Przygoda z kajakiem

2008-05-21 11:00 Iga Kowalska

Spływ z dzieckiem to wielka atrakcja i wyjątkowe wrażenia. Trzeba się jednak do niego solidnie przygotować. Jeżeli chcesz przeżyć wspaniałą przygodę i popływać bezpiecznie, zorganizuj spływ razem z nami! Co prawda, szczególnie młodsze dzieci mogą chwilami być znudzone wielogodzinnym siedzeniem w kajaku, ale za to na biwaku będą w swoim żywiole. Jednak by spływ był udany, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Pływanie na miarę

Najważniejsza z nich to dostosowanie planów do wieku i temperamentu dziecka.
Nie ustalajcie sztywnych godzin podróży i dziennego kilometrażu - nigdy nie wiadomo, kiedy i z jakiego powodu legną one w gruzach. Dlatego zawsze należy zostawiać sobie w zapasie nieco czasu na nieprzewidziane wypadki (np. dodatkowe postój z powodu bólu brzuszka). Musicie też liczyć się z tym, że dużo częściej będziecie robić postoje dla rozprostowania nóg i nóżek i potaplanie się w wodzie.
Gdy pociecha ma mniej niż 4-5 lat, najlepszym rozwiązaniem jest kajak składany czy kanadyjka, pakowne i stabilne, w których płyną oboje rodzice z dzieckiem. Wtedy jedno z was wiosłuje, a drugie zapewnia rozrywkę dziecku - pokazuje owady, rośliny, drzewa, opowiada zajmujące historię. Przy odpowiednim zapakowaniu bagaży znajdzie się w nim również miejsce na poobiednią drzemkę dla malucha.
Na aktywny udział dziecka w spływie możesz liczyć dopiero gdy ukończy ono 8-10 lat.

Torby i tobołki

Każda podróż z dzieckiem, także kajakiem, to dodatkowe bagaże. Ich upchnięcie w kajaku trzeba dobrze przemyśleć, bo inaczej jedno z was będzie musiało trzymać pociechę cały czas na kolanach - a to nie dość, że jest niebezpieczne, to jeszcze niewygodne.
Najlepiej jest płynąć z pełnym zestawem sprzętu biwakowego - dzięki temu, w razie nieprzewidzianych wypadków (np. oberwania chmury) nie będziemy musieli za wszelką cenę dopłynąć do wyznaczonego miejsca.

W grupie lepiej

Pod warunkiem, że wszyscy lubią dzieci i akceptują ich specyficzne wymagania. Im więcej osób, tym bezpieczniej i tym większe szanse na to, ze uda się rodzicom znaleźć więcej niż 10 minut dla siebie.

Bezpieczeństwo

Trasa spływu powinna przebiegać po bezpiecznych wodach i być dobrana do umiejętności dorosłych uczestników. Nie dla was szlaki uciążliwe, ze zwalonymi drzewami czy obrośnięte trzciną - trzeba często wysiadać z kajaka, a to zawsze zwiększa niebezpieczeństwo wpadnięcia dziecka do wody.
Jeśli do tej pory nie pływaliście kajakami - zrezygnujcie w ogóle z pomysłu spływu z dzieckiem.
Dziecko powinno przez cały czas w kamizelce ratunkowej - nigdy nie asekuracyjnej!
Unikaj pływania z dzieckiem w upały i gdy słońce jest w zenicie.
Przed wyjazdem przygotuj odpowiedni zestaw leków i umieść go w wodoszczelnej apteczce.
Pamiętaj o ochronie dziecka przed słońcem - częstym smarowaniu kremem z fitrem, czapeczce lub chustce, okularach przeciwsłonecznych. Przydadzą się luźne, przewiewne koszulki z długim rękawem. Warto pomyśleć o parasolce czy baldachimie dającym cień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE