Jak schudnąć po ciąży? Odpowiednia dieta po porodzie

2016-07-17 22:09 Lidia Butowska
Odchudzanie - odpowiednia dieta po porodzie
Autor: photos.com

Jak schudnąć po ciąży - to pytanie wiele kobiet zadaje sobie jeszcze przed poczęciem. Nawet, jeśli przez te dziewięć miesięcy bardzo uważałaś, na to co jesz, to i tak jest duże prawdopodobieństwo, że po ciąży została niechciana pamiątka: dodatkowe kilogramy. Spoglądasz w lustro... i wydajesz się sobie gruba. Zanim jednak postanowisz rozpocząć odchudzanie po ciąży, sprawdź, czy to konieczne.Twoja decyzja powinna bowiem zależeć od tego, ile przytyłaś w czasie ciąży i czy już wcześniej miałaś problemy z nadwagą.

Jak schudnąć po ciąży? Czy możesz po ciąży schudnąć bez diety?

By schudnąć po ciąży, czasem wcale nie trzeba diety, bo sama natura zadbała o odchudzanie po ciąży (oczywiście jeśli nie przytyłaś nad miarę). Podczas ciąży twoja masa ciała zwiększa się, ale to normalne, bo związane z rozwojem dziecka. O nadmiarze kilogramów można mówić dopiero wtedy, gdy przybędzie ci więcej niż 10–15 kg. Jeśli udało ci się tego uniknąć, to znaczy, że stosunkowo łatwo możesz wrócić do poprzedniej sylwetki, ponieważ w okresie laktacji potrzebujesz dziennie o 500 kcal więcej niż zwykle, a dodatkowo tracisz tyle energii, jakbyś ćwiczyła przez godzinę.

Na zaspokojenie tych zwiększonych potrzeb energetycznych organizm wykorzystuje najpierw tłuszcz z okolic ud i pośladków. – To jedyny moment w życiu kobiety, kiedy tak się dzieje. Zwykle przy odchudzaniu najpierw zmniejsza się biust, potem chudną ramiona, a jeszcze później talia. Tłuszcz z ud i pupy organizm spala na końcu – mówi Katarzyna Zielińska, specjalista ds. żywienia i zapobiegania otyłości.

Jeśli więc będziesz karmić piersią, a przy tym racjonalnie się odżywiać, to w ciągu 3–6 miesięcy wrócisz do normalnej masy ciała. Podobnie zresztą będzie także wtedy, gdy nie zdecydujesz się na karmienie naturalne, ale twoja dieta będzie prawidłowa. Co to właściwie znaczy?

– Zdrowe odżywianie się to jedzenie zdrowych produktów we właściwych proporcjach i o odpowiedniej porze – wyjaśnia Katarzyna Zielińska. Jedz regularnie, co najmniej cztery, a nawet pięć razy dziennie, normalne, niezbyt duże porcje. Zapomnij o bombach kalorycznych: ciastkach z kremem, hamburgerach. Sięgaj po świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, mięso, ryby, mleko i jego przetwory. Wybieraj produkty z mniejszą zawartością tłuszczu, ograniczaj żywność przetworzoną, półprodukty, słodycze, gdyż ich wartość odżywcza jest niewielka. Jeśli jednak miną trzy miesiące od porodu, a ty, mimo zdrowej diety, nie zaczniesz tracić na wadze, poproś o pomoc profesjonalistę.

>>Jak schudnąć po ciąży? Dieta i aktywność fizyczna pomogą w odzyskaniu figury po ciąży>>

Zobacz, jak schudnąć i nie oszaleć z głodu

Niekiedy, by schudnąć po ciąży potrzebny jest dietetyk

Gdy już wcześniej miałaś nadwagę albo w ciąży przytyłaś bardzo dużo (20–30 kg), od razu poproś o pomoc specjalistę dietetyka. Nie szukaj cudownych diet, bo częściej prowadzą do frustracji niż do sukcesu. A poza tym nie ma jednej diety odpowiedniej dla dwóch osób, bo przecież jesteśmy różne. Zalecenia specjalisty będą zależały od tego, ile masz lat, czy od dawna narzekasz na problemy z nadwagą, czy karmisz piersią, jaką masz budowę ciała, rodzaj pracy itd. Wśród dietetyków są różne szkoły – jedni piszą dla pacjentów jadłospisy, inni uczą zdrowego stylu życia. – Odchudzanie to nie jest kwestia tygodnia czy miesiąca, tylko sprawa długofalowa. Żeby skutecznie zrzucić wagę, najlepiej przestać o tym myśleć. Wystarczy, że zaczniemy zdrowo żyć, a schudnięcie przyjdzie w nagrodę – zapewnia Katarzyna Zielińska.

>>Odchudzanie po ciąży - dieta po porodzie i współpraca z dietetykiem>>

By schudnąć po ciąży potrzebna jest zmiana stylu życia

Zacznij od spisania szczegółowego jadłospisu z 2–3 dni. W takich zapiskach dietetyk znajdzie odpowiedź na pytanie o błędy żywieniowe (najczęstsze z nich to brak śniadania, obfite kolacje, nadmiar słodyczy i nieregularne posiłki). Podpowie, co i kiedy powinnaś jeść, jak komponować posiłki. Kierując się jego wskazówkami, precyzyjnie planuj zakupy, ograniczając je do zdrowych produktów; zawsze rób listę i trzymaj się jej. Nie kupuj na zapas, bo nadmiar jedzenia w domu stanowi pokusę. Pamiętaj: odchudzanie w pełnym tego słowa znaczeniu (niskokaloryczna dieta w połączeniu z intensywną aktywnością fizyczną) możesz zacząć dopiero po okresie karmienia dziecka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE