93 proc. kobiet czuje się "niewidzialna" odkąd zostały matkami. Wszystko przez te 3 rzeczy

2023-10-26 10:17

Odkąd urodziły dziecko, nikt już nie pyta ich o pracę czy samopoczucie. "Matka" to teraz ich jedyna rola i "etykieta". I choć powinien to być powód do dumy, dla wielu kobiet stanowi problem.

Kobieta siedząca na kanapise obok niemowlęcia
Autor: Getty images 93% kobiet czuje się niewidzialna odkąd zostały matkami. Wszystko przez te 3 rzeczy

Bycie matką to piękna rzecz. Ale w idealnym świecie, gdy możesz poświęcić czas dziecku, a jednocześnie rozwijać się, pielęgnować swoje zainteresowania i przyjemności.

Rzeczywistość wielu matek jest jednak taka, że najpierw siedzą same w domu z niemowlakami, a potem wracają do pracy, bo jedna pensja w domu to za mało. Nie mogą być ani dobrymi matkami, ani dobrymi pracownicami i choć się starają, to ich wysiłki są niedoceniane. "Wydaje mi się, że moje życie to tylko praca, dom, przedszkole, praca dom, supermarket... Nie mam czasu na poczytanie, obejrzenie filmu. A i tak słyszę, że robię za mało" - skarży się 29-letnia Anita na grupie dla mam.

Spis treści

  1. Od porodu straciłam swoją tożsamość
  2. Na niewidzialność wpływają głównie te 3 rzeczy
Jak macierzyństwo zmieniło życie Ewy Farny?

Od porodu straciłam swoją tożsamość

Ankieta przeprowadzona wśród brytyjskich kobiet pokazała, że 72% mam czuje się w tej roli niewidzialna, a aż 93% - czuje się niedoceniana. Ale to, co najbardziej wymowne, to fakt, że 93% kobiet twierdzi, że odkąd urodziły dziecko, ich tożsamość ogranicza się do tylko jednej: roli matki. Jak się to objawia? Na przykład reakcją otoczenia, które nie pochwala, gdy młoda mama chce wyjść z koleżankami wieczorem lub gdy zamierza wrócić do pracy. Bo przecież jest matką, a matka nie powinna tracić czasu na swoje przyjemności czy marzyć o kontynuowaniu kariery.

"Mam wrażenie, że od czasu porodu moje życie to tylko dziecko. I nie chodzi o to, że ja tak to czuję, ale o to, jak postrzegają mnie inni. Nie pytają o moje zdrowie, samopoczucie, tylko o córkę. Jeśli mówię, że mam gorączkę, to słyszę: Ojej, żebyś nie zaraziła małej! Nieważne jest dla nich, że to ja słaniam się na nogach" - żali się jedna z kobiet na grupie dla mam.

Czytaj również: To typowa mamoza. Zobacz, jakie są objawy uzależnienia dziecka od twojej obecności

Jaka jest rola mamy, a jaka taty w wychowaniu dziecka?

Na niewidzialność wpływają głównie te 3 rzeczy

Specjalistów, którzy pracowali przy powstaniu ankiety, zastanowiło sformułowanie o "niewidzialności" matek. Określenie to sugeruje, że kobieta się nie angażuje, jest nieobecna, tymczasem dla samych zainteresowanych owa "niewidzialność" odnosi się do nierozpoznawania ich jako ludzi i niedoceniania. Bycie matką to nie tylko opieka nad dzieckiem, karmienie, zabawa, wychowanie, ale i prowadzenie domu, a często utrzymywanie go, czyli zarabianie.

Jako trzy główne powody, dla których kobiety czują się niedoceniane mimo poczucia, że dają z siebie wszystko, ankietowane kobiety wymieniły:

  1. niesprawiedliwy podział pracy w domu,
  2. próby godzenia kariery z opieką nad dziećmi
  3. brak empatii i zrozumienia ze strony rodziny i otoczenia.

"Jest mi ciężko. Dziś w nocy moja córka wymiotowała, spóźniłam się więc do pracy pół godziny. Moja szefowa zasugerowała, że powinnam poświecić się byciu matką, skoro nie daję rady" - skarży się na grupie dla mam 37-letnia Natalia.

Rachel Goldman, psycholog i pomysłodawca ankiety powiedziała: „Niewidzialność macierzyństwa to surowa rzeczywistość, z którą boryka się wiele kobiet. Słowa, które słyszymy i których używamy, mają ogromny wpływ na nas indywidualnie i na społeczeństwo. Ale nie potrzeba wielkich gestów, aby zaoferować matce wsparcie. Zwykłe pytanie „jak się masz” lub „myślę o tobie” może znacząco zmienić sposób postrzegania sytuacji, sygnalizując jej, że jest dla Ciebie ważna”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza