CHRZCINY - jak wybrać rodziców chrzestnych? Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

2013-04-30 14:25 Marta Nowik
Rodzice chrzestni
Autor: thinkstockphotos.com

Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Podobnie jak rodzice chrzestni - nie tylko podają dziecko do chrztu w czasie ceremonii kościelnej, ale w późniejszych latach będą ważnymi osobami podczas innych uroczystości religijnych, jak również otoczą swojego chrześniaka wyjątkowa opieką.

Rodzice chrzestni są nimi przez całe życie - dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając chrzestnych dla swojego dziecka. W końcu będą mu towarzyszyć całe życie - nie tylko podczas chrztu.

Jak wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka?

To istotne, by rodzice chrzestni nie byli osobami przypadkowymi. Dobrze więc przemyślcie swój wybór, zanim pojawicie się w kancelarii kościelnej, by wybrać termin chrzcin. Wtedy bowiem będziecie poproszeni o podanie danych chrzestnych dziecka.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Kto może być chrzestnym?

Tutaj liczy się nie tylko twoja sympatia do osób, które mają chrzcić twoje dziecko, ale i zalecenia prawa kościelnego. Według niego matką chrzestną i ojcem chrzestnym może być:
- wierzący oraz praktykujący katolik;
- osoba, która jest ochrzczona i ma za sobą bierzmowania (należy to udokumentować);
- osoba stanu wolnego albo zamężna czy żonata, żyjąca w związku sakramentalnym (czyli po ślubie kościelnym);
- osoba, która nie jest spokrewniona z dzieckiem w linii prostej, czyli nie mogą to być rodzice dziadkowie, a także rodzeństwo.

Warto wybrać osoby, które mieszkają blisko was, tak aby mogły one aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka - pojawiać się nie tylko z okazji komunii świętej czy ślubu, ale i urodzin dziecka oraz po prostu często was odwiedzać. Dziecko powinno czuć, że chrzestni są wyjątkowymi osobami w ich życiu.

Polecamy wideo: Prezenty na chrzciny

Wybór prezentu na chrzciny jest dosyć trudny. Jeśli nie masz pomysłu co kupić dziecku na chrzest - skorzystaj z porad naszego eksperta Kamili Andrychowicz, organizatorki imprez rodzinnnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE