Co się czyta w wigilię? Ewangelia do czytania przed wieczerzą wigilijną

2021-11-29 16:19

Polska tradycja katolicka nakazuje, aby przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej odczytać fragment Ewangelii, mówiący o narodzinach Pana Jezusa. Który to fragment i kto powinien go przeczytać? Podpowiadamy, co się czyta w wigilię.

Co się czyta na wigilię? Ewangelia do czytania przed wieczerzą wigilijną
Autor: Getty images Ewangelia do czytania przed wieczerzą wigilijną

Tradycje wigilijne, zwłaszcza w Polsce, są bardzo bogate i wiekowe. Co więcej - mimo zmian kulturowych i obyczajowych, większość z nich przetrwała do dzisiaj. Jedną z nich jest zwyczaj czytania Pisma Świętego przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej. Co się czyta przed wigilią i jak poprowadzić modlitwę przed wieczerzą?

Spis treści

  1. Dlaczego czyta się Ewangelię przed wigilią?
  2. Co się czyta przed wieczerzą wigilijną?
  3. Kto powinien odczytać fragment Pisma Świętego?
  4. Jak brzmi tekst Ewangelii na wigilię?
Niezwykła szopka w Różance. Takiej jeszcze nie widziałeś!

Dlaczego czyta się Ewangelię przed wigilią?

Wigilia to uroczystość obchodzona w przededniu narodzin Pana Jezusa. Ponieważ dla chrześcijan jest to ważne święto, dlatego Kościół zaleca, aby przed świętowaniem modlić się fragmentem Pisma Świętego, nawiązującym do wspominanych w wigilię wydarzeń.

Co się czyta przed wieczerzą wigilijną?

Zgodnie z tradycją, przed wieczerza wigilijną czytany jest fragment Pisma Świętego opisujący narodziny Chrystusa. Od wieków fragmentem tym jest 2 rozdział z Ewangelii św. Łukasza, wers od 1 do 14 (Łk. 2, 1-14).

Ewangelia św. Łukasza jest uważana przez biblistów za jedną z piękniej napisanych ksiąg Nowego Testamentu, uważa się też, że jej autor znał Maryję, mógł więc - spisując historię Bożego Narodzenia, opierać się na jej słowach.

Dodatkowo, to jedyna Ewangelia, które opisują moment narodzin Chrystusa: pozostałych trzech ewangelistów zaczyna swoje opowieści od późniejszych wydarzeń z życia Mesjasza lub - tak jak św. Mateusz - skupia się wyłącznie na zapowiedzi narodzin Jezusa św. Józefowi, a potem przechodzi do opisu przybycia Trzech Króli do stajenki.

Św. Łukasz w 2 rozdziale swojej Ewangelii opisuje moment, w którym Maryja wraz ze św. Józefem wyrusza do Betlejem, aby wziąć udział w spisie ludności, opisuje narodziny Chrystusa oraz ogłoszenie światu tej nowiny, czyli ukazanie się anioła pasterzom, którzy w okolicy paśli swoje trzody.

Czytaj również: Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Kolędy polskie. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

Kto powinien odczytać fragment Pisma Świętego?

Tradycja nakazywała, aby Pismo Święte czytała w wigilię głowa rodziny, albo najstarszy jej członek. Zazwyczaj zaszczytu tego dostępował dziadek lub ojciec.

Bardzo często w domach spotyka się jednak zwyczaj, według którego Ewangelię czyta najmłodszy, zdolny do tego członek rodziny, zazwyczaj chłopiec. Najstarszemu z rodu przypada wówczas obowiązek rozdania zebranym gościom opłatka i rozpoczęcie dzielenia się nim i skłaniania sobie wzajemnie życzeń.

Jak brzmi tekst Ewangelii na wigilię?

NOWY TESTAMENT, Ewangelia wg św. Łukasza

Rozdział 2

Narodzenie Jezusa

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Pasterze u żłóbka

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania».

(Biblia Tysiąclecia, Pallotinum)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza