Wielkanoc 2020: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?

2020-03-02 14:57
wielkanoc
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com wielkanoc 2016 obchodzimy 27 i 28 marca.

Wielkanoc 2020 zbliża się wielkimi krokami. Przeczytajcie, kiedy dokładnie przypadają te święta i w jaki sposób każdego roku to obliczamy.

Święta Wielkanocne każdego roku obchodzimy w innych dniach, jednak zawsze sposób wyliczania terminu świąt określa się według tych samych zasad. Przeczytajcie więc, kiedy wypada Wielkanoc 2020 roku i dlaczego akurat w tym czasie.

Kiedy wypada Wielkanoc 2020?

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w kolejną, czyli Wielką Niedzielę Zmartwychwstania. Niedziela Palmowa 2020 przypada 5 kwietnia.

Bardzo ważnym elementem katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Wtedy katolicy biorą udział w misterium paschalnym, poświęconym męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpocznie się 9 kwietnia w Wielki Czwartek. Rano odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, a wieczorem msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek przypada również święto kapłanów.

Najważniejszym dla wszystkich katolików dniem jest Wielki Piątek, w 2020 roku przypadający 10 kwietnia. To dzień, w którym odprawiana jest droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest droga krzyżowa, odbywająca się w rzymskim Koloseum, pod przewodnictwem papieża.

Wielka Sobota w tym roku wypada 11 kwietnia. To czas wyciszenia i czuwania przy grobie Pana: Chrystus umarł, ale jeszcze nie zmartwychwstał. Wielka Sobota jest również dniem maryjnym, ponieważ Maryja jako jedyna wytrwała w wierze w zmartwychwstanie swojego syna.

Wielka Sobota to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przychodzą natomiast do kościoła, poświęcić koszyki pełne jedzenia, które spożyją podczas wielkanocnego śniadania.

Wielkanoc 2020 wypada 12 kwietnia. W Polsce święta wielkanocne trwają dwa dni - w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielką Niedzielę oraz w Wielki Poniedziałek. To czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga.

Czytaj: Sałatki wielkanocne: 5 pysznych przepisów

Jak zrobić z dzieckiem PALMĘ WIELKANOCNĄ? Poradnik krok po kroku

Wielkanoc 2020: jak obliczyć, kiedy wypada?

Wielkanoc 2020 wypada 12 kwietnia – w jaki sposób dokonuje się obliczeń związanych z tym świętem? Zostały one ustalone już dawno temu, na soborze nicejskim w 325 roku.

Ustalono wtedy, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej w danym roku wiosennej pełni Księżyca. Ustalenia te próbowano zmienić, postuluje się je również obecnie – by Wielkanoc była świętem stałym i była niezależna od pełni Księżyca, jednak na razie nie zostały one zaakceptowane.

Zobacz także: Co symbolizuje zając wielkanocny?

Dekoracje wielkanocne: jakie wybrać? [GALERIA]

Życzenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE