CHRZCINY - jak wybrać rodziców chrzestnych? Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

2013-04-30 14:25
Rodzice chrzestni
Autor: thinkstockphotos.com

Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Podobnie jak rodzice chrzestni - nie tylko podają dziecko do chrztu w czasie ceremonii kościelnej, ale w późniejszych latach będą ważnymi osobami podczas innych uroczystości religijnych, jak również otoczą swojego chrześniaka wyjątkowa opieką.

Rodzice chrzestni są nimi przez całe życie - dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając chrzestnych dla swojego dziecka. W końcu będą mu towarzyszyć całe życie - nie tylko podczas chrztu.

Jak wybrać rodziców chrzestnych dla dziecka?

To istotne, by rodzice chrzestni nie byli osobami przypadkowymi. Dobrze więc przemyślcie swój wybór, zanim pojawicie się w kancelarii kościelnej, by wybrać termin chrzcin. Wtedy bowiem będziecie poproszeni o podanie danych chrzestnych dziecka.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Kto może być chrzestnym?

Tutaj liczy się nie tylko twoja sympatia do osób, które mają chrzcić twoje dziecko, ale i zalecenia prawa kościelnego. Według niego matką chrzestną i ojcem chrzestnym może być:
- wierzący oraz praktykujący katolik;
- osoba, która jest ochrzczona i ma za sobą bierzmowania (należy to udokumentować);
- osoba stanu wolnego albo zamężna czy żonata, żyjąca w związku sakramentalnym (czyli po ślubie kościelnym);
- osoba, która nie jest spokrewniona z dzieckiem w linii prostej, czyli nie mogą to być rodzice dziadkowie, a także rodzeństwo.

Warto wybrać osoby, które mieszkają blisko was, tak aby mogły one aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka - pojawiać się nie tylko z okazji komunii świętej czy ślubu, ale i urodzin dziecka oraz po prostu często was odwiedzać. Dziecko powinno czuć, że chrzestni są wyjątkowymi osobami w ich życiu.

Polecamy wideo: Prezenty na chrzciny

Wybór prezentu na chrzciny jest dosyć trudny. Jeśli nie masz pomysłu co kupić dziecku na chrzest - skorzystaj z porad naszego eksperta Kamili Andrychowicz, organizatorki imprez rodzinnnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza