20 rocznica ślubu - nazwa i symbolika

Rocznica
Autor: Getty images 20 rocznica ślubu to wspaniały jubileusz, dlatego warto go uczcić.

Dwie dekady przeżyte wspólnie w jednym związku to piękne osiągnięcie. Przeczytaj, jaka jest symbolika 20 rocznicy śluby oraz jak uczcić ten wyjątkowy dzień.

Para, która przeżyła wspólnie 20 lat, ma co wspominać. Małżeństwa z takim stażem mają już zazwyczaj kilkunasto– lub kilkuletnie dzieci, stabilizację majątkową. Mają też wiele zrealizowanych marzeń, ale na pewno również dużo planów na przyszłość.

Jak nazywa się 20 rocznica ślubu?

20 rocznica ślubu nazywana jest też porcelanową. Określenie to nadane zostało dopiero w XX wieku. Wymyśliła je amerykańska pisarka Emily Post, autorka noweli, zabawnych dzienników z podróży oraz artykułów dotyczących zasad savoir vivre'u. Wiedziała, że już w przeszłości 25 rocznicę ślubu nazywano srebrną, a 50 – złotą (obdarowywano wówczas małżonków srebrnymi lub złotymi wieńcami). Postanowiła więc uzupełnić nazwy pozostałych rocznic. Posłużyła się prostym zabiegiem – im dłuższy staż, tym cenniejszy materiał, który ją określa. Dlatego też 20 rocznica otrzymała nazwę porcelanowej.

Prawdziwa porcelana jest cenna, a naczynia z niej zrobione – drogie. Ale i kruche. Czyżby symbolika 20 rocznicy ślubu  miała jakieś drugie dno? Prawdopodobnie nie, chociaż jedna z interpretacji nazw rocznic mówi o tym, że chodzi o materiał nie cenniejszy, lecz trwalszy (pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, 50 rocznica ślubu - złotą, a 75 – diamentową).

Jak uczcić 20 rocznicę ślubu?

Na pewno jednak wybór materiału określającego 20 rocznicę ślubu może stanowić podpowiedź odnośnie prezentu dla małżonków. Wiele osób poszukując podarunku kieruje się właśnie materiałami określającymi rocznicę –  na 10, cynową rocznicę kupują cynowe świeczniki, a na 15, kryształową – wazon. Warto o tym pomyśleć i do życzeń na rocznicę ślubu dorzucić odpowiedni podarunek.

20 rocznica ślubu to wspaniały jubileusz, dlatego warto go uczcić. Para, która przeżyła wspólnie tyle lat doskonale się zna, dlatego pewnie nie będzie miała większych problemów z wymyśleniem sposobu, w jaki upamiętnią swój ślub oraz dwie dekady wspólnego życia. Warto pomyśleć przede wszystkim o tym, aby świętowanie sprawiło radość obojgu: i żonie, i mężowi. W ramach prezentu rocznicowego można wybrać się na wycieczkę tam, gdzie zawsze chciało się pojechać,  albo po prostu pójść do teatru czy romantyczną kolację. Najważniejsze by spędzić razem, przyjemne chwile.

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO

Czytaj:

Prezent na 20 rocznicę ślubu: 10 pomysłów na udany prezent

Prezent dla męża: co kupić ukochanemu?

Prezent dla żony: jaki prezent wybrać żonie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE