, a w lodówce czekały rozbite liście kapusty, gotowe do użycia. Za to samotne zmaganie z nawałem pokarmu nie brzmi dobrze.

Może nie jestem odosobnionym przypadkiem, może nie tylko ja tak późno zorientowałam się, jak wygląda prawdziwe życie w połogu? Ale chciałam zaapelować do innych. Jeśli macie obok kobietę, która niedawno została mamą, proszę, pamiętajcie o niej. Zainteresujcie się nią, a nie tylko jej dzieckiem.

Przeczytaj także: 93 proc. kobiet czuje się "niewidzialna" odkąd zostały matkami. Wszystko przez te 3 rzeczy

***

Pani Ola zwraca uwagę na ważną kwestię. Gdy kobieta zostaje mamą, zapomina się o niej, wszystko koncentruje się wokół dziecka. Dołączam się do apelu - zainteresuj się mamą.

Gdy dzwonisz, zapytaj jak się czuje, nie wypytuj wyłącznie o malucha. Gdy odwiedzasz - przynieś także coś dla niej. Nie musi to być wielki podarunek, czasem największym prezentem jest zupa, którą ktoś dla nas zrobi i można ją zjeść ciepłą. Zapytaj, może chciałaby, abyś chwilę posiedziała z dzieckiem, aby mogła się umyć, albo wyjść w spokoju do sklepu. Może trzeba wyrzucić śmieci?

Nie ma znaczenia wielkość gestu, liczy się to, że go wykonasz.

Przeczytaj także: Matka doczepiła wstążkę do torebki? Zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?